Nemecká vláda nepripúšťa možné výpadky dodávok elektriny, hoci dokončenie dôležitých prepojení sa posúva.
Pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2045 musí výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov a jej používanie v ďalších sektoroch ekonomiky v Nemecku stále výrazne expandovať. Okrem rastu fotovoltických, veterných elektrární a vypínaní konvenčných zdrojov, budú potrebné aj opatrenia na strane prevádzkovateľov sietí.
V článku sa ďalej dozviete:
- Akým výzvam čelia výrobcovia?
- Dokážu sa veterné regióny na severe krajiny prepojiť s juhom a západom, kde je potreba energie najväčšia?
- Budú Nemci po odpojení uhoľných a jadrových elektrární potrebovať nové plynové zdroje?
- Ako vidí riziko výpadku dodávok štát, prevádzkovatelia prenosových sietí, energetické odvetvie?
Nemecko sa zaviazalo do konca roku 2022 odstaviť posledných 8,1 GW atómových elektrární a do nasledujúceho roku ďalších 6,4 GW uhoľných zdrojov.
Napriek ubúdajúcim konvenčným kapacitám a takmer 45 % podielu OZE na spotrebe elektriny v Nemecku funguje energetický systém zatiaľ spoľahlivo.
Zástancovia zelenej energie tvrdia, že domáce fosílne zdroje krajina nebude potrebovať ani v budúcnosti. Pod jednou podmienkou. “Ak budeme brať vážne integráciu sietí v Európe a najmä prepojenia a distribúciu elektriny z obrovských kapacít v Severnom mori,” myslí si Andreas Jahn z Regulatory Assistance Project.
Vláda blackout nepripúšťa
Riziko tzv. “blackoutu” je vnímané ešte intenzívnejšie od začiatku roka, kedy sa prenosová sústava v Európe rozdelila na dve časti. Išlo vraj o jednu z najkritickejších situácií od posledného väčšieho výpadku dodávok elektriny v Európe v roku 2006. Na pokoji prevádzkovateľom prenosových sústav nemôže pridávať ani nedávny incident v najväčšej poľskej elektrárni, produkujúcej pätinu celkového objemu elektriny v krajine.
Nemecký dvor audítorov, ktorý dohliada na kroky vlády aj pri transformácii energetiky, nedávno vyjadril pochybnosti o monitorovaní a predikovaní bezpečnosti dodávok v budúcnosti zo strany ministerstva pre energetiku.
Kontrolóri upozornili na dôsledky odstavovania uhlia, jadra a zároveň zvyšovania produkcie vodíka, čo má “výrazný vplyv na bezpečnosť budúcich dodávok”. Tiež pripomenuli, že opatrenia na odstraňovanie "úzkych miest" v sústavách neboli dostatočné a ministerstvo vôbec nepočíta pri predikciách s tzv. “najhorším možným scenárom” a ani nešpecifikuje možné riešenia.
Vláda je však presvedčená, že bezpečnosť dodávok je zaistená aj do budúcnosti a jej analýzy zohľadňujú aj odstavovanie atómovej energie a uhoľných zdrojov.
Severo-južné prepojenie sa odkladá
Zostáva vám 64% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.