Ministerstvo aktualizovalo zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Ministerstvo aktualizovalo zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike

Slovenská energetická a inovačná agentúra zverejnila aktuálny zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike.

Ministerstvo aktualizovalo zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike

redakcia (ilustračné)

Zoznam podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona o energetike obsahuje aktuálne 676 odborne spôsobilých osôb v oblasti výroby, prenosu, distribúcie a dodávka elektriny a činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou.

Dotyčné ustanovenie zákona definuje, že podnikaním v energetike je okrem iného výroba, prenos, distribúcia a dodávka elektriny. Odborne spôsobilá osoba musí preukázať požadované vzdelanie, odbornú prax a úspešné vykonanie skúšky.

Kontext

Ministerstvo podmieňuje odbornou spôsobilosťou viacero činností v energetike: na výrobu, prenos, distribúciu a dodávku elektriny, činnosť organizátora krátkodobého trhu s elektrinou, výrobu, prepravu, distribúciu, uskladňovanie a dodávku plynu, prevádzkovanie potrubí na prepravu pohonných látok, prevádzkovanie potrubí na prepravu ropy, prevádzkovanie zariadenia na plnenie tlakových nádob, prevádzkovanie zariadenia na rozvod skvapalneného plynného uhľovodíka.

Číslo osvedčenia o odbornej spôsobilosti je súčasťou rozhodnutia o vydaní povolenia.

Žiadateľ o povolenie na podnikanie v energetike preukazuje odbornú spôsobilosť osvedčením o odbornej spôsobilosti, ktoré vydáva ministerstvo po predložení dokladov a po úspešnom vykonaní skúšky. Držiteľ takého povolenia alebo ním poverená osoba je povinná zabezpečiť, aby práce spojené s výkonom povolenej činnosti vyžadujúce odbornú spôsobilosť vykonávali len osoby, ktoré majú „pečiatku“ ministerstva o tom, že sú na tieto práce odborne spôsobilé.

Držiteľ osvedčenia o odbornej spôsobilosti je povinný zúčastniť sa raz za päť rokov aktualizačnej odbornej prípravy, ktorú vykonáva ministerstvo alebo právnická osoba určená ministerstvom. Po získaní tohto osvedčenia a splnení ďalších podmienok sa môže držiteľ stať tzv. zodpovedným zástupcom fyzických alebo právnických osôb, ktoré žiadajú o povolenie pre činnosti v energetike.

Zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike (odkaz)

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.