VSDS
INNOGY
INNOGY

Ministerstvo aktualizovalo zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike

Slovenská energetická a inovačná agentúra zverejnila aktuálny zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike.

Ministerstvo aktualizovalo zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike

redakcia (ilustračné)

Zoznam podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona o energetike obsahuje aktuálne 676 odborne spôsobilých osôb v oblasti výroby, prenosu, distribúcie a dodávka elektriny a činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou.

Dotyčné ustanovenie zákona definuje, že podnikaním v energetike je okrem iného výroba, prenos, distribúcia a dodávka elektriny. Odborne spôsobilá osoba musí preukázať požadované vzdelanie, odbornú prax a úspešné vykonanie skúšky.

Kontext

Ministerstvo podmieňuje odbornou spôsobilosťou viacero činností v energetike: na výrobu, prenos, distribúciu a dodávku elektriny, činnosť organizátora krátkodobého trhu s elektrinou, výrobu, prepravu, distribúciu, uskladňovanie a dodávku plynu, prevádzkovanie potrubí na prepravu pohonných látok, prevádzkovanie potrubí na prepravu ropy, prevádzkovanie zariadenia na plnenie tlakových nádob, prevádzkovanie zariadenia na rozvod skvapalneného plynného uhľovodíka.

Číslo osvedčenia o odbornej spôsobilosti je súčasťou rozhodnutia o vydaní povolenia.

Žiadateľ o povolenie na podnikanie v energetike preukazuje odbornú spôsobilosť osvedčením o odbornej spôsobilosti, ktoré vydáva ministerstvo po predložení dokladov a po úspešnom vykonaní skúšky. Držiteľ takého povolenia alebo ním poverená osoba je povinná zabezpečiť, aby práce spojené s výkonom povolenej činnosti vyžadujúce odbornú spôsobilosť vykonávali len osoby, ktoré majú „pečiatku“ ministerstva o tom, že sú na tieto práce odborne spôsobilé.

Držiteľ osvedčenia o odbornej spôsobilosti je povinný zúčastniť sa raz za päť rokov aktualizačnej odbornej prípravy, ktorú vykonáva ministerstvo alebo právnická osoba určená ministerstvom. Po získaní tohto osvedčenia a splnení ďalších podmienok sa môže držiteľ stať tzv. zodpovedným zástupcom fyzických alebo právnických osôb, ktoré žiadajú o povolenie pre činnosti v energetike.

Zoznam osôb odborne spôsobilých na podnikanie v energetike (odkaz)

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Regulátor zvažuje dva základné varianty repoweringu existujúcich OZE zdrojov

Regulátor zvažuje dva základné varianty repoweringu existujúcich OZE zdrojov

Podpora pre výrobcov sa už nemá vzťahovať na každú vyprodukovanú megawatthodinu zelenej elektriny. ÚRSO chce podporu naviazať na iný parameter.

ÚRSO investuje do elektronizácie, chce nový informačný systém pre cenové návrhy

ÚRSO investuje do elektronizácie, chce nový informačný systém pre cenové návrhy

Cez novú softvérovú aplikáciu regulátor plánuje manažovať schvaľovanie, ukladanie a publikovanie vybraných cenových návrhov.

Nafta vstúpila na britský trh, spolupracuje tam s ďalšími dcérami EPH

Nafta vstúpila na britský trh, spolupracuje tam s ďalšími dcérami EPH

Slovenská firma poskytuje technické a servisné služby pre podzemný zásobník zemného plynu.