Elektrinu z fotovoltiky je najlepšie priamo využiť, výhodným riešením však môže byť aj virtuálna batéria, vysvetľuje odborník z STU v rozhovore Energie-portal.sk.
Michal Svátek v rozhovore priblížil:
- čo môže pri vykurovaní priniesť rýchle úspory,
- aké úsporné opatrenia si vyžadujú viac času,
- čo môže znížiť spotrebu teplej vody,
- aké okamžité riešenia znížia spotrebu elektriny,
- čo sa dá so spotrebou elektriny urobiť v dlhodobejšom horizonte.
V uplynulých týždňoch a mesiacoch sa objavilo viacero návodov na úspory energií. Rozmeňme si ich na drobné a pristavme sa najprv pri vykurovaní. Aké sa opatrenia sa dajú v domácnosti alebo malej prevádzke zrealizovať rýchlo, takpovediac zo dňa na deň?
Náklady na vykurovanie predstavujú podstatnú časť energetických nákladov budov, aj preto dáva úspora v tejto oblasti najväčší zmysel. A nemusia to byť vždy finančne náročné riešenia.
Ako prvé je rozhodnutie, aká bude vykurovacia teplota v konkrétnych miestnostiach, ale aj v rôznych časoch dňa. Dnes sú cenovo dostupné inteligentné termoregulačné hlavice na radiátory, ktorých výmenu a nastavenie zvládne aj bežný užívateľ.
Ďalším krokom je obmedziť úniky tepla. Nie všetci vedia, že okná je možné veľmi jednoducho prestaviť na zimný režim, čím sa zvýši tlak na tesnenie okna a znížia úniky tepla. Môžeme zároveň skontrolovať kvalitu samotných tesnení a zvážiť ich prípadnú výmenu. Veľmi efektívna je napríklad aj inštalácia ekvitermnej regulácie, ktorá mení teplotu v miestnostiach podľa vonkajšej teploty a nesmieme zabúdať ani na predsezónnu údržbu vykurovacej sústavy.
Ing. Michal Svátek, PhD. Absolvent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Ústavu výrobných systémov, environmentálnej techniky a manažmentu kvality. Vysokoškolský pedagóg, spoluautor niekoľkých úžitkových vzorov a vysokoškolských učebníc. Vo svojej vedeckej praxi sa venuje technológiám pre zvýšenie efektivity vykurovacích systémov založených na využití biomasy.
|
Aké možnosti má domácnosť alebo malá firma pri znižovaní nákladov na teplo, ak berieme do úvahy dlhší horizont? Aké kroky sa oplatí urobiť?
Tu je možností viac aj keď treba dodať, že pôjde o cenovo aj časovo náročnejšie riešenia. Stojí za zváženie výmena zdroja tepla.
V súčasnosti dosahujú moderné vykurovacie systémy oveľa väčšiu účinnosť ako v minulosti ainteligentné riadenie vykurovania pomáha užívateľovi, ktorý dokáže svoje vykurovanie na diaľku nielen kontrolovať, ale aj ovládať. Môžete tak znížiť teplotu počas dňa v dobe, keď ste napríklad v práci a pred vašim príchodom sa teplota automaticky zvýši. Ovládať teplotu môžete kedykoľvek a kdekoľvek aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Aké alternatívy by podľa vás mala zvážiť domácnosť, ktorá uvažuje o novom zdroji tepla?
V súčasnosti sú veľmi obľúbené tepelné čerpadlá. Je to dobrá cesta, ako znížiť vykurovacie náklady, problémom je vyššia obstarávacia cena. Princíp tohto zariadenia je laicky opak chladničky, teda zariadenie využíva teplotu vonkajšieho vzduchu a prostredníctvom kompresora ju mení na teplotu vo vykurovacej sústave.
Účinnosť tepelného čerpadla je minimálne 1:5, teda na jeden spotrebovaný kilowatt energie ich toto zariadenie päť vyrobí. Rovnaká technológia sa využíva pri invertorových klimatizáciách, ktorými sa dnes dá nielen chladiť, ale aj efektívne kúriť.
Michal Svátek | Foto: Archív M.S.
A čo teplá voda, kde sú možnosti úspor v tomto prípade?
Bežná domácnosť môže spotrebovať na prípravu teplej vody až 30 % celkových nákladov na energie. Tu opäť môžeme znížiť teplotu samotnej vody v zásobníku, alebo najmä u starších zariadení, zvážiť výmenu za energeticky efektívnejšie a teda aj novšie zariadenie.
Už niekoľko rokov sa používajú kombinované systémy, ktoré využívajú slnečnú energiu, teda slnečný kolektor spravidla umiestnený na streche. Ten predhrieva vodu v zásobníku a na konečnú teplotu je dohrieva zdroj tepla či už plynový, alebo elektrický. V letných mesiacoch je potom príprava teplej vody takmer bez nákladov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.