Menšie rekuperačné jednotky Systemair-u ako prvé vo svete s certifikátom Eurovent | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Menšie rekuperačné jednotky Systemair-u ako prvé vo svete s certifikátom Eurovent

Vetracie jednotky SAVE prešli viacerými zmenami, prinášajúcimi vyššiu energetickú úspornosť a nižšie náklady.

Menšie rekuperačné jednotky Systemair-u ako prvé vo svete s certifikátom Eurovent

Foto: Systemair

Švédsky výrobca vzduchotechnických zariadení Systemair predstavil nedávno nový typ rekuperačnej jednotky SAVE. Tieto sú určené hlavne na vetranie bytov a rodinných domov. Ich vzduchový výkon dosahuje 100 – 900 m3/h.

Hoci sú na slovenskom trhu známe už niekoľko rokov, teraz prešli celým radom zmien, prinášajúcich predovšetkým vyššiu energetickú efektívnosť, ktorá sa prejavuje nižšími nákladmi na vetranie.

Najväčšími zmenami prešla vnútorná konštrukcia jednotky. Zvýšenie tesnosti umožnilo spoločnosti uchádzať sa o certifikát PHI (Passive House Institute) na jednotky s rotačným rekuperátorom. Limit 3 % vnútornej netesnosti tomu doteraz bránil.

Zmenou prešiel aj rotačný rekuperátor. Predĺžením jeho rotora sa zvýšila účinnosť spätného získavania tepla. Okrem toho sa na jeho pohon začal používať plynulo regulovateľný EC motor s minimálnou spotrebou elektrickej energie (1,5 – 5 W).

“Ako prví sme použili úsporný EC motor s regulovateľnými otáčkami nielen pre ventilátory, ale aj na pohon rotačného rekuperátora. Vďaka tomu vieme optimalizovať jeho otáčky s cieľom dosahovať maximálnu možnú účinnosť jednotky."

"Dôkazom vysokej účinnosti je aj certifikát PHI, ktorý posudzuje účinnosť jednotiek a ich vhodnosť pre použitie v pasívnych domoch,” prezradil pre Energie-portál Marek Hlavatý, obchodno-technický zástupca spoločnosti Systemair Slovensko.

Všetky jednotky SAVE sú odteraz vybavené vstavaným snímačom relatívnej vlhkosti umiestneným v prúde odvádzaného vzduchu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.