Marek Paál z SPP-d: Plynový kotol je najlacnejšie a zároveň ekologické riešenie | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Marek Paál z SPP-d: Plynový kotol je najlacnejšie a zároveň ekologické riešenie

Veľký potenciál pre zníženie používania uhlia pri vykurovaní je stále zhruba v 30-tisíc domácnostiach na Slovensku. Bez dotácií to však nepôjde.

Marek Paál z SPP-d: Plynový kotol je najlacnejšie a zároveň ekologické riešenie

Foto: Viessmann

Uhlie ako palivo nepoužívajú iba veľké energetické podniky, ale stále aj niektoré domácnosti na Slovensku. Tzv. “malé zdroje znečistenia” tvoria zhruba 10 % celkových emisií skleníkových plynov, no až polovicu produkcie tuhých znečisťujúcich látok.

Zatiaľ čo v energetike emisie TZL od roku 2005 klesli na minimum zo štvrtinového podielu, v domácnostiach do roku 2018 ešte viac vzrástli a tvoria viac ako 40 %. Vyšší podiel pri tvorbe pevných častíc oproti začiatku tisícročia dosahuje aj priemysel, doprava a poľnohospodárstvo.

Pevné palivá sú, po plyne, druhým najčastejším zdrojom tepla v slovenských domácnostiach. Podľa údajov SHMÚ a štatistického úradu z roku 2019, takto kúri pätina domácností. V drvivej väčšine ide o palivové drevo (84 %), jednotkové podiely predstavujú drevné pelety, brikety. Zhruba 11 % kotlov na tuhé palivo v domácnostiach spaľuje čierne, hnedé uhlie, koks a uhoľné brikety.

Údaje SHMÚ teda ukazujú, že spaľovanie uhlia sa týka 44-tisíc slovenských domácností. Prepočty spoločnosti SPP-distribúcia odhadujú 30-tisíc domácností. “Rozdiel je v tom, že SHMÚ počíta aj domácnosti, ktoré čiastočne používajú aj iné palivo. Teda je tu ešte veľký potenciál pre zníženie uhoľných zdrojov,” uviedol Marek Paál, riaditeľ sekcie distribučných služieb SPP-distribúcia, v rámci webinára Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Zdroj: SHMÚ, ŠÚ SR, SPP-d

Zástupcovia plynárenského odvetvia, pochopiteľne, vidia plyn ako najrozumnejšiu alternatívu v prípade nahradenia uhlia v malých zdrojoch. Samosprávy, verejná správa a firmy v plynofikovaných oblastiach by z pohľadu dostupnosti infraštruktúry bez problémov mohli prejsť z uhlia na plyn.

Všetko o plyne

Kotol výhodnejší než čerpadlo

Podľa prieskumu SPP-distribúcia ide o 64 takýchto zdrojov s potenciálom spotreby plynu na úrovni 2 mil. m3. V neplynofikovaných oblastiach sa možná náhrada týka 42 zdrojov, tu však prichádzajú do úvahy aj obnoviteľné zdroje energie.

Najväčšou skupinou malých uhoľných zdrojov je však uvedených 30-tisíc domácností. “Sú to oblasti, kde sa kúri najmä lacným uhlím alebo uhoľným kalom z Poľska, ktorý spôsobuje smogové podmienky na severe Slovenska,” vraví M. Paál. Je známy približný počet takýchto domácností, nie však ich presná lokalizácia. Plynárenská spoločnosť odhaduje potenciál ekvivalentu spotreby plynu v tejto skupine na 45 mil. m3.

Tabuľka: Porovnanie nákladov na vykurovanie rodinného domu

Zdroj: SPP-distribúcia

SPP-distribúcia porovnávala aj náklady vybraných riešení vykurovania v týchto domácnostiach pre modelový menší rodinný dom energetickej triedy A0 a A1. Moderný kotol na tuhé palivo, tepelné čerpadlo a kotol na plyn. “Kotol na zemný plyn vychádza ako najlepšie riešenie nielen z pohľadu nákladov pre koncového odberateľa, ale aj z hľadiska kvality ovzdušia.”

“Pri súčasnej cene emisných povoleniek je investícia do čerpadla dvoj- až päťnásobne vyššia v porovnaní s plynovým kotlom. Zemný plyn v prechodnom období je oveľa výhodnejší spôsob pre krajinu akou je Slovensko, kde si nemôžeme dovoliť zaťažovať koncového odberateľa vysokými nákladmi ako napríklad v Nemecku,” tvrdí M. Paál.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Zelená politika EÚ, zásahy štátu do fungovania ekonomiky, geopolitika, odstavovanie fungujúcich zdrojov či monetárna politika centrálnych bánk. Prečo rastú ceny energií?

Elektromobily na Slovensku tvoria  zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Elektromobily na Slovensku tvoria zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Medzi individuálne dovezenými autami prevládali autá staršie ako päť rokov s emisnou triedou EURO 5 a nižšou.

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Zatiaľ čo v niektorých európskych krajinách už PPA kontrakty dávno fungujú, ich rozvoj na Slovensku brzdí niekoľko prekážok.