Novela zákona o EIA nestačí, odkazujú vláde potenciálni investori.
Vodné elektrárne sú na Slovensku zďaleka najväčším zdrojom obnoviteľnej elektriny. Ako ukazuje posledná dostupná štatistika za rok 2023, pochádza z nich približne 17 % všetkej elektrickej energie vyrobenej v krajine. Podľa niektorých by to mohlo byť viac.
Kým ekologické združenia poukazujú na poškodzovanie riečnych biotopov a tvrdia, že potenciál vodných elektrární sa na Slovensku naplnil, pričom takéto zdroje podľa nich viac škodia, ako pomáhajú, časť akademickej obce si myslí niečo iné.
„Potenciál malých vodných elektrární využíva Slovensko na približne 30 %,“ hovoril na septembrovej konferencii profesor Peter Dušička z Katedry hydrotechniky Stavebnej fakulty STU. „Trend je však taký, že za posledných päť rokov nepribudla žiadna malá vodná elektráreň, za posledných desať možno dve. Situácia je tak komplikovaná, že investori do tohto segmentu už nechcú ísť.“
Podobný postoj majú aj mnohí stakeholderi, vrátane zástupcov energetického sektora a priemyslu. Hoci nedávno prijatá novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) môže povoľovacie procesy zrýchliť, sľubovaná úľava pre najmenšie vodné elektrárne z nej vypadla. A potenciálni investori upozorňujú, že hydroenergetické projekty majú pred sebou aj viacero ďalších bariér.
Posudzovať sa má iba samotná vodná stavba
Zostáva vám 72% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.