Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch? | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
Konferencia EES
Belimo 2

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Vedci zo Stavebnej fakulty STU Bratislava simulovali interakciu vykurovanej a nevykurovanej miestnosti pre rôzne systémy vykurovania, parametre výmeny vzduchu a konštrukcie deliacej priečky.

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Foto: depositphotos

Zónové vykurovanie, teda regulácia vykurovania podľa vykurovacích zón, je jedným zo základných konceptov pri navrhovaní systému vykurovania. Je však zónová regulácia jednotlivých miestností výhodná aj pre menšie rodinné domy? Nejde iba o zbytočne investované peniaze?

Peter Buday a Rastislav Ingeli zo Stavebnej fakulty STU Bratislava skúmali vplyv zónového vykurovania pri dvoch systémoch odovzdávania tepla na vnútornú teplotu miestností navzájom oddelených stenou. Jedna z miestností je vykurovaná, druhá nie.

Obe zóny predstavujú výmeru 16 štvorcových metrov a objem 42 m3, teda zodpovedajúcu štandardnej obytnej miestnosti v rodinnom dome. Vo vykurovanej miestnosti sa predpokladali dva rôzne vykurovacie systémy – stenový radiátor a podlahové vykurovanie.

Pri interakcii vykurovanej a nevykurovanej miestnosti vedci uvažovali s dvomi alternatívami deliacej priečky s rôznymi tepelno-technickými vlastnosťami. Priečka z keramickej pálenej tehly a priečka zo železobetónovej konštrukcie s hrúbkou 150 mm.

Obrázok č.1: Konfigurácia vykurovanej a nevykurovanej miestnosti

Analýza bola realizovaná použitím špeciálneho simulačného programu, ktorý dokáže predpovedať 3D toky vzduchu, prenos tepla, či optimalizáciu vykurovacích, ventilačných a klimatizačných systémov.

VSE

„Analýzou sa má potvrdiť, že nie je možné správne regulovať vykurovanie v budovách, ak nie je použité vykurovanie založené na zónovej regulácii. Výrazný vplyv na zónové vykurovanie majú tepelnotechnické požiadavky teplo-výmenného obalu, orientácia transparentných konštrukcií,“ uvádza štúdia vedcov zverejnená v zborníku „Vykurovanie 2020“.

Obrázok č.2:  Teploty pri podlahovom vykurovaní a tehlovej priečke

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2023

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2023

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia pripravila 22. ročník tradičnej odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutoční na konci októbra v Senci.

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2023

Pozvánka na konferenciu: CARBON DAY 2023

Organizátor podujatia EkosPlus pozýva na odbornú konferenciu zameranú na klimaticko - energetickú politiku a obchodovanie s emisnými kvótami.

Pozvánka na konferenciu: Summit tepelných čerpadiel VVVZT 2023

Pozvánka na konferenciu: Summit tepelných čerpadiel VVVZT 2023

Slovenský zväz pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá pozýva odbornú verejnosť na medzinárodnú servisnú konferenciu a summit vedy - výskumu - výroby a vzdelávania.