VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Vedci zo Stavebnej fakulty STU Bratislava simulovali interakciu vykurovanej a nevykurovanej miestnosti pre rôzne systémy vykurovania, parametre výmeny vzduchu a konštrukcie deliacej priečky.

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Foto: depositphotos

Zónové vykurovanie, teda regulácia vykurovania podľa vykurovacích zón, je jedným zo základných konceptov pri navrhovaní systému vykurovania. Je však zónová regulácia jednotlivých miestností výhodná aj pre menšie rodinné domy? Nejde iba o zbytočne investované peniaze?

Peter Buday a Rastislav Ingeli zo Stavebnej fakulty STU Bratislava skúmali vplyv zónového vykurovania pri dvoch systémoch odovzdávania tepla na vnútornú teplotu miestností navzájom oddelených stenou. Jedna z miestností je vykurovaná, druhá nie.

Obe zóny predstavujú výmeru 16 štvorcových metrov a objem 42 m3, teda zodpovedajúcu štandardnej obytnej miestnosti v rodinnom dome. Vo vykurovanej miestnosti sa predpokladali dva rôzne vykurovacie systémy – stenový radiátor a podlahové vykurovanie.

Pri interakcii vykurovanej a nevykurovanej miestnosti vedci uvažovali s dvomi alternatívami deliacej priečky s rôznymi tepelno-technickými vlastnosťami. Priečka z keramickej pálenej tehly a priečka zo železobetónovej konštrukcie s hrúbkou 150 mm.

Obrázok č.1: Konfigurácia vykurovanej a nevykurovanej miestnosti

Analýza bola realizovaná použitím špeciálneho simulačného programu, ktorý dokáže predpovedať 3D toky vzduchu, prenos tepla, či optimalizáciu vykurovacích, ventilačných a klimatizačných systémov.

VSE

„Analýzou sa má potvrdiť, že nie je možné správne regulovať vykurovanie v budovách, ak nie je použité vykurovanie založené na zónovej regulácii. Výrazný vplyv na zónové vykurovanie majú tepelnotechnické požiadavky teplo-výmenného obalu, orientácia transparentných konštrukcií,“ uvádza štúdia vedcov zverejnená v zborníku „Vykurovanie 2020“.

Obrázok č.2:  Teploty pri podlahovom vykurovaní a tehlovej priečke

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov

Pozvánka na konferenciu: Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov

Ďalšie z podujatí efocus.sk o riešeniach pre domácnosti a energetické spoločenstvá a výzvach, ktoré je ešte potrebné zdolať na Slovensku a v Čechách.

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

22. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s témou "Aplikácia OZE pri napĺňaní cieľov zelenej dohody" sa uskutoční na začiatku mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.