Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Vedci zo Stavebnej fakulty STU Bratislava simulovali interakciu vykurovanej a nevykurovanej miestnosti pre rôzne systémy vykurovania, parametre výmeny vzduchu a konštrukcie deliacej priečky.

Má zónová regulácia vykurovania zmysel aj v menších rodinných domoch?

Foto: depositphotos

Zónové vykurovanie, teda regulácia vykurovania podľa vykurovacích zón, je jedným zo základných konceptov pri navrhovaní systému vykurovania. Je však zónová regulácia jednotlivých miestností výhodná aj pre menšie rodinné domy? Nejde iba o zbytočne investované peniaze?

Peter Buday a Rastislav Ingeli zo Stavebnej fakulty STU Bratislava skúmali vplyv zónového vykurovania pri dvoch systémoch odovzdávania tepla na vnútornú teplotu miestností navzájom oddelených stenou. Jedna z miestností je vykurovaná, druhá nie.

Obe zóny predstavujú výmeru 16 štvorcových metrov a objem 42 m3, teda zodpovedajúcu štandardnej obytnej miestnosti v rodinnom dome. Vo vykurovanej miestnosti sa predpokladali dva rôzne vykurovacie systémy – stenový radiátor a podlahové vykurovanie.

Pri interakcii vykurovanej a nevykurovanej miestnosti vedci uvažovali s dvomi alternatívami deliacej priečky s rôznymi tepelno-technickými vlastnosťami. Priečka z keramickej pálenej tehly a priečka zo železobetónovej konštrukcie s hrúbkou 150 mm.

Obrázok č.1: Konfigurácia vykurovanej a nevykurovanej miestnosti

Analýza bola realizovaná použitím špeciálneho simulačného programu, ktorý dokáže predpovedať 3D toky vzduchu, prenos tepla, či optimalizáciu vykurovacích, ventilačných a klimatizačných systémov.

INNOGY

„Analýzou sa má potvrdiť, že nie je možné správne regulovať vykurovanie v budovách, ak nie je použité vykurovanie založené na zónovej regulácii. Výrazný vplyv na zónové vykurovanie majú tepelnotechnické požiadavky teplo-výmenného obalu, orientácia transparentných konštrukcií,“ uvádza štúdia vedcov zverejnená v zborníku „Vykurovanie 2020“.

Obrázok č.2:  Teploty pri podlahovom vykurovaní a tehlovej priečke

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Šiesty ročník konferencie s podtextom „Prínosy energetického manažmentu k úsporám energie“ sa uskutoční 2. - 4. septembra tohto roku v Grand hoteli Permon v Podbanskom.

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Ďalší, už 26. ročník konferencie ponúka aj tento rok veľkú porciu informácií o nových technológiách, legislatíve a trendoch v teplárenstve a energetike.

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Tretí ročník úspešnej konferencie, spájajúcej IT a biznis na medzinárodnej úrovni, bude prebiehať počas troch popoludní, od 9. do 11. júna vo virtuálnej podobe.