Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Má zelená regionálna energetika na Slovensku zmysel a je udržateľná?

Kľúčom k rozvoju regionálnych energetických centier je dostatok kvalitných ľudí. To môže byť na Slovensku problém.

Má zelená regionálna energetika na Slovensku zmysel a je udržateľná?

Foto: Energiepark.at

Je možné rozvíjať na Slovensku zelenú regionálnu energetiku? O možnostiach a prístupe k rozvoju lokálnych energetických riešení sa diskutovalo na on-line webinári portálu Euractiv.

„Na úrovni miest už niekde existujú akýsi energetickí manažéri, no ich úlohou je iba spravovanie municipálnej energetiky. Ak energetika nie je koordinovaná, systematicky rozvíjaná, predstavuje obrovský odliv peňazí z regiónov a pôsobí ako ekonomicky destabilizujúci prvok. My hovoríme o udržateľnej energetike, aby bola čo najmenej závislá od externých dodávateľov,“ ozrejmuje postoj neziskovej organizácie Priatelia Zeme - CEPA Juraj Zamkovský, autor štúdie Zelená lokálna energia.

„Stále počúvame o tom, že potrebujeme obnoviteľné zdroje. To je pravda, no potrebujeme ich dostať do optimalizovanej energetickej potreby. Nie, aby sa z nich stali zdroje, ktoré budú mimo dosahu. Príkladom je biomasa, kde sa umelý premrštený dopyt začal prejavovať na stave lesov a krajiny.“

Nová vláda má rozvoj lokálnych zdrojov v programovom vyhlásení. Ako vyplýva aj z Národného klimatického a energetického plánu SR, regionálna energetika by sa mala zameriavať v najbližších rokoch na oblasť tepelnej energetiky.

Európska legislatíva núti centralizovaných dodávateľov tepla zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov. Ak sa tak nestane do roku 2025, odberatelia sa budú môcť odpojiť a vybudovať vlastný zdroj bez akýchkoľvek prekážok. „Dnes tu táto prekážka existuje a aj my by sme ju radi odstránili. Hľadáme bezuhlíkovú cestu,“ uviedol Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva.

Z eurofondov bude naďalej podporovaná aj elektroenergetika, napríklad lokálne obnoviteľné zdroje do 500 kW a tzv. „prosumeri“.

Ministerstvo hospodárstva plánuje v budúcnosti rozširovať už existujúcu sieť regionálnych pobočiek – informačno-poradenských centier Slovenskej energetickej a informačnej agentúry.

Chýbajú čísla

Reálny rozvoj lokálnej a regionálnej energetiky je však v bode nula. „Chýbajú čísla. Aby sme vedeli, kde a akú technológiu možno efektívne využívať. Treba definovať lokality a existujúce kapacity na pripojenie a prípadný záujem zo strany odberateľov,“ pripomína K. Galek. Okrem dát by rezort hospodárstva chcel rozvinúť aj model regionálnej energetiky z pohľadu funkčnosti a transparentnosti.

Roman Havlíček z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, pod ktorý spadá koordinácia eurofondov, považuje za hlavný nedostatok práve koordináciu pri využívaní týchto prostriedkov.

„Obce a kraje súperia medzi sebou o úspešný projekt na zateplenie verejnej budovy. Namiesto toho, aby sa dohodli na prioritách a trvali na nich. Aby nedochádzalo k tomu, že sa zateplí kultúrny dom alebo školské zariadenie a o pár rokov sa prestane prevádzkovať.“

V tejto chvíli ešte nevie povedať, na aké projekty budú môcť byť peniaze z eurofondov v rámci OP Slovensko použité. Kľúčové podľa neho bude nie akú plochu sa podarí zatepliť, ale aká úspora sa dosiahne za daný objem peňazí.

Príklady zo zahraničia

Po príklady fungujúcej zelenej regionálnej energetiky netreba chodiť ďaleko. Rakúsky región Güssing patril koncom minulého storočia medzi najmenej rozvinuté v krajine. Bez diaľnice, železnice, významnejších podnikov. Ľudia dochádzali za prácou do Viedne. Vykurovalo sa fosílnymi palivami, najmä olejom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zelený vodík nedokážeme vyrábať v objeme, aký očakáva Brusel, tvrdí analytik

Zelený vodík nedokážeme vyrábať v objeme, aký očakáva Brusel, tvrdí analytik

Očakávania Európskej komisie sú podľa prepočtov analytikov EGÚ Brno prehnané trojnásobne.

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Ak nebude možné zdroje za meračmi použiť na pomoc sieti, o to vyššie budú potrebné investície a náročnejší prechod ku zelenej energetike, tvrdí šéf spoločnosti Powerex.

Čína chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Blafuje?

Čína chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Blafuje?

Čínsky prezident deklaroval cieľ, ktorého splnenie by ázijskú krajinu prevrátilo naruby. Čo môže byť za prekvapujúcim vyhlásením?