Fotovoltici: Národný energetický plán je už konkrétnejší, no sústredí sa iba na CZT | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
INNOGY
INNOGY

Fotovoltici: Národný energetický plán je už konkrétnejší, no sústredí sa iba na CZT

Druhá verzia základného energetického dokumentu Slovenska zohľadňuje niektoré pripomienky. Venuje sa najmä teplárenstvu.

Fotovoltici: Národný energetický plán je už konkrétnejší, no sústredí sa iba na CZT

Foto:SAPI

Národný energetický a klimatický plán má byť základným strategickým dokumentom, ktorý bude určovať energetickú politiku Slovenska v najbližšom aj vzdialenom období. Prvú verziu pripravila slovenská vláda vlani, Európska komisia návrh vrátila (podobne ako iným krajinám) s tým, že je málo ambiciózny a bolo by dobré zapracovať rôzne odporúčania.  

Druhá verzia už nie je študentskou prácou

Druhá verzia NECP je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Hoci tento návrh je už v mnohých oblastiach konkrétnejší a obsahuje aj odporúčania EK, zástupcovia fotovoltického priemyslu a OZE na Slovensku nejasajú. “Je vidieť zlepšenie a plán sa aspoň trochu približuje tomu, čo sa EÚ snaží presadiť. Avšak je stále málo ambiciózny a v kľúčových veciach nekonkrétny,” hodnotí Ján Karaba, riaditeľ SAPI.

Podľa fotovoltikov bola prvá verzia plánu dokumentom na úrovni študentskej práce a EK ho označila za jeden z najhorších. Druhá verzia už obsahuje doplnené podrobnejšie politiky na dosiahnutie stanovených cieľov, vrátane sektora vykurovania a chladenia. Tu však konkrétnosť končí pri vykurovaní formou centralizovaného zásobovania teplom. Predstavitelia OZE výrobcov kritizujú aj to, že pri využívaní biomasy v energetike sa plán venuje iba tuhej biomase, určenej práve pre sektor CZT, pričom ostatné formy nerieši.

“Ministerstvo navyše absolútne nezohľadnilo pripomienku, aby predložilo konkrétne opatrenia pre zníženie administratívneho zaťaženia samospotrebiteľov a komunít s OZE. Tvrdí, že žiadne významnejšie prekážky neexistujú,” namietajú fotovoltici.

Ministerstvo hospodárstva ako predkladateľ plánu zohľadnilo jednu z najvážnejších pripomienok EK po svojom. Brusel odporúčal zvýšiť podiel OZE na domácej spotrebe na 24 %, ministerstvo sa rozhodlo pre 19,2 %.

„Keď máme nastaviť celkový cieľ, tak potrebujeme zadefinovať aj podsektory: čo urobíme v sektore tepla a chladu, v sektore elektriny a sektore dopravy. Všade sú tieto čísla flexibilné a my navrhujeme v rámci týchto troch podsektorov zvýšiť ciele do roku 2030 tak, aby mohol byť splnený celkový cieľ,“ uviedol pred časom Ján Petrovič, riaditeľ odboru energetiky MH SR.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. peter.taus@tuke.sk26.11.2019 (00:29)
    Tiež ma to nahnevalo: https://www.petertaus.com/slovenski-potemkinovci-v-energetike/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

Slovensko sa v štatistike zaradilo pod priemer EÚ, spomedzi krajín V4 však vykázalo najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

Zákazníci Twinogy nemusia podniknúť žiadne úkony, do režimu dodávateľa poslednej inštancie prejdú automaticky.