Fotovoltici: Národný energetický plán je už konkrétnejší, no sústredí sa iba na CZT | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Fotovoltici: Národný energetický plán je už konkrétnejší, no sústredí sa iba na CZT

Druhá verzia základného energetického dokumentu Slovenska zohľadňuje niektoré pripomienky. Venuje sa najmä teplárenstvu.

Fotovoltici: Národný energetický plán je už konkrétnejší, no sústredí sa iba na CZT

Foto:SAPI

Národný energetický a klimatický plán má byť základným strategickým dokumentom, ktorý bude určovať energetickú politiku Slovenska v najbližšom aj vzdialenom období. Prvú verziu pripravila slovenská vláda vlani, Európska komisia návrh vrátila (podobne ako iným krajinám) s tým, že je málo ambiciózny a bolo by dobré zapracovať rôzne odporúčania.  

Druhá verzia už nie je študentskou prácou

Druhá verzia NECP je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Hoci tento návrh je už v mnohých oblastiach konkrétnejší a obsahuje aj odporúčania EK, zástupcovia fotovoltického priemyslu a OZE na Slovensku nejasajú. “Je vidieť zlepšenie a plán sa aspoň trochu približuje tomu, čo sa EÚ snaží presadiť. Avšak je stále málo ambiciózny a v kľúčových veciach nekonkrétny,” hodnotí Ján Karaba, riaditeľ SAPI.

Podľa fotovoltikov bola prvá verzia plánu dokumentom na úrovni študentskej práce a EK ho označila za jeden z najhorších. Druhá verzia už obsahuje doplnené podrobnejšie politiky na dosiahnutie stanovených cieľov, vrátane sektora vykurovania a chladenia. Tu však konkrétnosť končí pri vykurovaní formou centralizovaného zásobovania teplom. Predstavitelia OZE výrobcov kritizujú aj to, že pri využívaní biomasy v energetike sa plán venuje iba tuhej biomase, určenej práve pre sektor CZT, pričom ostatné formy nerieši.

“Ministerstvo navyše absolútne nezohľadnilo pripomienku, aby predložilo konkrétne opatrenia pre zníženie administratívneho zaťaženia samospotrebiteľov a komunít s OZE. Tvrdí, že žiadne významnejšie prekážky neexistujú,” namietajú fotovoltici.

Ministerstvo hospodárstva ako predkladateľ plánu zohľadnilo jednu z najvážnejších pripomienok EK po svojom. Brusel odporúčal zvýšiť podiel OZE na domácej spotrebe na 24 %, ministerstvo sa rozhodlo pre 19,2 %.

„Keď máme nastaviť celkový cieľ, tak potrebujeme zadefinovať aj podsektory: čo urobíme v sektore tepla a chladu, v sektore elektriny a sektore dopravy. Všade sú tieto čísla flexibilné a my navrhujeme v rámci týchto troch podsektorov zvýšiť ciele do roku 2030 tak, aby mohol byť splnený celkový cieľ,“ uviedol pred časom Ján Petrovič, riaditeľ odboru energetiky MH SR.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. peter.taus@tuke.sk26.11.2019 (00:29)
    Tiež ma to nahnevalo: https://www.petertaus.com/slovenski-potemkinovci-v-energetike/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo a kde je výhodný kotol na pelety?

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo a kde je výhodný kotol na pelety?

Analýza porovnáva náklady na vykurovanie modelového domu v chladnej neplynofikovanej oblasti.

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Záruky pôvodu elektriny dodávateľom slúži na to, aby svojim odberateľom preukázali, že dodávajú energiu iba z obnoviteľných zdrojov.

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Vláda má na stole nové návrhy. Podľa regulátora môžu pomôcť už v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne.