VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Konferencia IIR o kompresoroch a chladiacich prostriedkoch otvorila viacero tém

Na konferencii sa okrem iného hovorilo o výrobe, použití a skladovaní vodíka.

IIR konferencia

Foto: IIR konferencia 2020 / Peter Tomlein

  • Aktuality |  20.01.2021 |  Peter Tomlein / redakcia

Výroba kompresorov na Slovensku sa začala už v roku 1949 v spoločnostiach Maneta a Calex. Neskôr do tohto segmentu na Slovensku vstúpili viaceré ďalšie spoločnosti a v súčasnosti sa kompresory vyrábajú napríklad v závodoch Secop Compressors a Embraco Nidec.

Slovensko je jedným z najväčších výrobcov kompresorov na celom svete s takmer dvoma kompresormi na obyvateľa ročne. Krajina má viac ako 10 výrobcov chladiacich zariadení, komponentov a 4 výrobcov tepelných čerpadiel.

Vývoj kompresorov a ejektorov sa stále zrýchľuje. Pri ich výrobe kompresorov a ejektorov sa vylepšili konštrukcie, materiály aj technológie.

Katalyzátorom tejto explózie aj v chladiacich technológiách je dynamický proces vývoja chladív. Veľký priestor sa venuje diskusiám medzi špecialistami z oblasti výskumu, vývoja a výroby v oblasti alternatívnych chladív a ich zmesí so značnou pozornosťou venovanou prírodným chladivám. Diskutuje sa o použití nielen pre domáce, komerčné chladenie, ale aj pre tepelné čerpadlá alebo chladiče.

Ďalšie zmeny myslenia sú potrebné pri aplikácii kompresorov s využitím aj ejektorov v technológiách s CO2, na princípe hodnotenia faktora TEWI. Všetky tieto snahy sú zamerané na bezpečnosť, spotrebu energie a použitie nízkych GWP a prírodných alebo alternatívnych chladív.

Čo priniesla konferencia IIR?

Od roku 1995 sa na Slovensku uskutočnilo už 10 konferencií o kompresoroch.

V poradí 10. konferencia IIR o kompresoroch a chladiacich prostriedkoch bola miestom stretnutia odborníkov zo západu a východu s cieľom pozerať sa na budúcnosť rozbúreným morom informácií a nových výsledkov vo vede, výskume a výrobe.

Na základe odporúčaní recenzentov, vedecká rada konferencie odporučila na uverejnenie v IJR (medzinárodný časopis pre chladenie) šesť príspevkov:

  1. Cesar Deschampsai, Numerická analýza prietoku stlačiteľnej tekutiny vôľou piestu-valca bezolejového lineárneho kompresora
  2. Admund Ervikai, Modelovanie dynamiky ventilov s prstencovými doskami v piestových kompresoroch pomocou spriahnutých CFD-Fem simulácií
  3. Jan Bossai, Kvapalina v piestovom kompresore
  4. San Göbelai, Hodnotenie chladív pomocou dynamického modelu piestového kompresora
  5. José Miguel Corberánai, Metodika charakterizácie scroll kompresorov s variabilnou rýchlosťou vstrekovania pár chladiva
  6. Paolo Martinsai, Konštrukcia tlmiča výfukových plynov s ohľadom na interakciu tekutiny a konštrukcie

Recenzované príspevky budú postupne uvedené v databáze Scopus. 

Konferencia IIR mala 12 sekcií s celkovo 50 prednáškami vrátane pozvaných prednášok o výrobe, použití a skladovaní vodíka. Medzi sekciami prednáškami sa dalo voľne pohybovať a klásť otázky cez slido.

Ocenili najaktívnejších autorov

Prof. Aurel Stodola rodák z Liptova pôsobil ako učiteľ, vedec na terajšej ETH Zurich. Je nazývaný otcom parných turbín. Navrhol tiež tepelné čerpadlo voda/voda ešte v roku 1928.

Počas histórie konferencie bola pamätná medaila udelená autorom tepelného čerpadla s chladivom amoniak, ktoré zároveň chladí i vykuruje. V tomto roku bola udelená najaktívnejším autorom s najväčším počtom príspevkov a za nadviazanie na odkaz profesora Aurela Stodolu pri vzdelávaní mladých vedcov:

  • Didier Coulomb, riaditeľ IIR : Za podporu mladých autorov na konferencii
  • Dáriusz Butrymowicz, profesor TU Bialystok, súčasný prezident konferencie
  • Armin Hafner, profesor NTNU Trondheim, budúci prezident konferencie

Video a zborníky z konferencie sú stále dostupné po registrácii na www.szchkt.org.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inzercia

Inzercia

Inzercia v online denníku Energie-portal.sk.

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie

Monitoring energetiky | 12. - 16. 2. 2024

Monitoring energetiky | 12. - 16. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.