Na konferencii sa okrem iného hovorilo o výrobe, použití a skladovaní vodíka.
Výroba kompresorov na Slovensku sa začala už v roku 1949 v spoločnostiach Maneta a Calex. Neskôr do tohto segmentu na Slovensku vstúpili viaceré ďalšie spoločnosti a v súčasnosti sa kompresory vyrábajú napríklad v závodoch Secop Compressors a Embraco Nidec.
Slovensko je jedným z najväčších výrobcov kompresorov na celom svete s takmer dvoma kompresormi na obyvateľa ročne. Krajina má viac ako 10 výrobcov chladiacich zariadení, komponentov a 4 výrobcov tepelných čerpadiel.
Vývoj kompresorov a ejektorov sa stále zrýchľuje. Pri ich výrobe kompresorov a ejektorov sa vylepšili konštrukcie, materiály aj technológie.
Katalyzátorom tejto explózie aj v chladiacich technológiách je dynamický proces vývoja chladív. Veľký priestor sa venuje diskusiám medzi špecialistami z oblasti výskumu, vývoja a výroby v oblasti alternatívnych chladív a ich zmesí so značnou pozornosťou venovanou prírodným chladivám. Diskutuje sa o použití nielen pre domáce, komerčné chladenie, ale aj pre tepelné čerpadlá alebo chladiče.
Ďalšie zmeny myslenia sú potrebné pri aplikácii kompresorov s využitím aj ejektorov v technológiách s CO2, na princípe hodnotenia faktora TEWI. Všetky tieto snahy sú zamerané na bezpečnosť, spotrebu energie a použitie nízkych GWP a prírodných alebo alternatívnych chladív.
Čo priniesla konferencia IIR?
Od roku 1995 sa na Slovensku uskutočnilo už 10 konferencií o kompresoroch.
V poradí 10. konferencia IIR o kompresoroch a chladiacich prostriedkoch bola miestom stretnutia odborníkov zo západu a východu s cieľom pozerať sa na budúcnosť rozbúreným morom informácií a nových výsledkov vo vede, výskume a výrobe.
Na základe odporúčaní recenzentov, vedecká rada konferencie odporučila na uverejnenie v IJR (medzinárodný časopis pre chladenie) šesť príspevkov:
- Cesar Deschampsai, Numerická analýza prietoku stlačiteľnej tekutiny vôľou piestu-valca bezolejového lineárneho kompresora
- Admund Ervikai, Modelovanie dynamiky ventilov s prstencovými doskami v piestových kompresoroch pomocou spriahnutých CFD-Fem simulácií
- Jan Bossai, Kvapalina v piestovom kompresore
- San Göbelai, Hodnotenie chladív pomocou dynamického modelu piestového kompresora
- José Miguel Corberánai, Metodika charakterizácie scroll kompresorov s variabilnou rýchlosťou vstrekovania pár chladiva
- Paolo Martinsai, Konštrukcia tlmiča výfukových plynov s ohľadom na interakciu tekutiny a konštrukcie
Recenzované príspevky budú postupne uvedené v databáze Scopus.
Konferencia IIR mala 12 sekcií s celkovo 50 prednáškami vrátane pozvaných prednášok o výrobe, použití a skladovaní vodíka. Medzi sekciami prednáškami sa dalo voľne pohybovať a klásť otázky cez slido.
Ocenili najaktívnejších autorov
Prof. Aurel Stodola rodák z Liptova pôsobil ako učiteľ, vedec na terajšej ETH Zurich. Je nazývaný otcom parných turbín. Navrhol tiež tepelné čerpadlo voda/voda ešte v roku 1928.
Počas histórie konferencie bola pamätná medaila udelená autorom tepelného čerpadla s chladivom amoniak, ktoré zároveň chladí i vykuruje. V tomto roku bola udelená najaktívnejším autorom s najväčším počtom príspevkov a za nadviazanie na odkaz profesora Aurela Stodolu pri vzdelávaní mladých vedcov:
- Didier Coulomb, riaditeľ IIR : Za podporu mladých autorov na konferencii
- Dáriusz Butrymowicz, profesor TU Bialystok, súčasný prezident konferencie
- Armin Hafner, profesor NTNU Trondheim, budúci prezident konferencie
Video a zborníky z konferencie sú stále dostupné po registrácii na www.szchkt.org.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.