INNOGY
VSDS
INNOGY

Inovatívny kompresor či zachytávanie energie. Tri slovenské firmy ocenili za inovácie

Nový kompresor znižuje spotrebu elektriny v chladiacom zariadení o 15 %.

Inovatívny čin roka

Foto: SIEA

Súťaž o Cenu ministra hospodárstva SR Inovatívny čin roka spoznala víťazov. Všetky tri ocenené inovácie sa týkajú energetiky. Minister Richard Sulík ocenil projekt inovatívneho kompresora, systém zachytávania energie a simulátor vlastnej spotreby elektrickej stanice. 

Súťažiaci mohli prihlásiť výrobkovú inováciu, technologickú inováciu alebo inováciu služby, ktorej inovačný proces dokončili v roku 2019. Traja najlepší z každej kategórie získali ocenenie a finančnú odmenu.

Hodnotiacimi kritériami súťaže boli originalita nápadu, prínos inovácie pre spotrebiteľa a spoločnosť, vplyv inovácie na trh, podnikateľskú činnosť, národné hospodárstvo a ekológiu. Výsledky ceny pre pandemickú situáciu v tomto roku vyhlasovali online. Pozrite si, aké inovácie slovenských firiem získali ocenenie.

Kompresor zníži spotrebu energie 

V kategórii „Výrobková inovácia“ zvíťazila spišskonovoveská spoločnosť Embraco Slovakia, ktorá vyvinula kompresor NEX. Ten je použiteľný v komerčnom chladení, to znamená v chladiarenských a mraziacich zariadeniach, aké bežne vidíme v obchodoch či supermarketoch.

Jeho inovatívnosť spočíva vo ventilovom systéme novej generácie, ktorý zvyšuje termodynamickú účinnosť a umožňuje jednoduchšiu výrobu a montáž. Má inovatívny systém chladenia motora rozstrekom oleja, ktorý umožňuje dizajn kompresora s nižšími rozmermi, hmotnosťou a výrobnými nákladmi.

Aplikáciou nového kompresora sa dosahuje zníženie spotreby elektrickej energie v chladiacom zariadení až do -15 %.

Zachytávanie energie šetrí náklady

Ďalšou ocenenou firmou je košická spoločnosť ENERGIA REAL, ktorá zvíťazila v kategórii „Technologická inovácia“. Spoločnosť uspela s rekuperačným systémom, ktorý zachytáva a následne efektívne vracia do objektu využiteľnú energiu, ktorá za štandardných okolností odchádza z objektov v podobe odpadovej vody.

Vďaka tomuto riešeniu je možné cyklicky využívať to isté teplo opakovane.

„Teplú vodu nemusíte použiť len raz. Prvotne s ňou umyjete riady, alebo sa s ňou osprchujete. Poslúžiť vám môže aj potom, čo odtečie ako znečistená a použitá do kanalizačného potrubia," uvádza spoločnosť. „Náš systém Rekup-ER Water ohrieva pitnú vodu vďaka teplu získanému z odpadovej vody. Odber z centrálneho zdroja tepla klesne na potrebné minimum a v praxi máme overené, že vlastníci bytov ušetria cca 60 až 75 % z pôvodných nákladov na teplú vodu.“

Toto riešenie má šetriť náklady za prípravu teplej vody aj vykurovanie a zároveň zvyšovať komfort bývania, užívania budovy, hygienickú úroveň, energetickú efektívnosť budovy a taktiež znížiť tvorbu emisii škodlivých látok a skleníkových plynov, ktoré vznikajú výrobou tepla.

Simulujú spotrebu elektriny

Cenu v rámci kategórie „Inovácia služby“ získala firma VUJE, vďaka simulátoru vlastnej spotreby elektrickej stanice Križovany, ktorý slúži pre praktický výcvik personálu elektrickej stanice. 

Simulátor, ktorý predstavuje elektrický model vlastnej spotreby stanice vrátane automatík, blokád, ochrán a poruchovej signalizácie s možnosťou diaľkového aj miestneho ovládania, slúži pre praktický výcvik prevádzkových elektrikárov.

"Umožňuje zvyšovať sebadôveru a praktické zručnosti obsluhy elektrickej stanice pri zriedkavých a zložitých manipuláciách, ako aj pri riešení poruchových a havarijných stavov," uvádza VUJE. Zvyšovaním kvalifikácie personálu stanice má simulátor pomáhať zlepšovať bezpečnosť elektrizačnej a prenosovej sústavy, znižovať počet mimoriadnych udalostí a minimalizovať prevádzkové náklady.

„Víťazný projekt bol od začiatku naozaj jedinečným počinom skupiny kreatívnych ľudí. Ako každý projekt aj tento bol pre nás výzvou, ale nášmu tímu z oddelenia projektovania a realizácie simulátorového výcviku pre energetiku sa ho podarilo dotiahnuť do veľmi úspešného konca,” uviedol riaditeľ divízie víťazného tímu VUJE Peter Drobný.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Náklady na veternú energiu v najbližších desaťročiach výrazne klesnú, prognózujú experti

Náklady na veternú energiu v najbližších desaťročiach výrazne klesnú, prognózujú experti

Odborníci očakávajú, že s technologickým pokrokom sa v blízkej budúcnosti znížia ceny veternej energie. Tento trend sa dotkne veterných parkov na pevnine aj na mori. Novým hráčom na trhu by sa mali stať plávajúce turbíny.

Štátni plynári sú po rokoch v zisku. Minister Sulík a šéf SPP Urban ukázali čísla (VIDEO)

Štátni plynári sú po rokoch v zisku. Minister Sulík a šéf SPP Urban ukázali čísla (VIDEO)

Rozvojové projekty SPP počítajú aj s biometánom, SPP je tesne pred podpisom dohody s Brantnerom. V hľadáčiku spoločnosti je aj skvapalnený zemný plyn (LNG), M. Urban nevylučuje, že SPP postaví vlastný skvapaľňovač.

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Udalosti uplynulej zimy na trhu so zemným plynom vytvorili silné napätie medzi ponukou a dopytom.