Obce a mestá potrebujú externých odborníkov na komplexnú problematiku energií. Tých je však nedostatok.
Komunitná energetika, energetické spoločenstvá, zdieľanie elektriny, či aktívny odberateľ. To všetko sú nové pojmy, ktoré majú zmeniť fungovanie tradičnej energetiky. Súčasťou komunitnej energetiky sú aj mestá a obce. Rastúce ceny energií nútia aj samosprávy viac sa zaoberať energetikou, hoci často na to nemajú kapacity ani odbornosť a radšej by sa venovali prioritnejším oblastiam.
„Prečo obce riešia komunitnú energetiku? Lebo ju chcú? Lebo ju potrebujú? Povedzme si na rovinu, ešte pred dvoma rokmi táto téma zaujímala iba pár starostov v menších obciach, ktorých bavili technické hračky alebo mali k dispozícii priestory starého poľnohospodárskeho družstva, kde mohli inštalovať bioplynovú stanicu alebo fotovoltiku,“ priblížil primátor mesta Olomouc Miroslav Žbánek pohľad samospráv na komunitnú energetiku na konferencii Dny teplárenství a energetiky.
V článku sa dozviete:
- prečo je pre samosprávy náročné zaoberať sa energetikou,
- ako pristupujú k energiám v meste Olomouc,
- v čom vidí problémy pri investíciách do energetiky zástupca samosprávy a prečo súčasnú situáciu považuje za chaos,
- ako primátor Olomouca vníma riziká komunitnej energetiky.
Pre primátorov väčších miest môže byť táto oblasť atraktívna podľa neho aj z politických dôvodov, pretože cez témy ako dekarbonizácia, či klimatické zmeny, môžu získavať politické body u potenciálneho elektorátu. Ak však obec energie netrápia, je to skôr okrajová záležitosť medzi mnohými naliehavejšími prioritami.
„Ak má obec lacnú, stabilnú a dostupnú energiu, seriózneho dodávateľa, tak má milión iných starostí, než riešiť inštalovanie fotovoltiky, veterných turbín, bioplynky a ich zapojenie do siete. Je potrebné orientovať sa v komplexnej problematike, na ktorú potrebujete externých odborníkov. Tých je však nedostatok, lebo už sú v energetických spoločnostiach. Navyše ich ani nedokážete zaplatiť,“ myslí si M. Žbánek.
„Ak nie som environmentalista, alebo ma nebaví elektrika, tak mám iné starosti než sa zaoberať komunitnou energetikou. Samosprávy nemajú záujem riešiť odborné, technické veci z energetiky. Nechcem to zľahčovať, ale údržba komunikácií, zelene, či oprava strechy na školách sú vyššie priority.“
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.