Nová štúdia ministerských analytikov ukazuje, že ochrana prírody nie je zadarmo.
Inštitút environmentálnej politiky MŽP SR vydal začiatkom marca novú analýzu, v ktorej ministerskí analytici odhadli ekonomické náklady rozširovania bezzásahových území v národných parkoch.
Štúdia (odkaz na ňu nájdete nižšie) je zaujímavá aj pre oblasť priemyslu a energetiky, nakoľko sa okrajovo zaoberá aj stratami z ťažby dreva, ktoré spôsobí rozširovanie bezzásahových území. No odhaľuje aj viacero mýtov o tom, že nič nerobiť nič nestojí.
Neťažiť znamená aj nepracovať
Analytici sa zaoberali dvomi scenármi: v prvom Slovensko rozšíri výmeru bezzásahových území na 50 % rozlohy súčasných národných parkov, v druhom až na 75 %. Obe čísla sú deklarovanými cieľmi ministerstva.
V prvom variante by štátne organizácie v lesnom hospodárstve mali podľa odhadov IEP prísť z krátkodobého pohľadu o 6,3 mil. eur ročne.
Podniky lesného hospodárstva by museli prepustiť nad rámec dôchodcov 125, resp. 155 zamestnancov, a štátny rozpočet príde ročne o príjmy vo výške 2,1 - 3,7 mil. eur.

Konečnú spotrebu dreva na Slovensku predstavuje z viac ako 80 % vývoz, no v skutočnosti sa výpadok dreva nemusí prejaviť len na zníženom exporte, ale môžu sa znížiť aj dodávky pre slovenský drevospracujúci priemysel.
Údaje ministerských analytikov sú zaujímavé aj z toho dôvodu, že v spoločenskej rozprave o ochrane prírody existuje na Slovensku množstvo veľmi rozšírených mýtov.
Myslím, že táto štúdia odhaľuje prinajmenšom dva z nich.
Mýtus 1: Slovensko má málo bezzásahových území
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.