Komentár. JESS si kúpila prieskum, prieskum si kúpil názor | ENERGIE-PORTAL.SK
SAPY Energy Conference 2022
VSDS
Belimo 2

Komentár. JESS si kúpila prieskum, prieskum si kúpil názor

O ankete, ktorá o ničom nevypovedá, za náklady, ktoré nie sú známe.

Komentár. JESS si kúpila prieskum, prieskum si kúpil názor

Spoločnosť Jadrová energetická spoločnosť Slovenska si dala vypracovať prieskum verejnej mienky medzi obyvateľmi Jaslovských Bohuníc a okolitých miest a obcí, ktorá sa týkala plánovanej výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Z prieskumu vyplynulo, že s výstavbou nového jadrového zdroja súhlasí 63 % opýtaných obyvateľov.

Výsledok nie je nijako prekvapujúci, pretože jadrové zdroje, ktoré sú na Slovensku prevádzkované v súčasnosti, prinášajú obyvateľom obcí v ich okolí prácu a samotných obciam významné príjmy z dane z jadrového zariadenia. Napríklad v samotných Jaslovských Bohuniciach činili tieto príjmy v roku 2012 približne 78 tisíc eur. Tieto benefity sú pre väčšinu obyvateľov zjavne významejšie, ako potenciálna hrozba havárie, napríklad takej, aká sa stala v Jaslovských Bohuniciach v roku 1977.

Ešte podivnejšie sú zvyšné otázky, ktoré boli predmetom prieskumu. Otázka „Nakoľko súhlasíte s výrokom, že Slovensko by si malo zabezpečiť svoju energetickú bezpečnosť a malo by byť schopné vyrábať aspoň toľko elektrickej energie, aby pokrylo svoju spotrebu a nemuselo elektrinu dovážať“, je výdatne neobjektívna a zavádzajúca, nakoľko vopred vnucuje respondentovi predpoklad, že nakupovanie elektriny zo zahraničia je nebezpečné, či dokonca aktom násilia. Otázka sa nesie na verbálnej masážnej vlne Európskej komisie o tom, že obchodný vzťah vytvára závislosť kupujúceho od predávajúceho. V serióznom prieskume nemá čo hľadať.

Zvyšné otázky sú zbytočné, lebo na ne neexistuje iná korektná odpoveď, ako áno (viď nižšie). Selektívne vymenovať všeobecne známe a nespochybňované výhody výroby elektriny z jadra a nechať si ich „potvrdiť“ verejnosťou, to svedčí o tom, že prieskumom má JESS ambíciu podporiť výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach aj neférovými spôsobmi.

Posledný triptych otázok je opäť očakávane potvrdzujúci, je to ako pýtať sa ľudí na to, či súhlasia s gravitačným zákonom. Tomu zodpovedá i výsledok, s viac ako 90 percentným súhlasom verejnosti.

Summa summarum je prieskum JESS-u, ktorý má byť súčasťou začatého procesu EIA, celkom rafinovanou podpásovkou. Náklady na túto kampaň nie sú známe, JESS ich nezverejnila. Hoci JESS je de facto štátny podnik, keďže je 51 % dcérou štátnej spoločnosti JAVYS a 49 % väčšinovo štátneho ČEZ-u, pod infozákon táto dcérska spoločnosť nespadá.

(Komentár vyšiel na blogu týždenníka Trend)

¦

Otázky z prieskumu na zadanie spoločnosti JESS

1.) V Jaslovských Bohuniciach by mala byť postavená nová jadrová elektráreň. Nakoľko súhlasíte s výstavbou jadrovej elektrárne v tejto lokalite?

2.) Nakoľko súhlasíte s nasledujúcimi výrokmi:

  • Slovensko by si malo zabezpečiť svoju energetickú bezpečnosť a malo by byť schopné vyrábať aspoň toľko elektrickej energie, aby pokrylo svoju spotrebu a nemuselo elektrinu dovážať.

  • Jadrová energetika prispieva k stabilným cenám elektrickej energie.

  • Jadrová elektráreň zabezpečuje stabilné dodávky elektrickej energie.

  • Jadrová elektráreň znižuje závislosť od dovozu ropy a plynu.

3.) Myslíte si, že prítomnosť jadrovej elektrárne prináša nejaké výhody pre obyvateľov regiónu v jej okoliu?

  • Ovplyvní zamestnanosť?

  • Ovplyvní rozvoj regiónu?

  • Ovplyvní rozvoj obci, v katastroch ktorých bude JE postavená?

(Zdroj: JESS)
Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Ľudia majú pocit, že lesy sa rúbu kvôli energetike. Nie je to pravda, vraví výrobca tepla z drevnej biomasy.

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Novela zákona o energetike rozšírila právo ministerstva vydať rozhodnutie o všeobecnom hospodárskom záujme, píšu Annamária Tóthová a Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Extrémne ceny signalizujú extrémne problémy, potláčanie príznakov je len krízovým opatrením. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/10 s prílohou ENERGO.