Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Kauza doplatok postihla okolo 1200 subjektov. Úrad: zasiahnuť nemôžeme

Mnohí prevádzkovatelia zdrojov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie si nesplnili ku dňu 15. 8. 2014 oznamovaciu povinnosť podľa novely zákona o podpore OZE. Hrozí im tak strata doplatku za elektrinu, ktorú vyrobia tento rok. Dve z troch regionálnych distribučných spoločností potvrdili, že žiadnemu z dotknutých subjektov právo na doplatok neuznali.

Kauza doplatok postihla okolo 1200 subjektov. Úrad: zasiahnuť nemôžeme

Fotolia

Distribučné spoločnosti nechcú uviesť, akého počtu subjektov sa týka nesplnenie povinností. „Konkrétne počty považuje spoločnosť Východoslovenská distribučná za obchodné tajomstvo a nebude sa k nim vyjadrovať. Môžeme však potvrdiť, že ide o mix všetkých typov výrobcov, druhov palív, inštalovaných výkonov a podobne,“ objasnila pre Energie-portal.sk hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová.

Stredoslovenská energetika – Distribúcia upresnila, že povinnosti si u nich nesplnilo niekoľko stoviek subjektov. Informáciu potvrdila hovorkyňa SSE-Distribúcia Jana Bolibruchová. Západoslovenská distribučná sa vo svojej reakcii vyhla odpovedi na otázku.

Rokovania s výrobcami neprebiehajú

Novela zákona podľa názoru niektorých právnikov neposkytuje distribučkám možnosť pozastaviť vyplácanie doplatku. Poukazujú pritom na viacero ustanovení novely. Podľa právnej analýzy združenia SAPI sa strata podpory sa týka iba tých, ktorí si nesplnia všetky povinnosti. Strata podpory by sa nemala týkať ani zariadení uvedených do prevádzky pre 1.1.2014. „Na základe skutočnosti, že dotknuté OZE zariadenia boli uvedené do prevádzky pred 1. 1. 2014, nepredstavovalo oznámenie v zmysle § 4 ods. 2 písm. c) zákona o OZE podmienku podpory výroby elektriny a v zmysle § 18e zákona o OZE, možno vyvodiť predbežný záver, že uvedená podmienka pre predmetné zariadenia neplatí,“ konštatuje Bernhard Hager z advokátskej kancelárie Dvořák Hager & Partners.

Napriek tomu distribučky nie sú naklonené k rokovaniam s výrobcami o vzniknutom stave, alebo uznaniu ich právneho názoru. Odkazujú na znenie zákona.

Podľa VSD, ak si subjekt nesplní povinnosti podľa §4 zákona, strata podpory formou povinného výkupu a doplatku na celý nasledujúci rok podľa platnej legislatívy definitívna. „Takýmto výrobcom bez nároku na podporu v prípade, že v roku 2015 si splnia svoje zákonné povinnosti, bude podpora obnovená od roku 2016. Súčasná legislatíva neobsahuje žiadnu možnosť ako obnoviť nárok na podporu počas roka, pre ktorý im nebola priznaná,“ uviedla Andrea Danihelová.

SSE-Distribúcia zaslala koncom roka 2014 výrobcom informáciu o nepriznaní nároku na podporu v zmysle legislatívy a zároveň im odporučila, aby si v prípade prevádzkovania zariadenia na výrobu elektrinu od 01.01.2015 zabezpečili odber vyrobenej elektriny formou zmluvy o dodávke elektriny s obchodníkom s elektrickou energiou. „Vedenie spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia sa stretlo so zástupcami SAPI, kde si vymenili názory a stanoviská na vzniknutú situáciu,“ priblížila Jana Bolibruchová.

Západoslovenská distribučná stretnutia s výrobcami nepotvrdila, ani nevyvrátila. „V prípade, že nás niektorý so subjektov osloví, na otázky samozrejme štandardne odpovedáme. Obsah komunikácie považujeme za internú informáciu.,“ uviedla pre Energie-portal.sk hovorkyňa spoločnosti SSE-D ZSD Michaela Dobošová.

Najmenej dve z troch distribučiek dodatočne nárok zatiaľ neuznali

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Na MŽP pôsobí pracovná skupina, ktorá zvažuje možnosti legislatívnej úpravy zápachu, uviedla Mária Machaj z odboru ochrany ovzdušia.

Gazprom môže úplne zastaviť plyn, hlási OMV. Dôvodom je súdny verdikt

Gazprom môže úplne zastaviť plyn, hlási OMV. Dôvodom je súdny verdikt

Máme zaistené alternatívy, ubezpečuje rakúsky koncern.

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Na trhu naďalej dominujú tepelné čerpadlá vzduch/voda a vzduch/vzduch, ukazuje štatistika za rok 2023.