VSE
VSE
Belimo

Karol Galek: Vo vedení SPP boli vizionári, Slovensko si zabezpečilo kapacity LNG už vlani (ROZHOVOR)

Igor Matovič úmyselne klame o tom, ako Richard Sulík na ministerstve nič neurobil, tvrdí v rozhovore poslanec NR SR Karol Galek.

Karol Galek

Poslanec NR SR Karol Galek (SaS) / Foto: Energie-portal.sk

 • Publicistika |  13.10.2022 |  Radovan Kazda, Radovan Potočár

Rezort hospodárstva už od apríla navrhoval využiť nevyčerpané eurofondy na kompenzácie zdražujúcich energií. Ministerstvo financií na výzvu nereagovalo. V rozhovore pre Energie-portal.sk to hovorí Karol Galek, poslanec NR SR z klubu SaS, donedávna štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.

„A teraz minister financií prichádza s bombastickým vyhlásením, že sa mu to podarilo vybaviť? Je jedno kto zlíže smotanu, pokiaľ to reálne pomôže ľuďom.“

Karol Galek v rozhovore priblížil:

 • koľko plynu je v slovenských zásobníkoch a čo to znamená,
 • čo si myslí o uplatňovaní núdzového stavu,
 • ako hodnotí dnes už bývalé vedenie SPP,
 • či SaS stále presadzuje privatizáciu SPP,
 • prečo na ministerstve podporili zastropovaniu cien energií,
 • ako vníma dohodu so Slovenskými elektrárňami o elektrine pre domácnosti,
 • ako je to s využitím nevyčerpaných eurofondov.

Plyn v zásobníkoch nie je len pre Slovensko

Náš minulý rozhovor sme s vami viedli ešte ako so štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. V septembri ste ministerstvo opustili uprostred energetickej krízy, ktorá má viacero rovín. Ako je Slovensko pripravené na zimu, čo sa týka plynu?

Naše zásobníky majú objem 3,6 mld. m3 a naša zimná spotreba plynu býva 3,2mld. m3, nanajvýš 3,6 mld. m3. Sme perfektne predzásobení a treba povedať, že vysoký stav zásob plynu sme dosiahli medzi prvými v EÚ.

Dnes sú naše zásobníky plné na 90 %, pričom ich kapacita vo vzťahu k ročnej spotrebe Slovenska je viac ako 60 %. Zásobami plynu dnes máme de facto pokrytú celú zimnú sezónu.

Plyn v zásobníkoch na slovenskom území ale držia najmä zahraničné subjekty. Dá sa teda tento plyn vôbec považovať za zásoby štátu?

Samozrejme, nie všetok plyn v našich zásobníkoch je náš. Podľa informácií, ktoré sme si nechali overiť ešte ako bývalé vedenie ministerstva, to číslo je na úrovni 65 %. To znamená, že zhruba dve tretiny plynu v zásobníkoch sú určené pre odberateľov na Slovensku.

Karol Galek | Foto: Energie-portal.sk

Z hľadiska energetickej bezpečnosti však nie sú dôležité len zásobníky, ale aj tok plynu. Tu musím vyzdvihnúť prácu predošlého vedenia SPP, ktoré popri dodávkach z Ruska zabezpečilo aj skvapalnený zemný plyn z Chorvátska. Takisto zabezpečili aj dodávku nórskeho plynu, ktorý k nám tečie cez Nemecko. A okrem toho zaistili kapacitu dokonca aj v Taliansku, pričom všetci tvrdili, že tam žiadna dostupná kapacita nie je. Úspechom však nie je iba zabezpečenie kapacít, ale aj reálnych množstiev.

Pokiaľ bude zima teplotne priemerná, na jej konci budeme s prebytkom množstiev zemného plynu, ktorý budeme mať k dispozícii. Toto je situácia, v ktorej sa dnes Slovensko nachádza.

Dnes sme však už v októbri a dobrú pripravenosť na zimu hlásia viaceré ďalšie krajiny. Je Slovensko stále premiantom tak, ako to minister Sulík ohlasoval v júli? Nedobehli nás už odvtedy ostatné štáty?

Hovorme o konkrétnych číslach a reálnych veličinách. Napríklad Poľsko má dnes naplnenosť zásobníkov percentuálne na podobnej úrovni ako Slovensko, lenže kapacity ich zásobníkov predstavujú len jednu pätinu z ročnej spotreby Poľska. O Nemecku ani nehovorím. Na druhej strane, ako som už povedal, na Slovensku sa do zásobníkov zmestí viac ako polovica našej ročnej spotreby plynu.

My na Slovensku sme boli prví, kto dosiahol strop a ten si stále držíme. To, že ostatné krajiny nás teraz dobiehajú, znamená, že my sme už prešli cieľovou rovinkou.

Nedávna novelizácia energetickej legislatívy však až tak optimisticky nepôsobí. Prečo sa zákony musia pripravovať na stav núdze, ak je krajina tak dobre pripravená?

 
 

Zostáva vám 70% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X