VSE
VSE
Belimo 2

Kapacita sústavy pre nové OZE je plne zarezervovaná. Investori sa však do inštalovania nehrnú

Záujemcovia s pridelenou kapacitou už nemajú na čo čakať, vyzýva ministerstvo hospodárstva. Investori stále váhajú.

distribúcia elektriny

Foto: Energie-portal.sk

Zrušením tzv. stop-stavu sa uvoľnila v sústave kapacita 1870 MW. Z toho je vyše 400 MW určených pre variabilné zdroje, teda fotovoltické a veterné elektrárne. Túto kapacitu už záujemcovia o výstavbu a prevádzku nových zdrojov aj plne obsadili.

Ide však iba o rezervovanú kapacitu, pričom rezervácia trvá určitý čas. “Niekde je to šesť mesiacov, niekde rok alebo dva. Verím, že aj tu sa posunieme, tieto kapacity budú flexibilnejšie rezervované a vyhneme sa špekuláciám,” uviedol Karol Galek, štátny tajomník MH SR na margo prideľovania kapacít pre OZE. Investori so zarezervovanou kapacitou musia požiadať rezort hospodárstva o osvedčenie o súlade zámeru s energetickou koncepciou SR, inak môžu o rezerváciu prísť.

V článku sa dozviete:

  • prečo záujemcovia o nové zdroje s pridelenou kapacitou už podľa K. Galeka nemajú na čo čakať,
  • čo môže investorov ešte stále odrádzať,
  • prečo sa reálne môže zrealizovať iba časť rezervovanej kapacity,
  • ako vnímajú podmienky na Slovensku záujemcovia o nové OZE zdroje,
  • ako sa na nové zdroje a vyčlenené kapacity pozerá SEPS,
  • aké faktory limitujú pripájanie nových zdrojov z pohľadu distribučnej sústavy.

Vyzýva záujemcov s už zarezervovanou kapacitou, aby nečakali na ďalšie možné legislatívne zmeny. “Nič nebráni investorom v inštalovaní zdroja, ak majú pridelenú kapacitu. Je zbytočné špekulovať a očakávať úľavy na poplatkoch za pripojenie, G-komponent, či iné položky.”

Priznáva, že proces pripájania nových zdrojov je stále komplikovaný. Aj preto v spolupráci s ostatnými ministerstvami bola zriadená komisia pre zjednodušovanie procesov, aby sa zbytočné bariéry odstránili.

“Sú tu stále isté bariéry, no nebránia, aby investor s hotovým projektom nemohol inštalovať ak vie, že sa mu to vráti za súčasných podmienok. Ak niekto získal kapacitu, dva roky nič nerobí a potom rezerváciu iba vráti, je to strata času nielen pre daného investora, ale aj pre ďalších potenciálnych záujemcov,” povedal K. Galek na nedávnej konferencii Energofórum 2021.

Rezervovaná kapacita sa asi celá nezrealizuje

Zástupca OZE odvetvia pripomína, že dôležitá je aj transparentnosť a jednoduchý prehľad o presnej výške nákladov pri inštalovaní zdroja. Napríklad v Estónsku vie investor získať okamžite informáciu o Capex nákladoch už od najmenších súčastí zdroja podľa konkrétnych lokalít, kde sa s rozvojom OZE uvažuje.  

Podľa jednotlivých položiek je uvedené čo a za akých okolností musí investor zrealizovať, a čo je už súčasťou plánu distribučnej alebo prenosovej sústavy. “Investor tak vie odhadnúť náklady na zdroj. Toto zatiaľ na Slovensku nevidíme, hoci sú ambície sprehľadniť podmienky. Napríklad VSD má pomerne reálny on-line stav so žiadosťami nových zdrojov o pripojenie,” hovorí Ján Horváth z Enery Slovakia.

Aj napriek zarezervovaniu celej kapacity 407 MW pre fotovoltiku a vietor budú podľa neho tieto žiadosti do veľkej miery v skutočnosti nerealizované. “Dôvodom sú bariéry v podobe pripojovacích poplatkov, G-komponent, ale aj pre nepripravenosť infraštruktúry distribučných spoločností.”

SEPS nerozdeľuje zdroje na dobré a zlé

Pohľad prevádzkovateľa prenosovej sústavy na voľné kapacity a nové zdroje prezentoval aj Peter Dovhun zo SEPSu. “Nepozeráme na to, či je nejaký zdroj dobrý alebo zlý. Chceme zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť prenosovej sústavy.”

Uvoľnenie kapacít v sústave bolo podľa neho výsledkom nielen diskusií s MH SR, distribučkami, či prepočtov kalkulačiek. “Pozerali sme sa na všetky kritické prvky, ktoré treba preveriť. Uvoľniť stopstav umožnilo práve navýšenie cezhraničných prenosových kapacít, aby elektrina mohla tiecť.”

“Vybudovanie fotovoltickej alebo veternej elektrárne trvá kratší čas ako pri konvenčných zdrojoch, čiže je to prostriedok vyššej flexibility. Ale nepozeráme sa na zdroje ako na dobré a zlé. Ak budeme vedieť v spolupráci so všetkým účastníkmi zabezpečiť stabilitu a návratnosť investície, nie sme proti aktualizovaniu čísla voľných kapacít.” 

 
 

Zostáva vám 30% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Vodíkové plány vs. realita. Bude čo prepravovať?

Európa rieši, odkiaľ vziať vodík. Môžeme mať potrubia, no chýba zdroj. Harmonogramy vodíkových stratégií sú mimo realitu, upozorňuje vedec.

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Názor. Plán REPowerEU má dva roky, obnoviteľné zdroje sú kľúčom k energeticky nezávislej Európe

Európa už nikdy nebude vystavená energetickému vydieraniu zo strany Ruska ani iného štátu, píše eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson.

Štvrť miliardy eur za dva mesiace. Koľko stojí dotovanie plynu pre domácnosti v roku 2024

Štvrť miliardy eur za dva mesiace. Koľko stojí dotovanie plynu pre domácnosti v roku 2024

Štát okrem toho dotuje aj elektrinu a plyn. Zo schém pritom neprofitujú len domácnosti.