VSE
VSE
Belimo 2

Stop-stav po rokoch končí, do sústavy sa môže pripojiť 400 MW nových zelených zdrojov

Limit pre pripájanie nových fotovoltických a veterných elektrární podľa MH SR postačí pre všetkých výrobcov, ktorí chcú do siete pripojiť nové elektrárne.

fotovoltické elektrárne

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

  • Aktuality |  06.04.2021 |  Radovan Potočár

Na Slovensku bude po viac ako sedem rokov trvajúcom stop-stave opäť možné pripájať nové zdroje na výrobu elektriny. Umožnia to novovybudované elektrické vedenia medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré prevádzkovatelia prenosových sústav včera, 5. apríla 2021, spustili do komerčnej prevádzky.

„Vďaka týmto čerstvo sprevádzkovaným prenosovým vedeniam bude, okrem iného, možné pripájať do elektrizačnej sústavy nové obnoviteľné zdroje energie a zvýši sa aj bezpečnosť vyvedenia výkonu z atómovej elektrárne Mochovce,“ povedal generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun.

Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) bude možné do elektrizačnej sústavy pripojiť celkový voľný inštalovaný výkon zdrojov v objeme 1 837 MW. Z pohľadu flexibility sa v súčasnosti z tohto objemu bude môcť do elektrizačnej sústavy pripojiť 407 MW fotovoltických a veterných elektrární.

„Ide o dostatočný limit pre všetkých výrobcov, ktorí majú záujem pripojiť sa do siete. Pre predstavu je to limit, ktorý, ak by sa naplnil, umožnil by 200 000 domácnostiam na Slovensku spotrebu zelenej energie,“ vysvetlil štátny tajomník MH SR Karol Galek.

Ministerstvo chce spolu so SEPS a distribučnými spoločnosťami pozorne monitorovať a analyzovať situáciu, posudzovať nastavené pravidlá a v prípade potreby nevylučuje ich zmenu.

Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inzercia

Inzercia

Inzercia v online denníku Energie-portal.sk.

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie

Monitoring energetiky | 12. - 16. 2. 2024

Monitoring energetiky | 12. - 16. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.