Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Jedna z najväčších vodných elektrární na Slovensku horela

V kanálovej vodnej elektrárni Mikšová zhorela trafostanica, škody sa odhadujú na 250-tisíc eur. Výroba elektriny v zariadení pokračuje.

Jedna z najväčších vodných elektrární na Slovensku horela

Foto: Slovenské elektrárne

V utorok večer horela vodná elektráreň Mikšová v Bytči. Hasiči zlikvidovali požiar krátko pred 19.00 h. „Po príchode hasičov bolo miesto požiaru v najvyššom štádiu horenia. Požiar sa nám podarilo dostať pod kontrolu asi po 40 minútach. Cudzie zavinenie bolo zatiaľ vylúčené, jednou z možných príčin je technická porucha na zariadení,“ uviedol Jaroslav Kapusniak, riaditeľ Krajského riaditeľstva HaZZ.

Požiarom bolo zasiahnuté technické zariadenie a automatika transformátora spolu s časťou elektrického vedenia. Pri požiari nedošlo k zraneniu žiadnych osôb. Príčina je predmetom vyšetrovania. „Výška škody je na základe prevádzkovateľa elektrárne stanovená na viac ako 250-tisíc eur. Podľa vyjadrenia prevádzkovateľa pokračuje elektráreň vo výrobe elektrickej energie,“ dodal Kapusniak pre agentúru TASR.

Inštalovaný výkon 90 MW

Vodná elektráreň Mikšová postavená v 60-tych rokoch na vážskom kanáli v Bytči bola v tej dobe (do spustenia elektrárne Liptovská Mara a neskôr Gabčíkova) najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Tri turbíny môžu spolu dosiahnuť výkon vyše 90 MW. Takýto výkon dokáže vyprodukovať vďaka veľkému spádu vody padajúcej na turbíny z výšky až 24 metrov. To však iba výnimočne pri vysokých zrážkach a vysokej hladine vody vo vážskom kanáli.

Prevádzkovateľom elektrárne, ktorá je ovládaná na diaľku, sú Slovenské elektrárne. Koncom minulého storočia tu pracovalo niekoľko desiatok ľudí, v súčasnosti sa tu osobne realizuje iba nevyhnutná údržba. Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku v 2. štvrťroku vystrelila o 35 %. Regulačný úrad má vysvetlenie

Spotreba plynu v Česku v 2. štvrťroku vystrelila o 35 %. Regulačný úrad má vysvetlenie

V druhom kvartáli 2019 u našich západných susedov rástla spotreba plynu aj elektriny. Výroba elektriny, naopak, mierne klesla.

Shell inštaluje fotovoltické panely na strechy tovární

Shell inštaluje fotovoltické panely na strechy tovární

Ropná spoločnosť chce v Singapure rozvíjať riešenia založené na solárnej energii a jej uskladňovaní.

Stredoslovenská energetika zvýšila vlani zisk na 9 miliónov eur

Stredoslovenská energetika zvýšila vlani zisk na 9 miliónov eur

Príliš ambiciózne ciele a vyhlásenia vlád krajín EÚ pri zvyšovaní podielu OZE a postupné odstavovanie jadra a uhlia zvyšujú nervozitu na trhu, uvádza dodávateľ vo výročnej správe.