INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
SPP - Distribúcia

Je lepšia tepelná izolácia domu zvnútra alebo zvonku?

Na Slovensku sa vo veľkej miere preferuje vonkajšie zatepľovanie budov, no aj vnútorná izolácia má svojich priaznivcov.

Je lepšia tepelná izolácia domu zvnútra alebo zvonku?

Foto: Fotolia

Tepelná izolácia domu pomáha znižovať náklady na vykurovanie a zvyšuje tepelnú pohodu v miestnostiach. Izolovať dom možno z vnútornej strany alebo cez vonkajšie zateplenie plášťa. Každá z týchto možností má svoje výhody aj nevýhody. Na Slovensku je najčastejším spôsobom izolovanie vonkajšej konštrukcie domov.

Rýchlejšie ochladzovanie pri vnútornej izolácii

Teoreticky je možné dosiahnuť dobré výsledky tak izolovaním interiéru, ako aj exteriéru domu. Pri výbere spôsobu treba zvažovať viacero aspektov. Tým základným je poznanie faktu, že vnútorná tepelná izolácia spôsobuje rýchle zahrievanie budovy, no zároveň neudrží dlho teplo a dom sa ochladí rýchlejšie ako pri vonkajšej izolácii.

Naproti tomu izolovanie domu z vonkajšej strany spôsobuje jeho pomalšie zohrievanie, ale aj ochladzovanie. Dôvodom je skutočnosť, že múry pohlcujú a uchovávajú teplo. Preto systémy vnútornej izolácie sa viac hodia do domov, ktoré sú obývané iba menšiu časť dňa. Vonkajšie zateplenie domov má z tohto pohľadu význam, ak sú obývané vačšiu časť dňa, alebo napríklad ak sú členmi domácnosti malé deti a starší ľudia.

     

Dodatočné úpravy interiéru

Pri rozhodovaní o výbere konkrétneho spôsobou izolovania domu sú dôležité aj náklady, vyplývajúce z množstva úprav, ktoré si takýto spôsob zateplenia vyžiada. Napríklad nová soklová podlahová lišta, parapetná doska a iné časti, ktoré je pri vnútornej rekonštrukcii potrebné renovovať najmä pri starších domoch. Vnútorná izolácia sa dotkne ďalej aj elektrických zásuviek, vypínačov svetla, či radiátorov, ktoré je potrebné dočasne odpojiť a neskôr prispôsobiť novým podmienkam v miestnosti. Pri izolovaní vonkajšej konštrukcie domu takéto obmedzenia pobytu vo vnútri nehrozia.  

Vo všeobecnosti sa vnútorná izolácia budov používa menej často. Najmä v prípade, ak ide o historickú budovu alebo objekt, kde by došlo k ľahkému poškodeniu vonkajšej fasády izolovaním zvonku. Vnútorné zateplenie je výhodné (respektíve nutné) tiež vtedy, kedy napríklad z dôvodu nedohody majiteľov bytov nie je možné realizovať vonkajšiu izoláciu a bytovku ako celok chcú zatepliť iba niektorí vlastníci.

Nevýhody vnútornej izolácie

Jednou z nevýhod vnútorného izolovania domu je zníženie veľkosti miestnosti o hrúbku použitého izolačného materiálu. Napríklad izolačná vrstva hrúbky 10 centimetrov môže výrazne zmenšiť pomerne malú miestnosť. “Niekedy je tiež obtiažne vyhnúť sa problémom ako sú tepelné mosty, kedy nie je možné dostať súvislú vrstvu izolácie napríklad na miesto spájania vnútornej a vonkajšej steny,” tvrdí stavebný znalec Val O’Brien.  

Ďalšou nevýhodou vnútornej tepelnej izolácie je aj kondenzácia vlhkosti a vznik plesní. Preto sa používajú tzv. parozábrany na vnútornej strane izolácie. Vnútornou izoláciou nie je chránená vonkajšia konštrukcia, ktorá je tak náchylnejšia na poškodenie v dôsledku poveternostných zmien. V lete je to napríklad zvýšené prehriavanie konštrukcie.

Pri vnútornej izolácii domu je nutné dbať na teplotu a vlhkosť v miestnosti. Preto je napríklad potrebné kúriť na vyššiu teplotu (zhruba 22 stupňov) než pri vonkajšej izolácii. Dôvodom je rýchlejší pokles vnútornej povrchovej teploty. Dôležité je tiež opakované a intenzívne vetranie v priebehu celého roka.

Vonkajšia izolácia chráni budovu pred výkyvmi počasia a pomáha udržovať správnu tepelnú pohodu vo vnútri. Zabraňuje aj vzniku tepelných mostov, kondenzovaniu vodnej pary a vzniku plesní. Vplýva tiež na predĺženie životnosti objektu, znižuje spotrebu vykurovania.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vyúčtovanie nákladov na teplo. Čo by ste mali vedieť?

Vyúčtovanie nákladov na teplo. Čo by ste mali vedieť?

Ročné vyúčtovanie za predchádzajúci rok musí byť vlastníkom bytov dodané do 31. mája.

V Košiciach vzniklo nové inteligentné laboratórium

V Košiciach vzniklo nové inteligentné laboratórium

Východoslovenská distribučná v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach uviedla v priestoroch Katedry elektroenergetiky do prevádzky nové testovacie laboratórium – Smart Industry Lab (SIL), modelujúce distribučnú sústavu nízkeho napätia.

Tipy a triky kedy a ako správne čistiť klimatizačnú jednotku

Tipy a triky kedy a ako správne čistiť klimatizačnú jednotku

Vzduchotechnické zariadenie bez nečistôt prispieva k optimálnemu fungovaniu HVAC systému. Aké znaky signalizujú potrebu údržby klimatizácie?