VSDS
DTE
SPP - Distribúcia

Tepelná izolácia budov: uvádzané hodnoty sa často veľmi líšia od skutočnosti

Použité stavebné materiály v projekte sú niekedy nejasné, alebo iné ako deklarované. Výsledkom sú horšie tepelno-izolačné vlastnosti a vyššia potreba tepla na vykurovanie.

Tepelná izolácia budov: tabuľkové hodnoty sa často veľmi líšia od skutočnosti

Foto: Fotolia

Pri odhadovaní potrebného tepla na vykurovanie budov, ako aj pri hodnotení ich energetickej hospodárnosti formou energetického auditu je jednou zo základných vlastností tzv. súčiniteľ prechodu tepla konštrukcie U.

U-hodnota vyjadruje tepelný odpor stavebnej konštrukcie

Inak povedané, súčiniteľ prechodu tepla konštrukcie U je recipročná hodnota súčtu tepelných odporov všetkých vrstiev, ktoré oddeľujú vonkajšie a vnútorné prostredie budovy. Čím nižšie číslo U, tým lepšie tepelno-izolačné vlastnosti konštrukcie.

Hodnoty tohto parametru v tepelno-technických posudkoch projektovaných stavieb sa však často líšia od skutočných hodnôt nameraných na mieste. A v niektorých prípadoch výrazne.

Spoločnosť Alocons realizuje energetické audity budov, pričom meria aj U hodnoty obalových konštrukcií budov. “Pri výpočte je nezodpovedanou otázkou, aké konkrétne stavebné materiály boli zabudované a akým spôsobom sa zmenili v priebehu používania budovy ich tepelno-technické vlastnosti. Jednoznačnú odpoveď dokáže dať len meranie in-situ.”


Tepelno-izolačné vlastnosti podľa projektu a v skutočnosti sa líšia

“Pri našich aktivitách zisťujeme, že skutočný stav často nezodpovedá projektom, aj keď sú označené ako projekty skutočného vyhotovenia. Nik nekontroluje skutočnú skladbu stien s údajmi v projektoch, keď sa označujú projekty na stavebnom úrade ako projekty skutočného vyhotovenia,” povedal pre Energie-portal.sk Ladislav Piršel, majiteľ spoločnosti Alocons.

Základným problémom je výpočtové určenie U-hodnoty. Nie vždy je totiž z projektovej dokumentácie známe, aký konkrétny materiál sa mal použiť a ešte menej je známe, aký konkrétny materiál sa naozaj použil. S počtom vrstiev stavebnej konštrukcie rozsah neistoty rastie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Rastie podiel záujemcov o kúpu elektromobilu, aj miera spokojnosti s ich používaním. Na druhej strane kritická masa vodičov stále vyčkáva kvôli obavám, odhalil prieskum spoločnosti McKinsey.

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Prvá z veľkých kuriérskych spoločností na Slovensku vsádza na cyklokuriérov a elektrické dodávky Voltia. Ponúka dodávky bez emisií.

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Negatívne renomé OZE začalo politickým rozdávaním kapacít v SEPS-e v roku 2009. Opozičné strany chcú viac trhu v energetike a umožniť výrobcom realizovať ich zámery, ktoré nezaťažia sieť ani cenu elektriny.