Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Tepelná izolácia budov: uvádzané hodnoty sa často veľmi líšia od skutočnosti

Použité stavebné materiály v projekte sú niekedy nejasné, alebo iné ako deklarované. Výsledkom sú horšie tepelno-izolačné vlastnosti a vyššia potreba tepla na vykurovanie.

Tepelná izolácia budov: tabuľkové hodnoty sa často veľmi líšia od skutočnosti

Foto: Fotolia

Pri odhadovaní potrebného tepla na vykurovanie budov, ako aj pri hodnotení ich energetickej hospodárnosti formou energetického auditu je jednou zo základných vlastností tzv. súčiniteľ prechodu tepla konštrukcie U.

U-hodnota vyjadruje tepelný odpor stavebnej konštrukcie

Inak povedané, súčiniteľ prechodu tepla konštrukcie U je recipročná hodnota súčtu tepelných odporov všetkých vrstiev, ktoré oddeľujú vonkajšie a vnútorné prostredie budovy. Čím nižšie číslo U, tým lepšie tepelno-izolačné vlastnosti konštrukcie.

Hodnoty tohto parametru v tepelno-technických posudkoch projektovaných stavieb sa však často líšia od skutočných hodnôt nameraných na mieste. A v niektorých prípadoch výrazne.

Spoločnosť Alocons realizuje energetické audity budov, pričom meria aj U hodnoty obalových konštrukcií budov. “Pri výpočte je nezodpovedanou otázkou, aké konkrétne stavebné materiály boli zabudované a akým spôsobom sa zmenili v priebehu používania budovy ich tepelno-technické vlastnosti. Jednoznačnú odpoveď dokáže dať len meranie in-situ.”


Tepelno-izolačné vlastnosti podľa projektu a v skutočnosti sa líšia

“Pri našich aktivitách zisťujeme, že skutočný stav často nezodpovedá projektom, aj keď sú označené ako projekty skutočného vyhotovenia. Nik nekontroluje skutočnú skladbu stien s údajmi v projektoch, keď sa označujú projekty na stavebnom úrade ako projekty skutočného vyhotovenia,” povedal pre Energie-portal.sk Ladislav Piršel, majiteľ spoločnosti Alocons.

Základným problémom je výpočtové určenie U-hodnoty. Nie vždy je totiž z projektovej dokumentácie známe, aký konkrétny materiál sa mal použiť a ešte menej je známe, aký konkrétny materiál sa naozaj použil. S počtom vrstiev stavebnej konštrukcie rozsah neistoty rastie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.