INNOGY
INNOGY
SPP - Distribúcia

Jahnátek: cenotvorba ÚRSO je efektívnejšia a prehľadnejšia

Nový predseda regulačného úradu je so zmenami, ktoré so sebou na ÚRSO priniesol, spokojný. V budúcnosti sa chce Jahnátek zamerať na elektronizáciu administratívy. ÚRSO však na tento účel bude požadovať vyšší rozpočet.

Jahnátek

Foto: ÚRSO

S výsledkami svojho takmer štvormesačného pôsobenia na čele ÚRSO sa Ľubomír Jahnátek pochválil pred  Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou (SOPK). Na pozvanie jej predsedu Petra Mihóka prišiel členom sekcie energetiky predstaviť svoju koncepciu posilnenia transparentnosti a efektívnosti regulácie na Slovensku.

Stretnutia sa zúčastnili okrem iných zástupcovia spoločností Slovnaft, VSE Holding, Žilinská teplárenská, eustream, Trnavská teplárenská či U.S. Steel Košice.

Personálne zmeny Jahnátek obhajuje

 „V záujme väčšej efektívnosti a transparentnosti  došlo napríklad k zmene organizačného poriadku na úrade.  Vznikli sekcia cenovej regulácie a sekcia ekonomiky a vecnej regulácie, ktorých zamestnanci navzájom úzko spolupracujú.  Aj vďaka tomu  je dnes proces tvorby cien na úrade prehľadnejší, podieľa sa na ňom viac odborných útvarov,“ povedal Jahnátek.

Reorganizáciu úradu zároveň sprevádzalo personálne upratovanie. Do čela sekcie cenovej regulácie nový predseda ÚRSO vymenoval Slávku Jánošíkovú, ktorá pôsobila ako jeho poslanecká asistentka v NR SR a v minulosti pod jeho vedením pracovala  i na ministerstve pôdohospodárstva, kde viedla sekciu pôdohospodárskej politiky a rozpočtu. 

„Je špecialistka na finančné záležitosti,“ povedal hovorca úradu pre denník SME„Výberové konanie nebolo v tomto prípade v zmysle zákona potrebné.“ Riaditeľku sekcie cenovej regulácie Jánošíkovú so sebou Jahnátek vzal i na stretnutie s predstaviteľmi SOPK.

Harmonogram cenotvorby taja

Predseda ÚRSO pred zástupcami podnikateľských subjektov ďalej hovoril o rozhodnutiach, ktoré zatiaľ v oblasti regulácie urobil, či už priamo v činnosti úradu alebo v samotnom procese cenotvorby. Do budúcna má úrad viac spolupracovať s európskymi inštitúciami a pokračovať v sprehľadňovaní regulácie.  

V tejto súvislosti Jahnátek spomenul i historicky prvý harmonogram vydávania  cenových rozhodnutí v elektroenergetike, ktorý podľa neho už reguláciu pomohol stransparentniť. Harmonogram obsahuje termíny postupu prípravy a vydávania jednotlivých rozhodnutí spolu so zoznamom  zodpovedných zamestnancov.

„Tento harmonogram jednoznačne posilní efektívnosť a transparentnosť celého procesu cenotvorby,“ uviedol Ľubomír Jahnátek.

Napriek tomu, že vypracovaním dokumentu sa mala podľa Jahnátka činnosť úrad stať transparentnejšou, verejnosť do harmonogramu nahliadnuť nemôže. „Je to interný dokument,“ odmietol ÚRSO požiadavku našej redakcie.

Elektronizácia len s vyšším rozpočtom

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Špeciálne 24. kolo projektu Zelená domácnostiam uzavreli po 72 hodinách. Domácnosti z mimobratislavských regiónov sa v ňom mohli uchádzať o príspevky na biomasové kotly a tepelné čerpadlá.

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Solárne panely by v budúcnosti mohli produkovať energiu aj v prípade daždivého počasia. Umožniť by to mala nová čínska technológia.

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Investície do obnoviteľných zdrojov priniesli svoje ovocie. Náklady na výrobu elektrickej energie zo solárnych zariadení sú totiž podľa najnovších analýz o polovicu nižšie, ako na jej výrobu z fosílnych palív.