VSDS
VSDS
INNOGY

Investujte do fotovoltaiky – bezplatnej energie zo slnka

Fotovoltaika je metóda priameho využitia slnečného žiarenia na výrobu elektrickej energie v domácnostiach aj v podnikoch. Ak sa rozhodnete nainštalovať využívať ju v rodinnom dome, štát vám poskytne dotáciu na inštaláciu. Aké sú výhody investície do fotovoltaickej energie?

Investujte do fotovoltaiky – bezplatnej energie zo slnka

Flickr

Na obytných aj firemných budovách

Jedným zo spôsobov, ako využiť slnečnú energiu na výrobu elektrickej energie je namontovať si na strechu alebo fasádu svojej obytnej alebo firemnej budovy fotovoltaické články. Dnes považujeme fotovoltaiku za jednu z najobľúbenejších, najčistejších a najdostupnejších foriem využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, ale aj firmách. Ako to vlastne celé funguje?

Energia zo slnka vytvára elektrický prúd

Fotovoltaické panely sa skladajú z veľkoplošných polovodičových fotodiód. V dnešnej dobe sú najrozšírenejšie tie kremíkové. To znamená, že povrch panelov je vyrobený z vysokočistých kremíkových polovodičov. Slnečné lúče po dopade na panel odovzdajú časť energie elektrónom v panely a tie svojou aktivitou vytvárajú elektrický prúd. Energia z jedného takéhoto článku však nie je dostačujúca. Preto sú fotovoltaické články spájané a vytvárajú solárny panel. Moduly sú konštruované tak, aby bola zabezpečená ich odolnosť aj v pomerne extrémnych podmienkach (silný vietor, dážď, krúpy, padnutý strom).

Prečítajte si tiež
Predajcovia solárnych panelov
Zoznam predajcov a inštalatérov fotovoltických zariadení na Slovensku.

Na činnosť im stačí aj difúzne svetlo

Keďže tieto panely pracujú na slnečnú energiu, vyvstáva otázka, čo v prípade zamračenej oblohy? Je pravda, že najvyššiu účinnosť dosahujú panely pri priamom dopade slnečného žiarenia. Všeobecne je teda oblasť južného Slovenska o 10% efektívnejšia na ich prevádzku. Avšak za vhodné územie sa považuje v podstate celé Slovensko.V čase, keď slnko nesvieti, pracuje fotovoltaická elektráreň tak či tak, i keď sa jej výkon znižuje. Tie účinnejšie, amorfné fotovoltaické panely, však dokážu vyrábať elektrickú energiu aj bez priameho osvetlenia vďaka difúznemu svetlu, ktorého je na Slovensku dostatok.

Máte nárok na dotáciu

Rozvoj fotovoltaiky začal na Slovensku stúpať v roku 2009. Je to teda pomerne mladá vetva podnikania. Dopyt po fotovoltaických paneloch však postupne narastá. Za pozitívnym trendom stojí aj podpora štátu, respektíve Európskej únie. Do roku 2015 boli firmy aj domácnosti dotované za každý vyprodukovaný Wp (Watt peak – okamžitý špičkový výkon) energie. Dnes vďaka projektu Zelená domácnostiam môže dostať majiteľ pri splnení podmienok dotáciu na inštaláciu fotovoltaických panelov.

Cena klesá, výkon aj dopyt stúpa

Pozitívnou správou je tiež, že ceny fotovoltaických panelov sa v posledných rokov znižujú, zato ich výkon stúpa. Môže za to aj spomínaný narastajúci dopyt, zvyšujúci sa konkurenčný boj, pokles systémových nákladov na inštaláciu a pokles cien solárnych panelov. Či už zvažujete investíciu do domácnosti alebo firmy, pri výbere vhodnej fotovoltaickej inštalácie zvážte pomer viacerých faktorov: ceny, prevádzkových nákladov a životnosti. Pri použití kvalitných panelov vydrží fotovoltaická elektráreň 25 – 30 rokov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Diskusia s odborníkmi o skúsenostiach, chybách, odporúčaniach a využití inovácií v oblasti fotovoltických elektrární.

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Spoločnosť Viessmann hodnotila kombinácie zariadení pre vykurovanie a ohrev vody v bytovkách z hľadiska energetickej hospodárnosti.

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Dodávateľ technických zariadení budov pripravil prehľad kombinácií zdrojov pre tri najčastejšie typy rodinných domov. Ktoré riešenia spĺňajú požiadavku?