Európska komisia finišuje s návrhom taxonómie udržateľných zdrojov, ktorý by mal počítať aj s jadrom a plynom.
Jadrová energia a zemný plyn mali byť pôvodne odsunuté na druhú, nevýhodnejšiu koľaj pri financovaní investícií v energetike v rámci snahy o dekarbonizáciu ekonomiky Európskej únie. Aspoň tak vyzerali prvé návrhy tzv. taxonómie udržateľných investícií v EÚ.
Súčasná situácia však nasvedčuje, že tomu tak nebude. Na verejnosť prenikol neoficiálny návrh taxonómie zdrojov (link nájdete v druhej časti článku), ktorý stanovuje niektoré základné podmienky, za ktorých sa aj atómové elektrárne a plynárenská infraštruktúra budú považovať za udržateľné.
V článku sa dozviete:
- ako sa o jadre a zemnom plyne nedávno vyjadril vysoký predstaviteľ Európskej komisie,
- ktoré krajiny sú proti zaradeniu jadra medzi udržateľné zdroje,
- ktoré krajiny presadzujú jadrovú energiu a zemný plyn,
- čo vyčítajú ekologickí aktivisti budúcemu nemeckému kancelárovi,
- čo si o návrhu myslia niektoré veľké finančné inštitúcie,
- aké plynové elektrárne a kogeneračné zariadenia budú považované za udržateľnú a prechodnú investíciu.
Pozitívny signál voči jadru a plynu vyslal nedávno komisár EÚ pre klímu Frans Timmermans, keď uviedol, že Komisia zvažuje úlohu zemného plynu v rámci pravidiel pre udržateľné investície. Podľa neho odchod od uhlia v niektorých krajinách bude vyžadovať prechodnú fázu v podobe plynu ako paliva.
Takéto investície majú byť prísne posudzované s ohľadom na možnosť prepravy vodíka a nízkouhlíkových plynov po skončení prechodného obdobia. “Budeme musieť investovať aj do plynárenskej infraštruktúry. Myslím, že sú to oprávnené investície, ak sa budú realizovať iba v prechodnom období,” uviedol komisár počas nedávnej klimatickej konferencie v Glasgowe.
Pôvodný návrh udržateľnej taxonómie investícií vynechal jadro a zemný plyn. To namietalo viacero krajín, okrem Francúzska aj Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Malta, Cyprus, Grécko a Fínsko. Na druhej strane sa vytvoril blok krajín, ktorý trvá na vynechaní jadra z udržateľných zdrojov – Nemecko, Rakúsko, Luxembursko, Portugalsko a Dánsko.
Zelení namietajú
“Jadro nie je bezpečné, udržateľné a stojí veľa peňazí. Existuje veľa iných možností, najmä vo forme veternej a slnečnej energie,” myslí si portugalský minister životného prostredia Joao Pedro Matos Fernandes.
Viac ako stovka klimaticko-ekologických organizácií sa podpísala pod list adresovaný nemeckému ministrovi financií a pravdepodobne novému premiérovi krajiny Olafovi Scholzovi. Požadujú, aby Nemecko vetovalo zaradenie jadra medzi udržateľné formy energie.
Podľa ekologických aktivistov jeho mlčanie prispieva k oživeniu atómovej energie v Európe. Nemecká strana Zelených považuje zaradenie jadra do taxonómie za zničenie snahy o zelené financovanie a tento návrh za hrobára taxonómie. Rozhodnutie bude znamenať, že investície do atómových a plynových elektrární, či súvisiacej infraštruktúry, nebudú znevýhodnené voči ostatným zdrojom, okrem uhlia. Niektorí investori, ako veľké finančné domy, namietajú.
Tieto zdroje by podľa Allianz, AXA, BNP Paribas, Banco Santander, či Barclays mali byť súčasťou samostatnej legislatívy pre tých, ktorí chcú financovať investície do fosílnych palív. Finančné inštitúcie namietajú, že návrh znehodnocuje snahu tých investorov, ktorí sa snažia o dekarbonizáciu.
Kritériá udržateľnosti
Zostáva vám 29% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.