Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Investície do jadrovej energie a plynu sa budú považovať za udržateľné

Európska komisia finišuje s návrhom taxonómie udržateľných zdrojov, ktorý by mal počítať aj s jadrom a plynom.

Investície do jadrovej energie a plynu sa budú považovať za udržateľné

Foto: Eustream

Jadrová energia a zemný plyn mali byť pôvodne odsunuté na druhú, nevýhodnejšiu koľaj pri financovaní investícií v energetike v rámci snahy o dekarbonizáciu ekonomiky Európskej únie. Aspoň tak vyzerali prvé návrhy tzv. taxonómie udržateľných investícií v EÚ.

Súčasná situácia však nasvedčuje, že tomu tak nebude. Na verejnosť prenikol neoficiálny návrh taxonómie zdrojov (link nájdete v druhej časti článku), ktorý stanovuje niektoré základné podmienky, za ktorých sa aj atómové elektrárne a plynárenská infraštruktúra budú považovať za udržateľné.

V článku sa dozviete:

  • ako sa o jadre a zemnom plyne nedávno vyjadril vysoký predstaviteľ Európskej komisie,
  • ktoré krajiny sú proti zaradeniu jadra medzi udržateľné zdroje,
  • ktoré krajiny presadzujú jadrovú energiu a zemný plyn,
  • čo vyčítajú ekologickí aktivisti budúcemu nemeckému kancelárovi,
  • čo si o návrhu myslia niektoré veľké finančné inštitúcie,
  • aké plynové elektrárne a kogeneračné zariadenia budú považované za udržateľnú a prechodnú investíciu.

Pozitívny signál voči jadru a plynu vyslal nedávno komisár EÚ pre klímu Frans Timmermans, keď uviedol, že Komisia zvažuje úlohu zemného plynu v rámci pravidiel pre udržateľné investície. Podľa neho odchod od uhlia v niektorých krajinách bude vyžadovať prechodnú fázu v podobe plynu ako paliva.

Takéto investície majú byť prísne posudzované s ohľadom na možnosť prepravy vodíka a nízkouhlíkových plynov po skončení prechodného obdobia. “Budeme musieť investovať aj do plynárenskej infraštruktúry. Myslím, že sú to oprávnené investície, ak sa budú realizovať iba v prechodnom období,” uviedol komisár počas nedávnej klimatickej konferencie v Glasgowe.

Pôvodný návrh udržateľnej taxonómie investícií vynechal jadro a zemný plyn. To namietalo viacero krajín, okrem Francúzska aj Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Malta, Cyprus, Grécko a Fínsko. Na druhej strane sa vytvoril blok krajín, ktorý trvá na vynechaní jadra z udržateľných zdrojov – Nemecko, Rakúsko, Luxembursko, Portugalsko a Dánsko.

Zelení namietajú

“Jadro nie je bezpečné, udržateľné a stojí veľa peňazí. Existuje veľa iných možností, najmä vo forme veternej a slnečnej energie,” myslí si portugalský minister životného prostredia Joao Pedro Matos Fernandes.

Viac ako stovka klimaticko-ekologických organizácií sa podpísala pod list adresovaný nemeckému ministrovi financií a pravdepodobne novému premiérovi krajiny Olafovi Scholzovi. Požadujú, aby Nemecko vetovalo zaradenie jadra medzi udržateľné formy energie.

INNOGY

Podľa ekologických aktivistov jeho mlčanie prispieva k oživeniu atómovej energie v Európe. Nemecká strana Zelených považuje zaradenie jadra do taxonómie za zničenie snahy o zelené financovanie a tento návrh za hrobára taxonómie. Rozhodnutie bude znamenať, že investície do atómových a plynových elektrární, či súvisiacej infraštruktúry, nebudú znevýhodnené voči ostatným zdrojom, okrem uhlia. Niektorí investori, ako veľké finančné domy, namietajú.

Tieto zdroje by podľa Allianz, AXA, BNP Paribas, Banco Santander, či Barclays mali byť súčasťou samostatnej legislatívy pre tých, ktorí chcú financovať investície do fosílnych palív. Finančné inštitúcie namietajú, že návrh znehodnocuje snahu tých investorov, ktorí sa snažia o dekarbonizáciu.  

Kritériá udržateľnosti

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Príspevok na obnovu domu získate aj bez vlastných peňazí a ručenia nehnuteľnosťou

Dotácia na rekonštrukciu rodinného domu môže pokryť najviac 50 % nákladov. Zvyšok peňazí majú poskytnúť banky cez úvery. Za časť z nich sa zaručí Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Budajov rezort chce z Plánu obnovy stámilióny na obnovu budov a pre priemysel (VIDEO)

Znižovanie emisií v priemysle podporí nová schéma, priemyselné emisie však po novom už nebudú monitorovať samotné podniky, ale SIŽP. Pri rekonštrukciách rodinných domov chce ministerstvo preplácať 50 % nákladov.

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

SIEA plánovala mať od októbra vo svojej flotile aj vodíkový autobus a vodíkové autá.