VSE
VSE
Belimo

Galek apeluje na doplnenie taxonómie: Jadro a zemný plyn prispejú k stabilite

EÚ by podľa štátneho tajomníka MH SR mala vyslať jasný signál, ktorý pomôže upokojiť trhy s elektrinou a plynom.

Karol Galek

Štátny tajomník MH SR Karol Galek / Foto: Odpady-portal.sk

Súčasná situácia na trhu s energiami si vyžaduje dôkladnú analýzu, či na trhu s emisnými povolenkami nedochádza k manipuláciám. Po rokovaní ministrov Rady EÚ pre energetiku to vyhlásil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS), ktorý na zasadnutí v Luxemburgu viedol slovenskú delegáciu.

Témou mimoriadneho rokovania Rady boli vysoké ceny a zemného plynu, ako aj rekordné zdraženie emisných povoleniek v systéme EU ETS.

K. Galek vo svojom vystúpení predstavil aktuálne diskutované národné riešenia, ktorých cieľom je minimalizovanie dopadu nepriaznivých koncových cien na priemysel a domácnosti, vrátane viaczdrojového financovania podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ako aj už prijatého zníženia doplatkov pre podporovaných výrobcov energie z OZE prostredníctvom tzv. prolongácie. 

EÚ nemá ignorovať jadro a plyn

Ako štátny tajomník zároveň zdôraznil, považuje za potrebné vyslať jasný signál, ktorý by pomohol upokojiť trhy s elektrinou a plynom. 

Riešenie podľa neho v tomto prípade musí prijať Brusel, a to doplnením taxonómie, ktorej súčasné nastavenie niektorým zdrojom energie nepraje.

„V tejto súvislosti sa nemôžu na úrovni EÚ ignorovať zdroje, ktoré prispievajú k stabilite na trhu s elektrinou, ktorými sú jadro a v prechodnom období aj zemný plyn,“ zdôraznil a vyzval na urýchlené prijatie doplňujúceho delegovaného aktu k taxonómii.

Slovenský mix je dekarbonizovaný

Súčasná situácia si podľa K. Galeka vyžaduje taktiež dôslednú analýzu fungovania trhu s energiou a systému obchodovania s emisnými kvótami, s cieľom zistiť, či nedochádza k manipuláciám trhu. 

„V rámci analýzy fungovania trhu s energiou je potrebné preskúmať koncept stanovovania cien a spôsob ako by mohli spotrebitelia v krajinách s dekarbonizovaným mixom pri výrobe elektriny, ako je Slovensko, čerpať benefity z nízkoemisnej výroby,“ dodal K. Galek. 

Jadrové elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu bez emisií skleníkových plynov, sa vlani na slovenskej výrobe elektriny podieľali viac ako 50 %. Zvyšok produkcie elektriny pripadal na hydroelektrárne, plynové elektrárne a ďalšie zdroje.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemci začínajú s výstavbou vodíkovej siete za 19 miliárd eur

Nemecko chce položiť základy kľúčovej vodíkovej infraštruktúry počas najbližších ôsmich rokov.

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Chcú využiť odpadové teplo z Mochoviec. Čo by išlo do vzduchu, má vykurovať byty

Teplo z jadrovej elektrárne by malo nahradiť výrobu tepla z biomasy.

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Chcú na Slovensku vybudovať štyri reaktory. Briti podpísali dohody

Spoločnosť newcleo dnes oznámila podpis dvoch rámcových dohôd s poprednými slovenskými jadrovými spoločnosťami JAVYS a VUJE.

X
X
X
X