EÚ by podľa štátneho tajomníka MH SR mala vyslať jasný signál, ktorý pomôže upokojiť trhy s elektrinou a plynom.
Súčasná situácia na trhu s energiami si vyžaduje dôkladnú analýzu, či na trhu s emisnými povolenkami nedochádza k manipuláciám. Po rokovaní ministrov Rady EÚ pre energetiku to vyhlásil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS), ktorý na zasadnutí v Luxemburgu viedol slovenskú delegáciu.
Témou mimoriadneho rokovania Rady boli vysoké ceny a zemného plynu, ako aj rekordné zdraženie emisných povoleniek v systéme EU ETS.
K. Galek vo svojom vystúpení predstavil aktuálne diskutované národné riešenia, ktorých cieľom je minimalizovanie dopadu nepriaznivých koncových cien na priemysel a domácnosti, vrátane viaczdrojového financovania podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ako aj už prijatého zníženia doplatkov pre podporovaných výrobcov energie z OZE prostredníctvom tzv. prolongácie.
EÚ nemá ignorovať jadro a plyn
Ako štátny tajomník zároveň zdôraznil, považuje za potrebné vyslať jasný signál, ktorý by pomohol upokojiť trhy s elektrinou a plynom.
Riešenie podľa neho v tomto prípade musí prijať Brusel, a to doplnením taxonómie, ktorej súčasné nastavenie niektorým zdrojom energie nepraje.
„V tejto súvislosti sa nemôžu na úrovni EÚ ignorovať zdroje, ktoré prispievajú k stabilite na trhu s elektrinou, ktorými sú jadro a v prechodnom období aj zemný plyn,“ zdôraznil a vyzval na urýchlené prijatie doplňujúceho delegovaného aktu k taxonómii.
Slovenský mix je dekarbonizovaný
Súčasná situácia si podľa K. Galeka vyžaduje taktiež dôslednú analýzu fungovania trhu s energiou a systému obchodovania s emisnými kvótami, s cieľom zistiť, či nedochádza k manipuláciám trhu.
„V rámci analýzy fungovania trhu s energiou je potrebné preskúmať koncept stanovovania cien a spôsob ako by mohli spotrebitelia v krajinách s dekarbonizovaným mixom pri výrobe elektriny, ako je Slovensko, čerpať benefity z nízkoemisnej výroby,“ dodal K. Galek.
Jadrové elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu bez emisií skleníkových plynov, sa vlani na slovenskej výrobe elektriny podieľali viac ako 50 %. Zvyšok produkcie elektriny pripadal na hydroelektrárne, plynové elektrárne a ďalšie zdroje.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.