Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Galek apeluje na doplnenie taxonómie: Jadro a zemný plyn prispejú k stabilite

EÚ by podľa štátneho tajomníka MH SR mala vyslať jasný signál, ktorý pomôže upokojiť trhy s elektrinou a plynom.

Karol Galek

Štátny tajomník MH SR Karol Galek / Foto: Odpady-portal.sk

Súčasná situácia na trhu s energiami si vyžaduje dôkladnú analýzu, či na trhu s emisnými povolenkami nedochádza k manipuláciám. Po rokovaní ministrov Rady EÚ pre energetiku to vyhlásil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS), ktorý na zasadnutí v Luxemburgu viedol slovenskú delegáciu.

Témou mimoriadneho rokovania Rady boli vysoké ceny a zemného plynu, ako aj rekordné zdraženie emisných povoleniek v systéme EU ETS.

K. Galek vo svojom vystúpení predstavil aktuálne diskutované národné riešenia, ktorých cieľom je minimalizovanie dopadu nepriaznivých koncových cien na priemysel a domácnosti, vrátane viaczdrojového financovania podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ako aj už prijatého zníženia doplatkov pre podporovaných výrobcov energie z OZE prostredníctvom tzv. prolongácie. 

EÚ nemá ignorovať jadro a plyn

Ako štátny tajomník zároveň zdôraznil, považuje za potrebné vyslať jasný signál, ktorý by pomohol upokojiť trhy s elektrinou a plynom. 

Riešenie podľa neho v tomto prípade musí prijať Brusel, a to doplnením taxonómie, ktorej súčasné nastavenie niektorým zdrojom energie nepraje.

„V tejto súvislosti sa nemôžu na úrovni EÚ ignorovať zdroje, ktoré prispievajú k stabilite na trhu s elektrinou, ktorými sú jadro a v prechodnom období aj zemný plyn,“ zdôraznil a vyzval na urýchlené prijatie doplňujúceho delegovaného aktu k taxonómii.

Slovenský mix je dekarbonizovaný

Súčasná situácia si podľa K. Galeka vyžaduje taktiež dôslednú analýzu fungovania trhu s energiou a systému obchodovania s emisnými kvótami, s cieľom zistiť, či nedochádza k manipuláciám trhu. 

„V rámci analýzy fungovania trhu s energiou je potrebné preskúmať koncept stanovovania cien a spôsob ako by mohli spotrebitelia v krajinách s dekarbonizovaným mixom pri výrobe elektriny, ako je Slovensko, čerpať benefity z nízkoemisnej výroby,“ dodal K. Galek. 

Jadrové elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu bez emisií skleníkových plynov, sa vlani na slovenskej výrobe elektriny podieľali viac ako 50 %. Zvyšok produkcie elektriny pripadal na hydroelektrárne, plynové elektrárne a ďalšie zdroje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Naplnenosť európskych zásobníkov v novembri poklesla o 12 %. Menej plynu než v predošlých rokoch majú aj zásobníky na Slovensku.

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

V Glasgowe sa skončil klimatický samit COP 26, na ktorom sa rozhodovalo aj o používaní fosílnych palív, či ďalšom znižovaní emisií.