Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Plynári: Taxonómia EK je ešte väčší bič pre konverziu zdrojov než cena povoleniek

EIA hodnotenie pre ZEVO zariadenie je pomaly komplikovanejší proces než pre atómovú elektráreň, tvrdí Lenka Kovačovská z Českého plynárenského zväzu.

Plynári: Taxonómia EK je ešte väčší bič pre konverziu zdrojov než cena povoleniek

Foto: Energie-portal.sk

Situácia v teplárenskom odvetví v Česku je odlišná od Slovenska a podstatne náročnejšia z hľadiska prechodu z uhlia na iné zdroje. Uhlie tu tvorí viac než 60 %, zemný plyn necelú štvrtinu dodávok tepla v diaľkovom vykurovaní.

Uhoľná komisia odporučila vláde ukončiť používanie uhlia do roku 2038. Avšak tento dátum ako krajný termín nie je realistický z niekoľkých dôvodov. Najhlavnejšou príčinou, prečo k tomu dôjde zrejme skôr, je rastúca cena emisných povoleniek. Druhou, nie tak často zmieňovanou príčinou je, že Európska komisia pripravuje taxonómiu zdrojov z hľadiska udržateľnosti a dosahovania klimatických cieľov, ktorá znevýhodní fosílne palivá.

“Existuje obava, že ak zdroje neprejdú konverziou do konca roku 2030, respektíve nepadne záväzné investičné rozhodnutie do roku 2025, v ďalšej dekáde bude nesmierne náročné realizovať akékoľvek investície v oblasti fosílnych zdrojov,” povedala Lenka Kovačovská, výkonná riaditeľka Českého plynárenského zväzu na webinári SPNZ: "Prechod z uhlia na zemný plyn v teplárenstve a priemysle".

Do roku 2023 má množstvo menších teplárenských zdrojov v Česku výnimku v plnení emisných limitov. Pritom veľká časť z nich stále nie je pripravená na konverziu, nemajú dohodnuté kontrakty s prepravcami ani distribútormi plynu. “Nikto nezrealizuje pripojenie teplárenského zdroja na plyn lusknutím prsta. Teda tento proces bude musieť byť oveľa viac dynamickejší.”

Výhodou konverzie z uhlia na plyn nie je iba ekologické hľadisko s polovičným poklesom emisií CO2. Sú to aj ekonomické parametre. “Už teraz sa realizuje prepínanie z uhlia na plyn, a to vďaka nízkej cene plynu a rastúcej cene povoleniek. Teplo z plynu je nielen konkurencieschopné, ale v mnohých regiónoch lacnejšie než teplo z uhlia.”

Všetko o plyne

Najčastejšou kombináciou plyn a biomasa

Aké zdroje budú nahradzovať uhlie? Plyn má byť, logicky, prvou voľbou. “Počítame, že väčšina súčasných uhoľných zdrojov prejde na zemný plyn. Nepredpokladáme, že na trhu s cenami plynu by mohlo dôjsť v strednodobom časovom horizonte k výraznejším zmenám,” myslí si L. Kovačovská. Kombinácia zemného plynu a biomasy má byť podľa nej v známych investičných plánoch teplární asi najčastejšia.

Pri možnom využívaní biomasy ako paliva v teplárenských podnikoch vyslovujú plynári pochybnosti, či jej bude dostatok. “Obávame sa dlhodobej disponibility biomasy v Česku, kedy zároveň existuje aj cezhraničná konkurencia v dopyte.” Vlastníci lesov pritom vyhlasujú, že dreva pre energetické využitie v podobe drevnej štiepky bude dostatočné množstvo aj v nasledujúcich rokoch.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Naplnenosť európskych zásobníkov v novembri poklesla o 12 %. Menej plynu než v predošlých rokoch majú aj zásobníky na Slovensku.

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

V Glasgowe sa skončil klimatický samit COP 26, na ktorom sa rozhodovalo aj o používaní fosílnych palív, či ďalšom znižovaní emisií.