Inteligentné budovy v inteligentných mestách | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Inteligentné budovy v inteligentných mestách. Čo sa skrýva za smart konceptom?

Odpovede budú hľadať účastníci na konferencii Jarná ITAPA 2017, ktorá sa uskutoční 23. mája v Bratislave.

Inteligentné budovy v inteligentných mestách. Čo sa skrýva za “smart” konceptom?

Foto: Fotolia

Inteligentné meracie systémy, inteligentné vykurovanie, inteligentné siete, inteligentné budovy, Internet vecí, inteligentné mesto... Všetko sa mení na inteligentné a chytré. Nové čarovné slovíčko znie “inteligentné”.

Je to iba nový newspeak politikov, cítiacich šancu získať preferenčné body najmä mladších voličov a súčasne rozhodovať o verejných zákazkách z eurofondov? Alebo sa za čarovným výrazom skrýva aj niečo viac?

To sa môžu dozvedieť účastníci pripravovanej konferencie Jarná ITAPA 2017, kde sa jeden z diskusných panelov bude venovať konceptu inteligentných miest.

Vývoj nových technológií napreduje míľovými krokmi. Hoci dostupný a rýchly internet ešte nie je všade na Slovensku úplnou samozrejmosťou, nehovoriac o jeho používaní, už sa začínajú presadzovať “inteligentné” riešenia a internet vecí.

Trend zdieľanej ekonomiky, efektívnejšieho využívania zdrojov, či väčšej prepojenosti jednotlivých systémov neobchádza ani mestá ako prirodzené centrá ľudskej aktivity. Nehospodárne dopravné systémy, nákladný administratívny aparát, zastaralé technické zariadenia budov, či budovy samotné. To je iba zopár problémov, ktorým firemní a verejní manažéri čelia.

“Koncept inteligentného mesta je o tom, akým spôsobom prepojiť rôzne agendy a rôzne riešenia. Ako mať projekty energetickej efektívnosti budov kompatibilné s prevádzkovateľmi distribučných sietí, ako prepojiť poskytovanie sociálnych služieb s aplikáciami používanými klientami týchto služieb,” tvrdí Jiří Stich, riaditeľ predaja českej pobočky spoločnosti Atos IT Solutions and Services a člen výkonného výboru Czech Smart City Cluster. Je jedným z hlavných spíkrov blížiacej sa konferencie Jarná ITAPA 2017, ktorá sa uskutoční 23. mája 2017 v Bratislave.

Ako vraví, nahradiť sodíkové lampy verejného osvetlenia za LED svietenie a z rozvádzača regulovať intenzitu osvetlenia je len normálne. Využitie verejného osvetlenia ako základ senzorickej siete mesta môže byť chytré, keď však takáto lampa nebude stáť 10-tisíc eur.

“Ak ale dokáže ponúknuť mestu premenu jeho zastaralého verejného osvetlenia na moderné za pätinu nákladov oproti kompletnej obmene, to už je o niečo chytrejšie.”


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Mimoriadny odvod sa má vzťahovať už na obdobie od 1. decembra. Zákon smeruje do NR SR v skrátenom konaní.