Fond na spravodlivú transformáciu rozdelí 459 miliónov eur. Dotácie majú ísť aj na obnoviteľné zdroje či modernizáciu diaľkového vykurovania v štyroch krajoch.
Najlepšie pripraveným regiónom na čerpanie financií z Fondu na spravodlivú transformáciu je Horná Nitra, ktorá sa pripravuje na koniec ťažby hnedého uhlia. Na projekty v Novákoch, Prievidzi a ďalších mestách a obciach v regióne pôjde najväčšia časť zo 459 miliónov eur, ktoré má Slovensko z fondu k dispozícii.
Po prehliadke odkaliska Elektrárne Nováky to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý sa na Hornú Nitru prišiel oboznámiť so zámermi na transformáciu regiónu útlme uhoľnej energetiky.
V článku sa ďalej dočítate:
- o aké projekty má záujem Horná Nitra
- aké sú plány Slovenských elektrární
- kde si môžete stiahnuť si Výzvu MIRRI a príručku pre predkladateľa projektového zámeru
„Verím tomu, že atraktívne projekty nielen udržia ľudí v regióne, ale budú sem aj prichádzať, lebo to bude moderný ekologický región,“ vyhlásil premiér s tým, že región potrebuje tiež posilnenie cestnej a železničnej infraštruktúry.
Dostali stovky žiadostí
Otvorenú a zatiaľ nezáväznú výzvu na predkladanie projektov, ktoré môžu získať podporu z transformačného fondu, v marci 2021 vyhlásilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) vedené vicepremiérkou Veronikou Remišovou (Za ľudí).
Vicepremiérka na spoločnej tlačovej besede s E. Hegerom a generálnym riaditeľom Slovenských elektrární Branislavom Strýčkom informovala, že jej rezort aktuálne eviduje viac ako 350 projektových zámerov.
„Pre Hornú Nitru nám prišlo doteraz 147 projektov v hodnote 1,8 miliardy eur. Je to jasný dôkaz, že firmy, mimovládky aj verejný sektor na Hornej Nitre majú jasnú predstavu, čo a ako robiť v regióne lepšie, ako ho posunúť vpred,“ povedala V. Remišová.
„Z projektových zámerov vyberieme tie najlepšie, ktoré budú mať pre región najväčší prínos. Ide o projekty z oblasti životného prostredia, na podporu zamestnanosti či zelenej energetiky.“
Slovenské elektrárne chcú udržať zamestnancov
Branislav Strýček, šéf Slovenských elektrární, ktoré v roku 2023 budú musieť odstaviť Elektráreň Nováky, uviedol, že spoločnosť sa chce v regióne angažovať aj po útlme uhlia.
„Slovenské elektrárne budú určite chcieť, aby sme udržali zamestnanosť a aby sme pokračovali v tejto lokalite s našimi zamestnancami a našli pre nich budúcnosť,“ podotkol B. Strýček.
Najväčší slovenský výrobca elektriny na Hornej Nitre disponuje rozsiahlymi existujúcimi brownfield areálmi s vybudovanou infraštruktúrou, kde vidí veľký potenciál pre výrobu energie. Zatiaľ čo v minulosti sa objavili zámery Slovenských elektrární spojené s energetickým využívaním odpadu, neskôr spoločnosť začala uvažovať najmä o energii zo slnka a vetra.
„Nechali sme si vypracovať štúdie technického potenciálu týchto lokalít. Vychádza to tak, že obe lokality majú potenciál pre 100 MW inštalovaného výkonu mixu hlavne slnečnej a potom veternej energie,” priblížil koncom vlaňajška Pierre Poncik, riaditeľ úseku obchodu, trhovej regulácie a dispečingu Slovenských elektrární.
So zámerom vybudovať na Hornej Nitre nový fotovoltický park sa Slovenské elektrárne zapojili aj do spomínanej výzvy MIRRI financovanej z transformačného fondu. Na výrobu solárnej energie pritom plánujú využiť práve lokalitu sanovaného odkaliska.
Podpora pôjde aj na OZE a CZT
Zostáva vám 26% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.