Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Heger: Najviac peňazí zo stámiliónového fondu získa Horná Nitra

Fond na spravodlivú transformáciu rozdelí 459 miliónov eur. Dotácie majú ísť aj na obnoviteľné zdroje či modernizáciu diaľkového vykurovania v štyroch krajoch.

Eduard Heger

Foto: Eduard Heger - predseda vlády SR Facebook

  • Aktuality |  30.07.2021 |  Radovan Potočár

Najlepšie pripraveným regiónom na čerpanie financií z Fondu na spravodlivú transformáciu je Horná Nitra, ktorá sa pripravuje na koniec ťažby hnedého uhlia. Na projekty v Novákoch, Prievidzi a ďalších mestách a obciach v regióne pôjde najväčšia časť zo 459 miliónov eur, ktoré má Slovensko z fondu k dispozícii.

Po prehliadke odkaliska Elektrárne Nováky to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý sa na Hornú Nitru prišiel oboznámiť so zámermi na transformáciu regiónu útlme uhoľnej energetiky.

V článku sa ďalej dočítate:

  • o aké projekty má záujem Horná Nitra
  • aké sú plány Slovenských elektrární
  • kde si môžete stiahnuť si Výzvu MIRRI a príručku pre predkladateľa projektového zámeru

„Verím tomu, že atraktívne projekty nielen udržia ľudí v regióne, ale budú sem aj prichádzať, lebo to bude moderný ekologický región,“ vyhlásil premiér s tým, že región potrebuje tiež posilnenie cestnej a železničnej infraštruktúry.

Dostali stovky žiadostí

Otvorenú a zatiaľ nezáväznú výzvu na predkladanie projektov, ktoré môžu získať podporu z transformačného fondu, v marci 2021 vyhlásilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) vedené vicepremiérkou Veronikou Remišovou (Za ľudí).

Vicepremiérka na spoločnej tlačovej besede s E. Hegerom a generálnym riaditeľom Slovenských elektrární Branislavom Strýčkom informovala, že jej rezort aktuálne eviduje viac ako 350 projektových zámerov.

„Pre Hornú Nitru nám prišlo doteraz 147 projektov v hodnote 1,8 miliardy eur. Je to jasný dôkaz, že firmy, mimovládky aj verejný sektor na Hornej Nitre majú jasnú predstavu, čo a ako robiť v regióne lepšie, ako ho posunúť vpred,“ povedala V. Remišová.

„Z projektových zámerov vyberieme tie najlepšie, ktoré budú mať pre región najväčší prínos. Ide o projekty z oblasti životného prostredia, na podporu zamestnanosti či zelenej energetiky.“

Slovenské elektrárne chcú udržať zamestnancov

Branislav Strýček, šéf Slovenských elektrární, ktoré v roku 2023 budú musieť odstaviť Elektráreň Nováky, uviedol, že spoločnosť sa chce v regióne angažovať aj po útlme uhlia.

„Slovenské elektrárne budú určite chcieť, aby sme udržali zamestnanosť a aby sme pokračovali v tejto lokalite s našimi zamestnancami a našli pre nich budúcnosť,“ podotkol B. Strýček.

Najväčší slovenský výrobca elektriny na Hornej Nitre disponuje rozsiahlymi existujúcimi brownfield areálmi s vybudovanou infraštruktúrou, kde vidí veľký potenciál pre výrobu energie. Zatiaľ čo v minulosti sa objavili zámery Slovenských elektrární spojené s energetickým využívaním odpadu, neskôr spoločnosť začala uvažovať najmä o energii zo slnka a vetra.

„Nechali sme si vypracovať štúdie technického potenciálu týchto lokalít. Vychádza to tak, že obe lokality majú potenciál pre 100 MW inštalovaného výkonu mixu hlavne slnečnej a potom veternej energie,” priblížil koncom vlaňajška Pierre Poncik, riaditeľ úseku obchodu, trhovej regulácie a dispečingu Slovenských elektrární.

So zámerom vybudovať na Hornej Nitre nový fotovoltický park sa Slovenské elektrárne zapojili aj do spomínanej výzvy MIRRI financovanej z transformačného fondu. Na výrobu solárnej energie pritom plánujú využiť práve lokalitu sanovaného odkaliska.

Podpora pôjde aj na OZE a CZT 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budajov rezort má novú stratégiu pre odpady, pripúšťa aj nové spaľovne

Budajov rezort má novú stratégiu pre odpady, pripúšťa aj nové spaľovne

Energetické zhodnocovanie odpadov má Slovensku pomôcť pri odkláňaní odpadov zo skládok.

Monitoring energetiky | 23. - 24. 11. 2021

Monitoring energetiky | 23. - 24. 11. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

ÚRSO sa dohodol na ukončení spolupráce s advokátskou kanceláriou ius aegis

ÚRSO sa dohodol na ukončení spolupráce s advokátskou kanceláriou ius aegis

Úrad voči ius aegis nemá žiadne záväzky, dlhy ani iné nevyrovnané nároky.