Teplo pre domácnosti a podniky by podľa študentov STU mohla v budúcnosti zabezpečovať kombinovaná výroba s využitím odpadu a plynu.
Energetické zhodnotenie komunálneho odpadu. Takto vidia budúcnosť výroby tepla a pary po odstavení elektrárne v Novákoch víťazi bratislavského kola súťaže European BEST Engineering Competition. Študenti Slovenskej technickej univerzity svoje riešenie obhájili v piatok 12. apríla v Primaciálnom paláci.
Ich zadaním bolo vytvoriť komplexný návrh, ktorý zabezpečí kontinuitu dodávok tepla pre domácnosti a podniky v regióne Horná Nitra po roku 2023, na kedy je plánované definitívne ukončenie spaľovania hnedého uhlia. Súťažné tímy z viacerých fakúlt Slovenskej technickej univerzity skúmali možnosti výroby tepla, od energetického zhodnotenia odpadu z domácností a využitia zemného plynu, až po geotermálne vrty, tepelné čerpadlá, či technológiu budúcnosti, malý modulárny jadrový reaktor.
Odpad a plyn
Podľa štvorčlenného víťazného tímu CHEM v zložení Dávid Packa, Daniel Ondra, Marek Wadinger a Veronika Pash spočíva budúcnosť výroby tepla a pary v energetickom zhodnocovaní komunálneho odpadu. Študenti navrhli systém kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie založený na dvoch kotloch. V prvom by sa využíval odpad z domácností a v druhom zemný plyn alebo bioplyn.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.