KI

Bane na Hornej Nitre majú zatvárať postupne. Takto vyzerá harmonogram

Útlm ťažby uhlia na Hornej Nitre potrvá celé desaťročie. Ako prvá by mala byť uzavretá baňa Cigeľ už v budúcom roku.

Bane na Hornej Nitre majú zatvárať postupne. Takto vyzerá harmonogram
Foto: Fotolia

 

Na stratovú ťažbu uhlia, ktoré slúži na výrobu elektriny, sa všetci odberatelia elektriny na Slovensku skladajú v tomto roku celkovou sumou približne 115 miliónov eur. Minister hospodárstva Peter Žiga minulý týždeň prvýkrát verejne pripustil, že dotácie v tzv. “všeobecnom hospodárskom záujme” (VHZ) by sa mali ukončiť o päť rokov. Pôvodne sa hovorili až o roku 2030.

Rezort hospodárstva a úrad vicepremiéra Richarda Rašiho (Smer-SD) vypracovali a teraz predložili na pripomienkovanie materiál, ktorý rieši, ako by mohol útlm ťažby uhlia prebiehať. Akčný plán s konkrétnymi opatreniami má byť napriek pôvodným zámerom hotový až v budúcom roku.

Poslednú baňu zavrú v roku 2027

Dokument, ktorým sa bude po pripomienkovaní zaoberať vláda, počíta s tým, že vzhľadom na skrátenie VHZ budú jednotlivé ťažobné polia predčasne uzavreté. Útlm ťažby uhlia na Hornej Nitre by mal prebiehať podľa tohto harmongramu:

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)