INNOGY
DTE
INNOGY

Dotovanie ťažby uhlia na Slovensku by malo skončiť v roku 2023

Je škoda, že ministerstvo hospodárstva s týmto rozhodnutím toľko otáľalo, tvrdí opozičný poslanec za SaS Karol Galek.

Dotovanie ťažby uhlia na Slovensku by malo skončiť v roku 2023

Foto: Hornonitrianske bane Prievidza

Na stratovú ťažbu uhlia, ktoré sa používa na výrobu elektriny, sa všetci odberatelia elektriny na Slovensku skladajú v súčasnosti celkovou sumou približne 115 miliónov eur. Minister hospodárstva Peter Žiga prvýkrát verejne pripustil, že dotácie v tzv. “všeobecnom hospodárskom záujme” by sa mali ukončiť o päť rokov. Pôvodné predpoklady hovorili až o roku 2030.

Stop podpory cez cenu elektriny, nie baníctva

Okamžité alebo skoršie termíny ukončenia dotácií minister odmieta. „Rok 2019 je absolútne nereálny. Ja si nenechám diktovať tempo opozíciou. My vieme, čo máme robiť. Musíme zabezpečiť pre región hornej Nitry sociálny zmier. Musíme povedať tým ľuďom, aké máme pre nich alternatívy,“ povedal Žiga.   

„V krátkej budúcnosti predstavíme akčný plán, to znamená, čo urobíme pre ten región a zároveň oznámime termín 2023,“ cituje ministra agentúra Sita. Podľa neho to nebude znamenať koniec pre slovenské baníctvo, ale len koniec ich podpory zo strany odberateľov elektriny.

Informáciu potvrdil minister P. Žiga aj na tlačovej besede počas konania konferencie CEEC, ktorej úplné znenie si môžete vypočuť nižšie.

Koniec miznutia peňazí v alobale

Podľa opozičnej strany SaS je dobré, že minister hospodárstva Peter Žiga zmenil názor, „prijal náš návrh a v súvislosti s ukončením dotovania elektriny z domáceho uhlia aj on už hovorí o roku 2023. Je akurát veľkou škodou, že s tým toľko otáľal," skonštatoval poslanec NR SR a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.

Dotácie do výroby elektriny z domáceho uhlia sú podľa SaS nezmyselné a neudržateľné. Na hornej Nitre jeho spaľovaním trpia hlavne miestni obyvatelia. „Zo 115 miliónov eur akože sociálnej podpory, ktoré všetci platíme v cenách elektriny, platíme pracovníkom zo zahraničia a peniaze nechávame miznúť v alobale,“ tvrdí K. Galek.

„Región si zaslúži byť otvorený novým príležitostiam, zamestnávateľom, trhu aj turizmu. Obyvatelia hornej Nitry si zase zaslúžia zdravé životné prostredie a baníci možnosť výberu zmysluplnejšieho zamestnania. Pokiaľ si však ich zamestnávateľ nájde odbyt pre svoje uhlie na voľnom trhu, bez dotácií, ničenia životného prostredia a bude dodržiavať bezpečnostné predpisy, nikto im v ich ďalšej činnosti nebude brániť,“ uviedol opozičný poslanec.

Banský podnik hľadá ľudí

Ťažobná spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza momentálne o ukončení činnosti neuvažuje a hľadá chýbajúcu pracovnú silu aj na zahraničných trhoch ako je Bulharsko a Ukrajina. Naproti tomu v niektorých európskych krajinách už pristupujú k zastaveniu ťažby v najbližšom období.

Napríklad v Španielsku sa v rámci stratégie zatvorenia uhoľných a jadrových elektrární počíta s ukončením ťažby uhlia už budúci rok.

Vypočujte si celé znenie tlačovej besedy na konferencii CEEC

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Záujem o dotovanú strešnú fotovoltiku v Česku nepoľavuje ani počas pandémie

Záujem o dotovanú strešnú fotovoltiku v Česku nepoľavuje ani počas pandémie

Spoločnosť ČEZ Prodej eviduje nárast počtu inštalácií fotovoltických elektrární oproti vlaňajšku. Rastie záujem o menšie systémy s batériami.

Tepláreň v Žiari nad Hronom chce vymeniť kotol na uhlie za kotly na zemný plyn

Tepláreň v Žiari nad Hronom chce vymeniť kotol na uhlie za kotly na zemný plyn

Nové kotly na zemný plyn majú slúžiť ako záložná jednotka pre hlavný kotol, ktorý bude naďalej spaľovať biomasu.

Zelený plán obnovy EÚ: dotácie na renováciu budov, OZE, vodík a automobilky

Zelený plán obnovy EÚ: dotácie na renováciu budov, OZE, vodík a automobilky

Brusel chce podporiť investície automobiliek do vývoja vozidiel s nulovými emisiami sumou 40-60 miliárd eur.