Dotovanie ťažby uhlia na Slovensku by malo skončiť v roku 2023 | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Dotovanie ťažby uhlia na Slovensku by malo skončiť v roku 2023

Je škoda, že ministerstvo hospodárstva s týmto rozhodnutím toľko otáľalo, tvrdí opozičný poslanec za SaS Karol Galek.

Dotovanie ťažby uhlia na Slovensku by malo skončiť v roku 2023

Foto: Hornonitrianske bane Prievidza

Na stratovú ťažbu uhlia, ktoré sa používa na výrobu elektriny, sa všetci odberatelia elektriny na Slovensku skladajú v súčasnosti celkovou sumou približne 115 miliónov eur. Minister hospodárstva Peter Žiga prvýkrát verejne pripustil, že dotácie v tzv. “všeobecnom hospodárskom záujme” by sa mali ukončiť o päť rokov. Pôvodné predpoklady hovorili až o roku 2030.

Stop podpory cez cenu elektriny, nie baníctva

Okamžité alebo skoršie termíny ukončenia dotácií minister odmieta. „Rok 2019 je absolútne nereálny. Ja si nenechám diktovať tempo opozíciou. My vieme, čo máme robiť. Musíme zabezpečiť pre región hornej Nitry sociálny zmier. Musíme povedať tým ľuďom, aké máme pre nich alternatívy,“ povedal Žiga.   

„V krátkej budúcnosti predstavíme akčný plán, to znamená, čo urobíme pre ten región a zároveň oznámime termín 2023,“ cituje ministra agentúra Sita. Podľa neho to nebude znamenať koniec pre slovenské baníctvo, ale len koniec ich podpory zo strany odberateľov elektriny.

Informáciu potvrdil minister P. Žiga aj na tlačovej besede počas konania konferencie CEEC, ktorej úplné znenie si môžete vypočuť nižšie.

Koniec miznutia peňazí v alobale

Podľa opozičnej strany SaS je dobré, že minister hospodárstva Peter Žiga zmenil názor, „prijal náš návrh a v súvislosti s ukončením dotovania elektriny z domáceho uhlia aj on už hovorí o roku 2023. Je akurát veľkou škodou, že s tým toľko otáľal," skonštatoval poslanec NR SR a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.

Dotácie do výroby elektriny z domáceho uhlia sú podľa SaS nezmyselné a neudržateľné. Na hornej Nitre jeho spaľovaním trpia hlavne miestni obyvatelia. „Zo 115 miliónov eur akože sociálnej podpory, ktoré všetci platíme v cenách elektriny, platíme pracovníkom zo zahraničia a peniaze nechávame miznúť v alobale,“ tvrdí K. Galek.

„Región si zaslúži byť otvorený novým príležitostiam, zamestnávateľom, trhu aj turizmu. Obyvatelia hornej Nitry si zase zaslúžia zdravé životné prostredie a baníci možnosť výberu zmysluplnejšieho zamestnania. Pokiaľ si však ich zamestnávateľ nájde odbyt pre svoje uhlie na voľnom trhu, bez dotácií, ničenia životného prostredia a bude dodržiavať bezpečnostné predpisy, nikto im v ich ďalšej činnosti nebude brániť,“ uviedol opozičný poslanec.

Banský podnik hľadá ľudí

Ťažobná spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza momentálne o ukončení činnosti neuvažuje a hľadá chýbajúcu pracovnú silu aj na zahraničných trhoch ako je Bulharsko a Ukrajina. Naproti tomu v niektorých európskych krajinách už pristupujú k zastaveniu ťažby v najbližšom období.

Napríklad v Španielsku sa v rámci stratégie zatvorenia uhoľných a jadrových elektrární počíta s ukončením ťažby uhlia už budúci rok.

Vypočujte si celé znenie tlačovej besedy na konferencii CEEC

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Spotrebná daň z elektriny sa vzťahuje na fotovoltické panely od určitého výkonu. Majitelia však môžu požiadať o vrátenie dane.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.