Španielska energetika opäť otáča kormidlo smerom k OZE | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Španielska energetika opäť otáča kormidlo smerom k OZE

Návrh nového zákona o ekologickej transformácii počíta s inštalovaním 3 GW veternej a solárnej energie ročne po dobu desať rokov. Uhoľné bane sa majú zatvoriť už tento rok.

Španielska energetika opäť otáča kormidlo smerom k OZE

Foto: Fotolia

Španielska socialistická vláda zásadne otáča kormidlo v energetike a pripravuje ambiciózny plán ako priviesť elektrickú sieť v krajine k plne obnoviteľným zdrojom do roku 2050 a následne úplne dekarbonizovať ekonomiku.

Predstava plánovačov je taká, že emisie skleníkových plynov sa znížia o 90 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Ako vyplýva z nového návrhu zákona o klimatickej zmene a transformácii energetiky, vláda by sa mala zaviazať k inštalovaniu kapacít minimálne 3 GW veternej a solárnej energie ročne počas nasledujúcich desiatich rokov. Naopak, prestane vydávať nové licencie na vrty fosílnych palív, či prieskum uhľovodíkov.

Nový zákon o ekologickej transformácií sa má týkať celkovej reformy energetického trhu, obsahovať legislatívu pre projekty uskladňovania energie, ako aj stratégiu pre zatvorenie uhoľných a jadrových elektrární. Španielska vláda v novom zákone navrhuje tiež stop dotovaniu fosílnych palív, či používania ľahších vozidiel na benzín a naftu.

Ak by návrh v takejto podobe schválil parlament, pre krajinu s viacerými uhoľnými baňami, dovážajúcu plyn a ekonomikou spoliehajúcou sa aj na výrobu áut, to bude znamenať veľký obrat. Podľa zodpovednej ministerky návrh má investorom a ostatným subjektom na trhu poskytovať jasné a predvídateľné signály, potrebné pre zníženie emisií v krajine.

Zrušenie "dane zo slnka”

Zavedenie “dane zo slnka” pred niekoľkými rokmi prakticky zastavilo rozmach sektora obnoviteľných zdrojov, ktorý odštartovali štedré štátne dotácie. Nový zákon uvádza okrem iného 35 % podiel zelenej elektriny do roku 2030. Podľa riaditeľa združenia SolarPower Europe Jamesa Watsona je nová energetická legislatíva “budíčkom pre zvyšok sveta”, cituje denník The Guardian.

VIESSMANN

Od nástupu socialistickej ministerky Riberovej do úradu v júni sa veľa zmenilo. Stratégia španielskej vlády je teraz plne v súlade s predstavami EÚ a niekedy ešte viac. Ak sa predtým Španielsko prikláňalo spolu s Poľskom k menej ambicióznym cieľom Bruselu, teraz ich často aj prekonáva.

Najzásadnejším je obrat pri obnoviteľných zdrojoch a zrušenie tzv. “dane zo slnka,” ktorou predchádzajúca vláda prakticky odstavila celé odvetvie solárnej energetiky. Prevádzkovateľ každého nového alebo existujúceho solárneho zariadenia s výkonom presahujúcim 10 kW musel platiť poplatok za produkciu. A to aj v prípade, že energiu spotreboval na mieste.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Znížila sa aj spotreba a výroba elektriny, ukazujú dáta českej energetiky za prvý štvrťrok 2023.

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Veterné a solárne elektrárne môžu byť voči ruským útokom odolnejšie ako zdroje na fosílne palivá, ktoré sú koncentrované na menšom území a ťažšie sa opravujú.