Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Španielska energetika opäť otáča kormidlo smerom k OZE

Návrh nového zákona o ekologickej transformácii počíta s inštalovaním 3 GW veternej a solárnej energie ročne po dobu desať rokov. Uhoľné bane sa majú zatvoriť už tento rok.

Španielska energetika opäť otáča kormidlo smerom k OZE

Foto: Fotolia

Španielska socialistická vláda zásadne otáča kormidlo v energetike a pripravuje ambiciózny plán ako priviesť elektrickú sieť v krajine k plne obnoviteľným zdrojom do roku 2050 a následne úplne dekarbonizovať ekonomiku.

Predstava plánovačov je taká, že emisie skleníkových plynov sa znížia o 90 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Ako vyplýva z nového návrhu zákona o klimatickej zmene a transformácii energetiky, vláda by sa mala zaviazať k inštalovaniu kapacít minimálne 3 GW veternej a solárnej energie ročne počas nasledujúcich desiatich rokov. Naopak, prestane vydávať nové licencie na vrty fosílnych palív, či prieskum uhľovodíkov.

Nový zákon o ekologickej transformácií sa má týkať celkovej reformy energetického trhu, obsahovať legislatívu pre projekty uskladňovania energie, ako aj stratégiu pre zatvorenie uhoľných a jadrových elektrární. Španielska vláda v novom zákone navrhuje tiež stop dotovaniu fosílnych palív, či používania ľahších vozidiel na benzín a naftu.

Ak by návrh v takejto podobe schválil parlament, pre krajinu s viacerými uhoľnými baňami, dovážajúcu plyn a ekonomikou spoliehajúcou sa aj na výrobu áut, to bude znamenať veľký obrat. Podľa zodpovednej ministerky návrh má investorom a ostatným subjektom na trhu poskytovať jasné a predvídateľné signály, potrebné pre zníženie emisií v krajine.

Zrušenie "dane zo slnka”

Zavedenie “dane zo slnka” pred niekoľkými rokmi prakticky zastavilo rozmach sektora obnoviteľných zdrojov, ktorý odštartovali štedré štátne dotácie. Nový zákon uvádza okrem iného 35 % podiel zelenej elektriny do roku 2030. Podľa riaditeľa združenia SolarPower Europe Jamesa Watsona je nová energetická legislatíva “budíčkom pre zvyšok sveta”, cituje denník The Guardian.

VIESSMANN

Od nástupu socialistickej ministerky Riberovej do úradu v júni sa veľa zmenilo. Stratégia španielskej vlády je teraz plne v súlade s predstavami EÚ a niekedy ešte viac. Ak sa predtým Španielsko prikláňalo spolu s Poľskom k menej ambicióznym cieľom Bruselu, teraz ich často aj prekonáva.

Najzásadnejším je obrat pri obnoviteľných zdrojoch a zrušenie tzv. “dane zo slnka,” ktorou predchádzajúca vláda prakticky odstavila celé odvetvie solárnej energetiky. Prevádzkovateľ každého nového alebo existujúceho solárneho zariadenia s výkonom presahujúcim 10 kW musel platiť poplatok za produkciu. A to aj v prípade, že energiu spotreboval na mieste.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Doterajšie obdobie bolo obdobím analýz, teraz sa treba presunúť do realizačnej fázy. Nechceme, aby nové technológie vytlačili obnovu, tvrdí O. Tupý z ČEZ Distribuce.

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Zelená domácnostiam II tento týždeň pokračovala kolom zameraným na slnečné kolektory. Domácnosti z mimobratislavských regiónov si rozdelili 800 tisíc eur.

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Pri spúšťaní tretieho bloku Mochoviec do prevádzky Slovenské elektrárne predpokladajú obštrukcie.