Eversheds Sutherland

V Španielsku odstavili jadrovú elektráreň Garona

Madrid - Garonu, najstaršiu jadrovú elektráreň v Španielsku pri meste Burgos, odpojili dnes od rozvodnej siete. Je to jeden z dôsledkov vládnej reformy energetiky, ktorá znemožnila jej ďalšie prevádzkovanie.

V Španielsku odstavili jadrovú elektráreň Garona

chladiaca_veza_300.jpg24 miliárd

Reuters informuje, že vláda zavádza vyššie dane na výrobu elektrickej energie, aby jej predaj prestal byť stratový. Teraz sa získava o 24 miliárd eur zo sektora ročne menej, než sú jeho náklady. Vedenie elektrárne Santa María de Garona vo vyhlásení konštatovalo, že energetická reforma zvyšuje atómke dane o 153 miliónov eur ročne, čo ešte prehĺbi jej stratovosť do takej miery, že musí skrachovať.

Garona, ktorá je v prevádzke od roku 1970, má podiel na ročnej výrobe elektriny v krajine 1,4 percent. V budúcnosti sa stane úložiskom jadrového materiálu. Jadrové elektrárne vlani kryli pätinu španielskej spotreby elektrickej energie. Krajina si však nedokáže sama vyrobiť dostatok elektriny, a preto ju importuje. 

Odložené odstavenie

Španielsky minister priemyslu chce zachovať prevádzku v Garone, ale jej vlastníci uvádzajú, že na posilnenie životaschopnosti elektrárne by museli investovať asi 120 miliónov eur. V Španielsku dodnes prevádzkovali osem jadrových blokov s celkovým inštalovaným výkonom 7700 megawattov, z nich bolo v Garone 460 megawattov. Garonu mali odstaviť už v roku 2009, ale neskôr sa dohodlo, že skončí s výrobou v roku 2013. Podľa posudkov bola prevádzkyschopná až do roku 2019.

Španieli sú zväčša proti budovaniu jadrových elektrární, preto výstavbu nových v krajine neplánujú.


Diskusia(0)