Green Deal nie je mŕtvy. Vojna na Ukrajine posilňuje jeho význam (píše Daniel Rabina) | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Názor. Green Deal nie je mŕtvy. Vojna na Ukrajine posilňuje jeho význam

Európa bude musieť zmeniť svoj energetický mix a pridať dôraz na lokálne obnoviteľné zdroje. Myšlienka Green Dealu je preto aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým.

Daniel Rabina

Daniel Rabina / Foto: GreenTalk

Po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu sa určite zmení energetická politika EÚ voči tejto krajine. To ovplyvní aj európske plány na budovanie udržateľnej ekonomiky, ktoré sú súčasťou European Green Dealu (Európska zelená dohoda).

Jedným z cieľov Green Dealu je aj utlmovanie výroby elektriny z uhlia a výrazne obmedzenie spaľovania plynu na jej výrobu. Fosílne zdroje energie ako uhlie, ropa, či plyn by mali byť postupne nahradené obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE) ako sú vodné, veterné či geotermálne elektrárne.

Na Rusku sme energeticky závislí

V realite konfliktu na Ukrajine sú ciele Green Dealu ohrozené, ale nie nedosiahnuteľné. Hoci niektorí analytici tvrdia, že Green Deal je mŕtvy, nie je to celkom tak. Zelená dohoda prežije, no v podobe, ktorá okrem pôvodného cielu dosiahnutia nulových emisií bude klásť dôraz aj na energetickú bezpečnosť Európy.

Okrem zmiernenia napätia na Ukrajine a záchrany ľudských životov, je práve energetická bezpečnosť legitímnou témou dňa v kontexte prebiehajúceho konfliktu. Je nesporné, že pri ohrození dodávok ruského plynu, ropy, či iných surovín, sa EÚ musí sústrediť na rýchle opatrenia, ktoré zabezpečia, že Európa bude mať čím “svietiť a kúriť”.

Riešenie situácie neznesie odklad. Z Ruska prúdi do EÚ 42% jej spotreby plynu, v prípade ropy ide o štvrtinu. Z týchto čísel je zrejmé, že európske krajiny sú od zbavenia sa závislosti na plyne a rope z Ruska ešte ďaleko.

Zdroj: Eurostat

Navyše, aj v otázke celkového ústupu od fosílnych palív postupuje Európa mimoriadne pasívne, o čom svedčia aj najaktuálnejšie dáta. V roku 2020 tvorili fosílne palivá, ropa a plyn viac ako dve tretiny energetického mixu v EÚ, čo je stále veľmi veľký podiel.

Krátkodobé riešenia nesmú ohroziť ciele Green Dealu

Vojna na Ukrajine zosilní tlak na energetickú sebestačnosť starého kontinentu. Súčasťou tohto bude dôraz na posilnenie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a odklon od spaľovania fosílnych palív. Ide o trend, ktorý sa Green Dealu neprieči.

 
 

Zostáva vám 60% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pribudlo zmien dodávateľa elektriny. Rebríček naďalej vedú ZSE, SSE a VSE

Pribudlo zmien dodávateľa elektriny. Rebríček naďalej vedú ZSE, SSE a VSE

Traja tradiční dodávatelia, ktorí sú súčasťou vertikálne integrovaných podnikov, dodávajú elektrinu pre zhruba 85 % domácností.

Novela zákona o energetike má zjednodušiť vstup na energetický trh

Novela zákona o energetike má zjednodušiť vstup na energetický trh

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08 a zameriava sa na vybrané zmeny, ktorých cieľom je zjednodušenie vstupu účastníkov na trh s energiami.

Editoriál. Putinovu kasu naozaj zabolia až nižšie ceny energií

Editoriál. Putinovu kasu naozaj zabolia až nižšie ceny energií

Trhy potrebujú očakávania, že bude lepšie. Putin potrebuje signál, že dobre už bolo. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08 s prílohou ENERGO.