Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Zrušiť alebo opraviť Green deal? Čo si českí kandidáti na europoslancov myslia o energetickej politike

Na konferencii Dny teplárenství a energetiky 2024 sa diskutovalo aj o budúcnosti Európskej zelenej dohody.

Zrušiť alebo opraviť „green-deal“? Čo si českí kandidáti na europoslancov myslia o energetickej politike

Foto: Energie-portal.sk

V blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu sa bude rozhodovať aj o budúcnosti európskej klimatickej a energetickej politiky. Viaceré frakcie parlamentu sa netaja snahou o zrušenie alebo aspoň dôkladné „prekopanie“ Európskej zelenej dohody, tzv. „green-dealu“, ktorý má poškodzovať priemysel a celú ekonomiku kontinentu.

Diskusii o postojoch a zámeroch kandidátov na poslancov Európskeho parlamentu v energetickej politike a teplárenstve sa nevyhla ani nedávna konferencia Dny teplárenství a energetiky 2024 v českom Olomouci.

V článku sa dozviete:

  • čo si českí kandidáti na europoslancov myslia o politike „green-dealu“,
  • prečo chce jeden z kandidátov kompletne zrušiť túto časť európskej legislatívy,
  • či môže europarlament zastaviť prijaté opatrenia,
  • čo má byť dobré na Európskej zelenej dohode a čo by kandidáti zmenili,
  • ako sa pozerajú na perspektívu systémov diaľkového vykurovania.

„Dodávka tepla pre odberateľov je záslužná činnosť. Ale v poslednej dobe ako keby sa firmy mali hanbiť za to, že dodávaním potrebného tepla škodia okoliu. Zatiaľ, čo kedysi teplári riešili výnosy, náklady, investície, teraz riešia pojmy ako modernizačný fond, povolenka, ETS, dotácie, regulácie. Považujem to za smutné a za prechod k novodobému socializmu,“ okomentoval vývoj energetiky Petr Mach, kandidát do europarlamentu za stranu SPD (európska frakcia ID).

O osude odvetvia sa podľa neho rozhoduje za zeleným stolom v Bruseli. Emisné povolenky považuje za daň, o ktorej sa demokraticky nediskutovalo ani nerozhodlo. Problémom má byť aj nepredikovateľnosť jej výšky, čo sťažuje rozhodovanie a plánovanie investícií v energetike.

„Pokiaľ ide o emisie CO2, celá regulácia je motivovaná kvázi náboženskou vierou. Obchodovanie s povolenkami je slepá cesta a chyba, ktorá ničí priemysel. Regulácie, dopadajúce na energetikov, nepriamo zasahujú aj poľnohospodárov, priemysel, domácnosti a celú európsku ekonomiku. Budem navrhovať úplné zrušenie ´green-dealu´ v Európskom parlamente,“ objasňuje svoj postoj P. Mach.

Opraviť „green-deal“

Ondřej Krutílek (ODS) presadzuje umiernenejší prístup k Európskej zelenej dohode. Vraví, že je potrebné zmeniť nastavenie zmýšľania o dekarbonizácii.

„Nemôžeme dekarbonizovať preto, že chceme zachrániť planétu. Ale preto, že je to výhodné. Toto nastavenie v EÚ v súčasnosti chýba. Samozrejme, rád by som žil v ideálnom svete bez systému ETS, kde ´green-deal´ nešliape ľuďom na krk. No realita je odlišná. Zrušiť ´green-deal´ ako taký je vtákovina a europoslanec takúto kompetenciu ani nemá.“

Kandidát na českého europoslanca Tomáš Kubín (ANO) si myslí, že ´green-deal´ nepredstavuje niečo zlé. Iba „obsahuje veľmi zle postavené prvky a je potrebné rozobratie na jednotlivé časti, niektoré vypustiť, niektoré spomaliť a iné urýchliť.“

Podľa Davida Františka Vágnera (Piráti) v otázke "zelenej dohody" existujú dva extrémy. Jedným má byť názor, že regulácie treba zrušiť, lebo človek mení klímu prirodzene a netreba nič robiť.

„Ale klimatická kríza, spôsobená človekom, sa deje. Je to zmerané, modely vychádzajú, nie je to niečo vymyslené. Je to európsky aj svetový konsenzus.“

Druhým extrémom má byť snaha o zabránenie otepľovaniu Zeme všetkými prostriedkami, centrálne prikazovať, čo a ako sa má robiť a ideologicky meniť jednotlivé nariadenia a smernice.

 
 

Zostáva vám 53% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X