Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Geotermálna energia by mohla pokryť 50 % potreby tepla v Dánsku. Využíva sa minimum

Vedci predstavili presnejšiu geotermálnu mapu. Potenciál je väčší, než sa pôvodne predpokladalo.

Geotermálna energia by mohla pokryť 50 % potreby tepla v Dánsku. Využíva sa minimum

Foto: Depositphotos

Nový prieskum zemského podložia v Dánsku ukázal, že krajina by mohla využívať oveľa viac geotermálnej energie ako sa predpokladalo. Zástupcovia odvetvia centrálneho zásobovania teplom a vedci tvrdia, že v hlbinách zeme sa ukrýva množstvo energie, schopné pokryť polovicu potrieb tepla v krajine.

Výsledky mapovania vychádzajú z niekoľkoročného výskumu a poskytujú podrobný pohľad na potenciál geotermálnej energie. Ten má byť vyšší než sa pôvodne predpokladalo.

“Možno si ľahko predstaviť, že z geotermálnej energie budú profitovať niektoré veľké mestské oblasti. Výhodou tejto energie je, že produkuje horúcu vodu bez ohľadu na to, či fúka vietor alebo svieti slnko, takže je to naozaj obnoviteľný zdroj,” hovorí Lars Ole Boldreel, profesor geológie na Univerzite v Kodani.

Tri zariadenia v prevádzke

Podľa zástupcov teplárenského odvetvia musí geotermálna energia zohrávať oveľa väčšiu úlohu v budúcnosti pri ekologizácii dodávok tepla. Napriek svojmu potenciálu tvorí geotermálna energia iba 0,1 % z celkovej produkcie obnoviteľnej energie v Dánsku.

“Centrálne zásobovanie v Dánsku už dlhodobo tlačí na rozvoj geotermálnej energie. Výskum teraz ukázal, že potenciál je ešte väčší ako sme si doteraz mysleli,” uvádza Jesper Koch z think-tanku Green Energy.

Teplárenské odvetvie pripomína, že rozvoj závisí aj od vytvorenia podmienok pre investície do geotermálnej energie. Od štátu požaduje financovanie výstavby dvoch veľkých teplární, oslobodenie od dane pre veľké tepelné čerpadlá používané v týchto zariadeniach, ako aj podporu pre prevádzkovateľov zariadení, prispôsobujúcich existujúce distribučné siete geotermálnej energii.

V Dánsku sú v súčasnosti v prevádzke tri geotermálne zariadenia. Mesto Aalbog odobrilo plán na výstavbu 100 MW teplárne, ktorá by mala prispieť k postupnému odstaveniu uhlia. Zároveň v spolupráci so súkromnou spoločnosťou hľadá spôsoby pre výstavbu ďalších 10 geotermálnych zariadení.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPNZ pripravuje webinár zameraný na podporu biometánu

SPNZ pripravuje webinár zameraný na podporu biometánu

Diskutovať budú zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Slovenskej bioplynovej asociácie a spoločností SPP, SPP - distribúcia a EBW Solutions.

Ministerstvo sa chce pri správe lesov inšpirovať vojenskými lesmi

Ministerstvo sa chce pri správe lesov inšpirovať vojenskými lesmi

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky obhospodaruje lesné podmienky vo výcvikových priestoroch Ozbrojených síl SR.

Zníženie emisií v teplárenstve považuje Budaj za kľúčové. Pomôcť má Modernizačný fond

Zníženie emisií v teplárenstve považuje Budaj za kľúčové. Pomôcť má Modernizačný fond

Slovenské teplárenstvo má podľa ministra potenciál výrazne znížiť emisie skleníkových plynov.