Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Gazprom má čeliť protimonopolnej sťažnosti

Neprimerané ceny plynu a monopolné praktiky môžu stáť ruského giganta miliardy eur.

Gazprom má čeliť protimonopolnej sťažnosti

Podľa agentúry Bloomberg pripravuje Európska komisia protimonopolnú sťažnosť na spoločnosť Gazprom. Ak sa potvrdí porušenie pravidiel hospodárskej súťaže hrozí dodávateľovi pokuta vo výške desať percent jeho ročného obratu. V prípade Gazpromu by išlo o päť miliárd eur.

Monopol v Európe

Európska únia začala vyšetrovať Gazprom ešte v septembri minulého roku. Ruský prepravca bol podozrivý z toho, že stanovil neprimerané ceny pri dodávkach plynu do Strednej a Východnej Európy. Tie sú pri dlhodobých kontraktoch naviazané na cenu ropy. Viaceré energetické spoločnosti však túto naviazanosť kritizovali a navrhovali, aby Gazprom kopíroval najmä trhové ceny a nie vývoj cien ropy.
Podľa výpočtov agentúry Bloomberg sa ruský plyn v dôsledku prepojenia na ropu mal predražiť o 21 percent.

Plynárenský gigant taktiež čelí obvineniam pre obmedzovanie obchodu s plynom medzi krajinami EÚ. Ako príklad uvádza bruselské Centrum pre európske politické štúdie (CEPS) zamedzenie prístupu k prepravnému potrubiu pre konkurenčné spoločnosti. CEPS vo svojej správe poukazuje aj na to, že Gazprom mal zabraňovať predávaniu plynu tretím stranám a ohroziť tým jednotný trh s plynom.

Prípad desaťročia

Samotné vyšetrovanie Gazpromu označuje CEPS ako protimonopolný prípad desaťročia. Podľa jeho správy by sa totiž takéto prípady mali riešiť klasickým tichým vyrovnaním. „Táto možnosť je pri Gazprome málo pravdepodobná,“ uvádza centrum.
Dôvodom má byť množstvo politických i ekonomických faktorov, ktoré prípad sprevádzajú. „Gazprom nie je obyčajná ruská spoločnosť. Nielenže skladá účty svojím akcionárom, ale aj slúži na spĺňanie politických cieľov,“ vysvetlil pre Bloomberg Thijs Van de Graaf z belgického inštitútu pre medzinárodné štúdiá.

Vyšetrovanie tak má výrazný dopad na rusko-európske vzťahy. „Pre Gazprom bude ťažké fungovať na trhu kde musí čeliť otvorenej diskriminácii,“ reagoval na situáciu v EÚ ruský minister zahraničných vecí. Podobne aj ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že pokiaľ sa spor nevyrieši straty pocítia obe krajiny.

Gazprom totiž pokrýva 36 percent dovozu plynu do Európy. Medzi jeho najväčších odberateľov patrí Nemecko, Taliansko a Turecko. Na druhú stranu obchodovanie v Európe prináša Gazpromu 40 percent jeho ziskov.

Podľa utajovaných zdrojov agentúry Bloomberg by mala byť sťažnosť komisie odoslaná do konca tohto roku, pokiaľ sa EÚ nepodarí otvoriť rokovanie o urovnaní konfliktu s Gazpromom.

Celý prípad ovplyvňuje aj dekrét, ktorý zakazuje ruským strategickým firmám ako Gazprom zverejňovať informácie zahraničným regulačným úradom, či predávať majetok v zahraničí bez súhlasu vlády.

Značky
Gazprom

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

Tri nové vyhlášky chce ÚRSO predložiť v priebehu apríla. Tu sú prvé podrobnosti.

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

JAVYS vlani vo svojich jadrových zariadeniach nezaznamenala žiadnu udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom.