Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Gazprom, E.ON, Shell a OMV sa dohodli na vybudovaní plynovodu cez Baltské more

(Tlačová správa) Alexej Miller, predseda riadiaceho výboru spoločnosti Gazprom, Klaus Schäfer, člen predstavenstva spoločnosti E.ON SE, Ben van Beurden, generálny riaditeľ spoločnosti Royal Dutch Shell plc. a Manfred Leitner, člen výkonnej rady spoločnosti OMV AG dnes počas fóra XIX. St. Petersburg International Economic Forum podpísali memorandá o porozumení týkajúce sa spolupráce pri výstavbe plynovej infraštruktúry pre priame dodávky ruského zemného plynu do Európy.

Gazprom, E.ON, Shell a OMV sa dohodli na vybudovaní plynovodu cez Baltské more

Photodune

Memorandá odrážajú zámer zúčastnených strán realizovať projekt výstavby dvoch plynovodov z Ruska do Nemecka cez Baltské more. Prepravná kapacita nového plynovodu bude 55 miliárd metrov kubických ročne.

Vzhľadom na pokles domácej produkcie plynu v európskych krajinách a zvýšenie celosvetového dopytu po plyne, zúčastnené strany zdôrazňujú potrebu rozvoja novej prepravnej infraštruktúry pre zaistenie bezpečnosti dodávok tohto ekologického paliva európskym zákazníkom.

Strany v blízkej budúcnosti plánujú vytvoriť spoločný podnik, ktorý povedie realizáciu nových projektov. Takisto plánujú uplatniť svoje pozitívne skúsenosti , ktoré získali pri výstavbe projektu Nord Stream AG, ktorý funguje od roku 2012, vrátane výsledkov predinvestičného prieskumu.

"Už od uvedenia plynovodu Nord Stream spoločnosť Gazprom skúmala potenciálne rozšírenie tejto exportnej trasy. Teraz budeme pokračovať v rozširovaní tohto projektu spoločne s našimi partnermi. Rozvoj ďalších plynových infraštruktúr, ktoré spoja polia zemného plynu v Severnom Rusku s európskymi trhmi najkratšou možnou trasou, prispeje k zvýšeniu bezpečnosti a spoľahlivosti dodávok zemného plynu na základe nových zmlúv o dodávkach plynu ", uviedol Alexej Miller.

"Vďaka tomuto projektu plánujeme pokračovať a rozširovať našu úspešnú spoluprácu so spoločnosťou Gazprom. Skúsenosti získané v projekte Nord Stream preukázali, že preprava plynu cez Baltské more je spoľahlivým riešením pre energetické potreby EÚ, a to z ekonomických, technických i environmentálnych aspektov ", poukázal Klaus Schäfer.

"Aby zemný plyn mohol aj naďalej hrať dôležitú úlohu v európskom energetickom mixe, je dôležitá realizácia nových projektov, ktoré uspokoja dopyt po energii, najmä keď európska domáca produkcia zemného plynu klesá," povedal Ben van Beurden.

"Je dôležité, aby sme urobili krok k zvýšeniu bezpečnosti dodávok zemného plynu do strednej Európy, ktorý tiež posilní úlohu spoločnosti Baumgarten ako energetického centra. Naša takmer 50 ročná spolupráca so spoločnosťou Gazprom má prispieť k úspechu tohto podniku, ktorý umožní ďalšiu diverzifikáciu trás dodávok energie do Európy,“ povedal Manfred Leitner.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.