INNOGY
INNOGY
INNOGY

Galek: Viem, ako znížiť účty za elektrinu

Poslanec Karol Galek (SaS) tvrdí, že ceny elektriny na Slovenskú sú stabilné, no stabilne vysoké. S dotovaním elektriny pre veľké podniky nesúhlasí.

Karol Galek, ceny elektriny

Foto: SaS

„Keď by sme z ceny elektriny odstránili všetko, čo nesúvisí s jej výrobou, prenosom, distribúciou a dodávkou, rodina s ročnou spotrebou elektriny 3 MWh by okamžite ušetrila minimálne 80 eur,“ tvrdí Karol Galek, ktorý dlhodobo bojuje za nižšie ceny energií pre slovenské domácnosti. 

Podľa Galeka sú ceny energií stabilné, no stabilne vysoké. „Trend na Slovensku je taký, že cenu elektriny na ‚stabilnú‘ úroveň musíme dorovnávať – cez rôzne dotácie, na ktoré sa všetci skladáme.“

Poskytnutie "kompenzácie" veľkým odberateľom elektriny, na ktoré rezort financií už vyčlenil 40 miliónov eur pre budúci rok, Galek odmieta. Veľkí priemyselné odberatelia argumentujú, že vysoké ceny elektirny znižujú ich konkurencieschopnoť. Podrobnejšie sme o tom na Energie-portal.sk písali tento týždeň

Dotácie sa však podľa Galeka stávajú nepriamymi daňami v energetike. Tvrdí, že sú politickým výplodom," ktorým vláda okráda spotrebiteľov.

„Ročne napríklad všetci dáme 100 miliónov eur na zdraviu a životnému prostrediu škodlivú výrobu elektriny z domáceho uhlia. Niekto predsa musí dotovať Hornonitrianske bane Prievidza. Nehovoriac o skladaní sa 515 miliónov eur na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj na kombinovanú výrobu elektriny a tepla,“ uviedol Galek.

Opozičná SaS v stredu 17. októbra o 18-tej v Liberálnom dome na Priemyselnej 8 v Bratislave plánuje odborná diskusiu o riešeniach na zníženie cien elektriny.

Moderovať ju bude práve poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre energetiku Karol Galek a hosťami budú predseda SaS Richard Sulík a analytik INESS Martin Vlachynský.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO zastupoval Slovensko na konferencii ERRA. Hovorilo sa o investíciách a regulácii

ÚRSO zastupoval Slovensko na konferencii ERRA. Hovorilo sa o investíciách a regulácii

Podujatie každoročne pripravuje organizácia ERRA, ktorá združuje regulačné orgány z celého sveta.

Ministri životného prostredia v Bratislave rokovali o obnoviteľnej energií

Ministri životného prostredia v Bratislave rokovali o obnoviteľnej energií

Šéfovia envirorezortov krajín V4, Bulharska a Rumunska spoločne rokovali o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a zlepšovaní kvality ovzdušia.

Startupy podporené InnoEnergy vytvorili 1700 pracovných pozícií

Startupy podporené InnoEnergy vytvorili 1700 pracovných pozícií

Inovatívne projekty z oblasti čistých technológií a energetiky priniesli okrem toho prístup k energiám pre 56 000 ľudí v rozvojových krajinách.