VSDS
INNOGY
INNOGY

Fotovoltika v roku 2015: problémom ostáva G-komponent aj stop stav

Dňa 21. októbra 2014 zorganizovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu v Bratislave pravidelný výročný seminár, tentoraz pod názvom “Malé zdroje a distribuovaná produkcia – Fotovoltika v roku 2015“.

Fotovoltika v roku 2015: problémom ostáva G-komponent aj stop stav

V administratívnej sekcii vystúpila zástupkyňa SIEA Kvetoslava Šoltésová, ktorá podrobne rozoberala v akých častiach Operačného programu Kvalita životného prostredia bude možné čerpať podporné finančné prostriedky zo strany EÚ. Prioritná os 4 “Podpora prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo vo všetkých sektoroch” má päť investičných opatrení.

Najmä prvé opatrenie sa má venovať podpore (aj) fotovoltiky – veľakrát spomínané malé zdroje. Čerpanie tejto investičnej podpory však nie je otázka pár týždňov. Kvetoslava Šoltésová v diskusii zdôraznila, že agentpra nie je schopná poskytnúť akýkoľvek záväzný termín čerpania. „Náš odhad je tak 4 až 7 mesiacov,“ uviedol Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ SAPI. Viac informácií z vystúpenia K. Šoltésovej nájdete tu.

Ďalšou témou v tejto sekcii bolo pripájanie (malých) zdrojov do (regionálnych) distribučných sústav. Ne tému vystúpili zástupcovia Východoslovenskej distribučnej Július Ruščák a Filip Beláň z MARTEL Slovakia. „V diskusii sa ukázalo, že jednou z prekážok je tzv. STOP stav všetkých troch regionálnych distribučných sústav. Je však treba pochváliť práve Východoslovenskú distribučnú, že pre nich nie je problém pripojiť akýkoľvek fotovoltický zdroj do 10 kW“, konštatoval Pavel Šimon.

Legislatívna sekcia sa venovala problému tzv. G-komponentu. Súčasný stav a perspektívy riešenia načrtol Pavol Poláček z a advokátskej kancelárie SEMANČÍN POLÁČEK s.r.o. „Aj tu sa ukázalo, že i napriek tomu, že hoci všetky FVE pripojené do vysokonapäťového rozhrania tento poplatok platia, tak do odporu proti tejto nezákonnej platbe sa zapojila iba časť majiteľov,“ komentoval zastupujúci riaditeľ SAPI.

Budúcnosti fotovoltiky a celkovo obnoviteľných zdrojov energie sa venoval Juraj Novák z ministerstva hospodárstva. V záverečnej technickej sekcii vystúpili Pavel Žižka z Froniusu, ktorý sa venoval možnostiam riešenia a riadenia prebytkov z FVE a Jaroslav Dorda zo Solarních novinek predstavil technologické trendy rozvoja tohto segmentu. Zaujímavá prednáška odznela aj od Alfréda Gottasa z THERMO|SOLAR Žiar – porovnanie fotovoltických a fototermických panelov na (čisto) ohrev vody.

Zdroj: SAPI, redakcia

FOTOREPORT

  

  

  

  

  

Značky
konferencie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Okrem nižšieho dotovania KVET sa možno nebude rušiť výnimka pre daň z plynu pre domové kotolne. Hrozí rast cien tepla a rozpad unikátnych systémov, ktoré nám v EÚ závidia, upozorňujú teplári.

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Väčšina čierneho aj hnedého uhlia sa v štátoch EÚ spotrebuje na výrobu elektriny.

Nestlé chce znížiť emisie uhlíka na nulu, spoľahne sa na obnoviteľné zdroje energie

Nestlé chce znížiť emisie uhlíka na nulu, spoľahne sa na obnoviteľné zdroje energie

Najväčší výrobca potravín a nápojov na svete predstavil tri konkrétne kroky, ktorými chce do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov.