VSE
VSE
Belimo

Fotovoltika v roku 2015: problémom ostáva G-komponent aj stop stav

Dňa 21. októbra 2014 zorganizovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu v Bratislave pravidelný výročný seminár, tentoraz pod názvom “Malé zdroje a distribuovaná produkcia – Fotovoltika v roku 2015“.

Fotovoltika v roku 2015: problémom ostáva G-komponent aj stop stav

V administratívnej sekcii vystúpila zástupkyňa SIEA Kvetoslava Šoltésová, ktorá podrobne rozoberala v akých častiach Operačného programu Kvalita životného prostredia bude možné čerpať podporné finančné prostriedky zo strany EÚ. Prioritná os 4 “Podpora prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo vo všetkých sektoroch” má päť investičných opatrení.

Najmä prvé opatrenie sa má venovať podpore (aj) fotovoltiky – veľakrát spomínané malé zdroje. Čerpanie tejto investičnej podpory však nie je otázka pár týždňov. Kvetoslava Šoltésová v diskusii zdôraznila, že agentpra nie je schopná poskytnúť akýkoľvek záväzný termín čerpania. „Náš odhad je tak 4 až 7 mesiacov,“ uviedol Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ SAPI. Viac informácií z vystúpenia K. Šoltésovej nájdete tu.

Ďalšou témou v tejto sekcii bolo pripájanie (malých) zdrojov do (regionálnych) distribučných sústav. Ne tému vystúpili zástupcovia Východoslovenskej distribučnej Július Ruščák a Filip Beláň z MARTEL Slovakia. „V diskusii sa ukázalo, že jednou z prekážok je tzv. STOP stav všetkých troch regionálnych distribučných sústav. Je však treba pochváliť práve Východoslovenskú distribučnú, že pre nich nie je problém pripojiť akýkoľvek fotovoltický zdroj do 10 kW“, konštatoval Pavel Šimon.

Legislatívna sekcia sa venovala problému tzv. G-komponentu. Súčasný stav a perspektívy riešenia načrtol Pavol Poláček z a advokátskej kancelárie SEMANČÍN POLÁČEK s.r.o. „Aj tu sa ukázalo, že i napriek tomu, že hoci všetky FVE pripojené do vysokonapäťového rozhrania tento poplatok platia, tak do odporu proti tejto nezákonnej platbe sa zapojila iba časť majiteľov,“ komentoval zastupujúci riaditeľ SAPI.

Budúcnosti fotovoltiky a celkovo obnoviteľných zdrojov energie sa venoval Juraj Novák z ministerstva hospodárstva. V záverečnej technickej sekcii vystúpili Pavel Žižka z Froniusu, ktorý sa venoval možnostiam riešenia a riadenia prebytkov z FVE a Jaroslav Dorda zo Solarních novinek predstavil technologické trendy rozvoja tohto segmentu. Zaujímavá prednáška odznela aj od Alfréda Gottasa z THERMO|SOLAR Žiar – porovnanie fotovoltických a fototermických panelov na (čisto) ohrev vody.

Zdroj: SAPI, redakcia

FOTOREPORT

  

  

  

  

  

Značky
konferencie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pokračuje prepad v spotrebe plynu, ukazujú dáta za prvý polrok 2024

Pokračuje prepad v spotrebe plynu, ukazujú dáta za prvý polrok 2024

Spotreba plynu v priemysle bývala o tretinu vyššia. Výrazne však klesla aj v domácnostiach.

Urýchli rozvoj sietí. Testujú nový typ supravodivého elektrického vedenia

Urýchli rozvoj sietí. Testujú nový typ supravodivého elektrického vedenia

Americký start-up vyvíja novú technológiu prenosových káblov, ktoré umožnia prepraviť viac elektriny pri nižšom napätí.

Zadotujú čerpacie stanice na vodík. Štát otvoril novú výzvu z Plánu obnovy

Zadotujú čerpacie stanice na vodík. Štát otvoril novú výzvu z Plánu obnovy

O dotácie sa môžu uchádzať podnikatelia.

X
X
X
X