VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Fotovoltika už nemá zaberať úrodnú pôdu. Štát pre OZE určí „kritériá udržateľnosti“

Podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) štát plánuje obmedziť len na tie projekty, ktoré preukázateľne nezhoršia kvalitu životného prostredia.

obnoviteľné zdroje energie

Foto: Flickr

Budovanie nových zdrojov zelenej energie na Slovensku by mali v budúcnosti postrážiť „kritériá udržateľnosti.“ Počíta s tým dlho očakávaná Stratégia Environmentálnej politiky SR do roku 2030, ktorú minulý týždeň schválila vláda.

Štát by mal podľa týchto kritérií v najbližších rokoch začať preferovať výrobu energie z energie z OZE, ktorá nezaťažuje životné prostredie a oproti tradičným zdrojom energie prispeje k dlhodobo udržateľnému rozvoju či dokonca k zlepšeniu životného prostredia. 

Ako sa uvádza v strategickom materiáli z dielne Inštitútu pre environmentálnu politiku (IEP), kritériá udržateľnosti „budú rešpektovať regionálny potenciál, ekonomickú výhodnosť, vplyvy na energetickú sústavu, dopad na chránené územia, chránené druhy rastlín a živočíchov a názor dotknutej verejnosti, obcí a regiónov.“ 

Celý materiál vrátane jeho sprievodnej dokumentácie si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Fotovoltika na strechách či parkoviskách

Nové kritériá, ktoré má štát začať uplatňovať v priebehu najbližšieho desaťročia, sa dotknú všetkých druhov zelenej energie.

V prípade hydroelektrární by mali tieto pravidlá postrážiť hydrológiu riečnych ekosystémov a primäť prevádzkovateľov vodných elektrární spriechodňovať bariéry na tokoch. „Napríklad úpravou manipulačných poriadkov s prepúšťaním vhodných prietokov s ohľadom na biotopy,“ píše sa v envirostratégii.

Slnečné elektrárne sa majú podľa týchto kritérií umiestňovať hlavne na strechách budov, parkoviskách alebo brownfieldoch či pôdach nižšej kvality pri realizácii zmierňujúcich opatrení. Fotovoltiku by, naopak, nemalo byť možné inštalovať na pôdach vysokej bonity a na biotopoch národného a európskeho významu.

„Pri geotermálnej energii je nutné sa zamerať na spätnú injektáž vôd do horninového prostredia a minimalizovať výpuste do povrchových tokov,“ stojí v materiáli. 

Kto kritériá udržateľnosti určí?

Zodpovednosť za prípravu kritérií pre OZE by mal mať zelený rezort. „Ministerstvo životného prostredia presadilo prvú nadrezortnú odpoveď na najväčšie výzvy životného prostredia na Slovensku. Tam patrí aj otázka obnoviteľných zdrojov,“ uviedol pre Energie-portal.sk hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

„No tak ako vznikala samotná stratégia, teda v spolupráci s odborníkmi z iných rezortov a oblastí, tak musí vznikať aj legislatíva, ktorá záväzky envirostratégie uvedie v prax,“ doplnil. 

Pripomenul tiež, že v súčasnosti vo viacerých oblastiach envirorezort záväzky plní, napríklad v odpadovom hospodárstve alebo pri ochrane prírody v spolupráci s ďalším subjektmi.

„V oblasti obnoviteľných zdrojov sa opatrenia rovnako musia pripravovať v spolupráci s odborníkmi z danej oblasti a daného rezortu. Napríklad pri vytváraní akčného plánu,“ povedal Ferenčák. Uvádzať ďalšie detaily je však podľa neho momentálne ešte predčasné.

Koho sa kritéria udržateľnosti dotknú?

Podobné kritériá, aké sa aktuálne chystá envirorezort vypracovať pre všetky OZE, už v minulosti pripravil pre využívanie veternej energiebiomasy na energetické účely hradené z fondov EÚ. 

Nové pravidlá by podľa Envirostratégie 2030 mali byť záväzné pre všetky pripravované projekty a nemali by sa týkať iba projektov hradených z verejných zdrojov. Zariadení, ktoré už sú uvedené do prevádzky a ďalších začatých projektov sa pripravované kritériá týkať nemajú.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na ÚRSO prichádza generálna tajomníčka. S úradom má skúsenosti

Na ÚRSO prichádza generálna tajomníčka. S úradom má skúsenosti

Na úrade pôsobila za Jozefa Holjenčíka aj Ľubomíra Jahnátka.

Prišlo 132 ponúk, rozdelia 800 mil. eur. Európska vodíková banka má za sebou prvú aukciu

Prišlo 132 ponúk, rozdelia 800 mil. eur. Európska vodíková banka má za sebou prvú aukciu

Dotácie majú podporiť výrobu zeleného vodíka. Podporené elektrolyzéry majú spustiť výrobu do piatich rokov.

Prešlo 23 projektov, všetko sa nevyčerpá. Ako dopadla výzva z Plánu obnovy pre bioplynky

Prešlo 23 projektov, všetko sa nevyčerpá. Ako dopadla výzva z Plánu obnovy pre bioplynky

Dotácie majú podporiť modernizáciu bioplynových staníc, ako aj ich „upgrade“ na výrobu biometánu.