Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Firmám, ktoré postavia nabíjačku pre elektromobily, štát preplatí 50 % nákladov

V druhom kole dotácií na nabíjačky pre elektromobily môžu o podporu žiadať aj podnikatelia. K dispozícii bude viac prostriedkov, než sa plánovalo.

nabíjačky pre elektromobily

Foto: Energie-portal.sk

Na Slovensku by ešte v tomto roku mali pribudnúť ďalšie verejné nabíjacie stanice pre elektromobily. Príspevok zo štátneho rozpočtu na nabíjačky môžu získať mestá a obce, vyššie územné celky aj podnikatelia.

V prvom kole tejto výzvy, ktoré ministerstvo hospodárstva vyhlásilo ešte vlani, mohli o príspevok žiadať iba samosprávy. Celkovo 27 miest a 45 obcí si rozdelilo 350 000 eur, 150 000 eur z alokovaného balíka nevyužili.

Druhé kolo výzvy, ktoré rezort vyhlásil včera, sa týka už aj podnikateľských subjektov. K vopred vyčlenenej sume 500 000 eur ministerstvo presunulo aj nevyčerpané financie z prvého kola, záujemcovia tak budú mať k dispozícii celkovo 650 000 eur.

Plné znenie výzvy si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Termín sa blíži

Podpora zo štátneho rozpočtu smeruje pre tzv. AC nabíjačky s výstupným výkonom väčším ako 11 kW. Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu minimálne na jednu nabíjačku, teda dva nabíjacie body, a maximálne na štyri nabíjačky, teda osem nabíjacích bodov.

Mestá a obce sa môžu uchádzať o dotáciu vo výške od 2 500 až do 20-tisíc eur. Samospráva, ktorá požiada o príspevok, musí z vlastných zdrojov financovať len päť percent z celkových nákladov, zvyšok pokryje dotácia. Pre podnikateľov sú podmienky nastavené inak.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.