VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Európska komisia bude možno prešetrovať problém slovenských výrobcov čistej energie

Zástupcovia výrobcov v Bruseli vysvetľovali svoje postoje.

Európska komisia bude možno prešetrovať problém slovenských výrobcov čistej energie

Európska komisia začína prešetrovať a riešiť sťažnosť slovenských výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) to ootvrdilo rokovanie, ktoré absolvovali v Bruseli. Výrobcovia energie chcú tiež formou občianskeho združenia Energia budúcnosti dôraznejšie upozorňovať na problémy v tomto odvetví. „Sú totiž indície, že nezákonné a likvidačné praktiky v tomto odvetví sa budú opakovať a stupňovať, čo ohrozuje celý segment tohto energetického odvetvia,“ uviedla SAPI.

Tohtoročné odobratie nároku na podporu ohrozuje podľa asociácie 1200 firiem a až 3600 zamestnancov. Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov sa však obávajú, podobný krok sa bude môcť zopakovať aj v ďalších rokoch.

Záruka podpory na 15 rokov je štandardný postup. Pred rokmi bola cena technológii vyššia a výrobcovia si na ich realizáciu brali úvery,“ vysvetľuje Pavel Šimon, zastupujúci riaditeľ asociácie. „Je to podobné, ako v oblasti počítačov alebo komunikačných technológií, aj tu ceny klesajú. Navyše, zavádzanie inovácií v energetike aj v iných oblastiach sa zväčša spája s prvotným podporným impulzom, nehovoriac o oveľa štedrejších stimuloch, ktoré sa dnes rozdávajú často len na základe politickej priazne.“

V roku 2015 distribučné spoločnosti zrušili podporu mnohým výrobcom, argumentujúc ich nesplnením zákonných požiadaviek. „Už to je pre mnohých výrobcov likvidačné. Ide o malé firmy alebo poľnohospodárske družstvá, ktoré často dávajú prácu ľuďom v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.“ hovorí Pavel Šimon. „Ak sa tento krok zopakuje, potvrdí sa, že išlo naozaj iba o zámienku a že rok 2015 bol iba akousi generálkou. Stratou akejkoľvek podpory na celý zvyšok 15-ročného obdobia sa počet ohrozených výrobcov dramaticky zvýši. Chápeme teda celú situáciu za rovnako nebezpečný skutok ako akúkoľvek inú krádež, ibaže v sofistikovanejšej podobe. Výrobcom niekto bez zábran berie to, čo im zo zákona patrí.“

Preto chce občianske združenie Energia budúcnosti s podporou ďalších asociácii obnoviteľných zdrojov zorganizovať protesty v Martine 29. mája a o ďalšie dva týždne aj v Bratislave.

Zástupcovia výrobcov sa tiež listami obrátili na podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča a na eurokomisára pre klímu a energetiku Miguela Ariasa Caňeteho. Na pôde generálneho direktoriátu pre energetiku v Bruseli bola delegácia výrobcov minulý týždeň tlmočiť svoje postoje. Takisto sa chcú zástupcovia výrobcov obrátiť na Ústavný súd.

Nie je možné niekomu uvaliť takéto drastické finančné sankcie iba tak, bez riadneho správneho konania, bez možnosti odvolania, hoci na Slovensku sme si už zvykli na všeličo,“ hovorí Pavel Šimon zo SAPI.

Ide nám však aj o princíp. Predovšetkým o to, aby sa Slovensko stalo krajinou s modernou energetikou, aby aj v tomto sektore mali oveľa väčšia slovo občania a spotrebitelia. K tomu smeruje aj projekt Energetickej únie a je scestné, ak mu na jednej strane formálne prikyvujeme a na druhej strane ho doslova sabotujeme. Výroba energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku dosahuje cca 10-percentný podiel a všetko smeruje k tomu, že sa ešte viac zníži, hoci v celom vyspelom svete je to presne naopak,“ uzatvára Šimon.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Na trhu naďalej dominujú tepelné čerpadlá vzduch/voda a vzduch/vzduch, ukazuje štatistika za rok 2023.

Zmeniť dodávateľa energií ide iba do 31. marca. Je to nevýhodné, tvrdí ÚRSO a chce upraviť pravidlá

Zmeniť dodávateľa energií ide iba do 31. marca. Je to nevýhodné, tvrdí ÚRSO a chce upraviť pravidlá

Koniec marca je zároveň záväzným termínom aj pre tých odberateľov, ktorí chcú prejsť z regulovaných cien na neregulovaný trh.

Zmenia sa faktúry a dodávatelia energií majú povinne ukazovať cenníky. Na stole je novela zákona

Zmenia sa faktúry a dodávatelia energií majú povinne ukazovať cenníky. Na stole je novela zákona

Rezort hospodárstva chce, aby boli zverejnené ceny energií aj na neregulovanom trhu. Obdobný návrh vlani dodávatelia odmietali.