Europarlament schválil smernicu o rýchlejšom znižovaní emisí CO2 | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Europarlament schválil smernicu o rýchlejšom znižovaní emisí CO2

Smernica má urýchliť znižovanie množstva emisných povoleniek na trhu, čím sa má zvýšiť ich cena a motivácia znižovať emisie. Zvýšené náklady sa negatívne dotknú aj oceliarskeho a chemického priemyslu.

Europarlament schválil smernicu o rýchlejšom znižovaní emisí CO2

Foto: Fotolia

Poslanci Európskeho parlamentu tento týždeň schválili legislatívu zameranú na zníženie priemyselných emisií CO2, ktorou Únia začne napĺňať svoje záväzky z parížskej klimatickej dohody. Smernica, na ktorej znení sa poslanci vopred dohodli s ministrami členských štátov, urýchli  znižovanie množstva emisných povolení na trhu s CO2, teda v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), ktorý pokrýva temer 40 % emisií skleníkových plynov.

Nová právna norma urýchli medziročné znižovanie objemu emisných povolení na trhu zvýšením tzv. lineárneho redukčného koeficientu (LRF) z aktuálnych 1,74 % na 2,2 % od roku 2021, s predpokladom jeho prehodnocovania a prípadného navýšenia - najskôr však od roku 2024.

Zároveň sa zdvojnásobí kapacita trhovej stabilizačnej rezervy ETS, ktorá bude schopná počas prvých štyroch rokov absorbovať až 24 % prebytočných emisných povolení ročne, čím sa má zvýšiť ich cena, ako aj motivácia znižovať emisie.Nová právna úprava predpokladá zriadenie modernizačného fondu, ktorý pomôže zefektívniť energetické systémy v členských štátoch s nižšími príjmami.

Poslanci však sprísnili pravidlá financovania tak, aby sa fond nemohol využiť na projekty, ktoré súvisia s výrobou energie z uhlia - s výnimkou diaľkového vykurovania v najchudobnejších štátoch EÚ. Vznikne tiež inovačný fond, ktorý bude podporovať projekty v oblasti obnoviteľnej energie, zachytávania a ukladania uhlíka a nízkouhlíkových inovácií.

Priveľa emisných povoleniek

Nová smernica by mala zabrániť úniku uhlíka, teda presunom znečisťovateľov do krajín za hranicami EÚ v snahe vyhnúť sa politike znižovania emisií. Najrizikovejšie odvetvia získajú emisné povolenia bezplatne, menej exponované sektory získajú bezplatne 30 % povolení.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Spotrebná daň z elektriny sa vzťahuje na fotovoltické panely od určitého výkonu. Majitelia však môžu požiadať o vrátenie dane.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.