Grantové výzvy čakajú výrobcov zelenej energie, ale aj priemyselné podniky.
Zelené témy a energetika patria v programovom období 2021 až 2027 ku kľúčovým oblastiam podpory z eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti SR. Z plánu obnovy bude na dotácie v rámci priority Zelená ekonomika vyčlenených 2,3 miliardy eur. Z fondov EÚ by mali byť na „zelené dotácie“ určené takmer štyri miliardy eur.
Cieľom pomoci je prechod ku klimatickej neutralite, znižovanie energetickej náročnosti podnikov a budov, rozvoj zelenej mobility či podpora obnoviteľných zdrojov energie. V tomto článku vám priblížime niektoré oblasti dotačnej podpory.
Dekarbonizácia priemyslu
Jedným z kľúčových cieľov Slovenska pri transformácii ekonomiky na nízkouhlíkovú je zníženie emisií skleníkových plynov z priemyselnej výroby a priemyselných procesov. Pilierom prechodu k uhlíkovej neutralite do roku 2050 by malo byť zvýšené využívanie BAT (Best Available Technologies).
Z grantových výziev budú financované napríklad tieto opatrenia: podpora uskladňovania energie za účelom efektívneho využívania zdrojov, vytvorenie možností pre aktívne zapájanie koncových užívateľov do procesu optimalizácie a znižovania ich energetických nárokov a nákladov, ako aj zlepšenia energetickej efektívnosti a znižovania energetických strát.
Na Slovensku sa nachádza množstvo prevádzok, ktoré sú energeticky a materiálovo náročné. Práve dotácie majú byť dôležitým zdrojom modernizácie firiem, zavádzania inovácií a prechodu na spôsoby výroby energie a produktov prostredníctvom využívania zdrojov energie bez emisií skleníkových plynov. Dôležitou súčasťou dekarbonizácie priemyslu budú obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Podpora obnoviteľných zdrojov energie
Plán obnovy ráta s významnými investíciami do podpory výstavby nových kapacít OZE a modernizácie existujúcich zariadení vyrábajúcich elektrinu z OZE. Grantové výzvy budú zamerané napríklad na podporu výstavby zariadení využívajúcich veternú, slnečnú a geotermálnu energiu, energiu z okolia, skládkový plyn, plyn z čističiek odpadových vôd, bioplyn a biomasu.
Z programu Slovensko bude možné získať dotácie napríklad na tieto opatrenia:
- zvýšenie využívania OZE v MSP a inštalácia zariadení využívajúcich OZE vo veľkých podnikoch
- podpora prechodu na účinné systémy CZT prostredníctvom využívania OZE pri zásobovaní teplom a chladom, vrátane vyvedenia odpadového tepla a tepla z existujúcich bioplynových staníc pomocou výstavby tepelných rozvodov do miesta spotreby,
- inštalácia vzdialeného zariadenia na kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET) využívajúceho bioplyn z existujúcich bioplynových staníc za účelom dodávky využiteľného tepla v sústave zásobovania teplom,
- rekonštrukcia a výstavba zdrojov tepla a zariadení KVET z biomasy,
- podpora zvyšovania podielu OZE v energonosičoch prostredníctvom:
- technológií úpravy bioplynu na biometán (napr. biometánové stanice) a výstavby prípojok na plynovú infraštruktúru;
- výstavby zariadení na výrobu zeleného vodíka s využitím OZE a biometánu a ich využitie v energetických systémoch, vrátane diaľkového vykurovania a chladenia;
- podpora projektov vyhľadávania, prieskumu a overovania zdrojov geotermálnej energie využiteľných pre energetické účely vrátane využitia v tepelných čerpadlách (štúdie, geofyzikálne prieskumy, prieskumné vrty, reinjektážne vrty, hydrodynamické skúšky, záverečné správy a ďalšie geologické práce).
V novom programovom období by mal byť spustený aj pilotný projekt „Zelená podnikom“. Ten bude zameraný na poskytovanie poukážok na inštaláciu malých zariadení na využívanie OZE v MSP.
Dotácie na zlepšenie energetickej efektívnosti v podnikoch
Slovensko patrí medzi najpriemyselnejšie krajiny Európskej únie. Produkcia emisií slovenských firiem je zároveň vyššia ako je priemer EÚ. Vo všeobecnosti platí, že v rámci ekonomických sektorov patrí priemysel k tým energeticky najnáročnejším.
Zlepšenie energetickej efektívnosti podnikov je jednou z dôležitých ambícií v rámci grantovej podpory na najbližšie roky. V rámci opatrenia 2.1.1 (Zlepšenie energetickej efektívnosti podnikov) by malo získať dotácie z eurofodnov približne 200 podnikov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.