Nemecký priemysel dostane „kompenzácie za nepriame náklady uhlíka“ v objeme takmer 30 miliárd eur. Rovnaký mechanizmus už Komisia odobrila aj ďalším krajinám.
Výnosy z dražieb emisných kvót, každoročne v stovkách miliónov eur, ktoré sa hromadia na účte Environmentálneho fondu, sú tŕňom v oku pre slovenský priemysel. Ten už od minulého roka zápasí s prudkým zdražovaním energií a emisných kvót. Práve v Envirofonde pritom podniky vidia šancu na zlepšenie svojej situácie.
Nástrojom na to majú byť tzv. kompenzácie za nepriame náklady uhlíka. Úlohou tohto nástroja štátnej pomoci, ktorú umožňujú pravidlá EU ETS (EU ETS State Aid Guidline), je zmierniť zvýšenie koncových cien elektriny pre veľkých odberateľov elektriny, ktoré je vyvolané tým, že do ceny elektriny sa premietajú „náklady uhlíka“ uvoľneného do ovzdušia pri výrobe elektriny.
V minulosti kompenzácie podnikom vyplácal Environmentálny fond na základe schémy platnej pre roky 2016. Každoročne išlo o niekoľko miliónov eur, pričom najvyššiu sumu Envirofond na tento účel mimoriadne uvoľnil vlani, a to 11 miliónov eur. Kompenzácie sa vzťahovali na predošlý rok 2020.
Porovnanie zostavené Európskou komisiou však ukazuje, že oproti ostatným krajinám, ktoré využívajú tento nástroj, Slovensko kompenzuje podniky za nepriame náklady uhlíka výrazne menej. Zatiaľ čo vo Francúzsku, Belgicku či Fínsku vlády napríklad za rok 2020 takto prerozdelili viac ako 30 % výnosov z dražieb emisných kvót a v Nemecku to bolo takmer 20 %, v prípade Slovenska sa touto cestou k firmám dostali len približne štyri percentá výnosov.
V článku sa dozviete:
- ktorým štátom Európska komisia odobrila nové schémy a čo to znamená,
- v akom štádiu je slovenská schéma,
- koľko Envirofond zinkasoval z emisných kvót v roku 2021, za ktorý majú podniky dostať kompenzácie podľa novej schémy.
Niektoré štáty už schému majú
Schválenie nových schém štátnej pomoci prostredníctvom kompenzácií za nepriame náklady uhlíka Európska komisia (EK) oznámila v piatok 19. augusta. Podporný mechanizmus pre energeticky náročné podniky odobrila trom štátom: Nemecku, Holandsku a Fínsku.
Najrozsiahlejšiu pomoc v objeme takmer 30 miliárd eur môže podľa rozhodnutia EK svojmu priemyslu poskytnúť Nemecko. Spolková vláda môže balík prerozdeliť na kompenzácie za roky 2021 až 2030, čo znamená, že prvej podpory cez novú schému sa priemysel dočká v aktuálnom roku.
Zostáva vám 61% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.