Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Šéf Slovalco: Kompenzácie vysokých cien elektriny pre priemysel sú neadekvátne

Štát vyberá cez emisné povolenky od podnikov stovky miliónov eur, no na kompenzáciu dekarbonizačných nákladov ide nepatrný zlomok.

Milan Veselý

Milan Veselý, generálny riaditeľ Slovalco / Foto: Energie-portal.sk

Cena silovej elektriny v súčasnosti prudko stúpa na Slovensku aj vo svete. Na rozdiel od segmentu domácností, kde dopad tohto nárastu je tlmený reguláciou ceny, veľkí priemyselní odberatelia sa musia vysporiadavať so strmo rastúcimi nákladmi. Obzvlášť energeticky náročné podniky, medzi ktoré patrí aj hlinikáreň v Žiari nad Hronom.

Milan Veselý, generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco, nepovažuje za problém energetiky iba často diskutovaný historický dlh, či sieťové poplatky. Ale aj cenu silovej elektriny, ktorá odráža cenu CO2 povoleniek. Každé zvýšenie ceny emisných povoleniek o 1 eur za tonu vyvoláva nárast ceny elektriny o zhruba 80 centov /MWh. Silová elektrina s dodávkou v decembri sa v súčasnosti predáva za 120 eur/MWh.

“Problém ceny silovej elektriny je dlhodobý, nie je chybou historických rozhodnutí ani žiadnej vlády na Slovensku,” uviedol predstaviteľ priemyselného podniku na konferencii INESS "Priemysel na odchode?", venovanej dekarbonizácii, cene elektriny a budúcnosti slovenského priemyslu.

Vysoká cena elektriny spôsobuje nekonkurencieschopnosť

Vraví, že nespochybňuje dekarbonizáciu ani obchodovanie s emisnými povolenkami, pretože pôvodná myšlienka je správna. “Ak sa používajú peniaze z povoleniek na nové technológie, vtedy je dekarbonizácia jednoznačná a jasná. Otázka je, čo s tými podnikmi, ktoré už dekarbonizovali a investovali do čistých technológií obrovské peniaze, no stále musia platiť vysokú cenu elektriny s CO2?,” pýta sa.

Slovalco vypustí pri výrobe tony hliníka zhruba 4,2 tony CO2, pričom priame emisie predstavujú 1,6 t CO2. Najväčšou a stále rastúcou nákladovou položkou energeticky náročného podniku je elektrina. “Za elektrinu platíme obrovské peniaze, čo nás tlačí do stavu, že sme nekonkurencieschopní voči svetovej výrobe hliníka,” upozorňuje M. Veselý.

Podľa neho viaceré európske krajiny, vrátane Nemecka, Francúzska, Holandska, Česka, či Slovinska už v tejto oblasti podnikajú kroky. Inak hrozí, že nielen výroba hliníka, ale aj ocele, železa, či ferozliatin tu zanikne a produkty sa budú dovážať z iných častí sveta. Pritom uhlíková stopa pri výrobe hliníka v Číne je zhruba štyrikrát vyššia ako v Európe.

 
 

Zostáva vám 49% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Ak k jednému zámeru veternej elektrárne prídu tri pripomienky od verejnosti a k druhému až 200, ministerstvo by malo zvážiť, čo prenesie do rozsahu hodnotenia, myslí si Peter Socháň.

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Príkladom pre Slovensko pri výstavbe veterných parkov môže byť Fínsko, kde pripájajú tisíc megawattov nových zdrojov ročne.

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.