Najviac nevyčerpaných eurofondov našli rezorty dopravy a životného prostredia. Štát ich presunul na dotovanie elektriny, plynu a tepla.
„Mimoriadny úspech Slovenska.“ Tak znel názov tlačovej správy ministerstva financií z októbra 2022, v ktorej rezort avizoval, že Slovensko bude môcť využiť „miliardy“ z nevyužitých kohéznych fondov za obdobie 2014 - 2020 na pomoc s energetickou krízou.
„Je to obrovský úspech Slovenska. Jediní sme o to žiadali a viac-menej jediným nám táto zmena pomôže,“ povedal vtedajší minister financií Igor Matovič. „Celková pomoc ľuďom tak dosiahne dokopy až rádovo miliardy eur.“ Premiér Eduard Heger bol krátko predtým v septembri 2022 vo vyjadreniach pre Financial Times konkrétnejší: spomenul sumu päť miliárd eur.
Téma sa však začala krátko nato vyvíjať inak. A suma, ktorá zaznievala v súvislosti s využitím nevyčerpaných eurofondov, postupne klesala.
Začiatkom decembra 2022 vicepremiérka Veronika Remišová uviedla: „Európska komisia (EK) povedala, že z celkovej obálky, ktorú Slovensko má na roky 2014 až 2020, sa môže vyčleniť maximálne 10 %. A maximálne 10 % je 1,4 miliardy eur.“
Následne sa ukázalo, že reálne použiteľných peňazí bude ešte menej. V závere roka portál Euractiv oslovil jednotlivé vládne rezorty s otázkou, koľko nevyužitých eurofondov majú vo svojej gescii naprieč operačnými programami. Ministerstvá dokopy napočítali 1,056 miliardy eur.
Potreby štátu však boli rádovo vyššie. Ako ukázala nedávna analýza Energie-portal.sk iba priame platby ministerstva hospodárstva spojené s dotovaním plynu, tepla a elektriny v minulom roku prevýšili dve miliardy eur. Tieto výdavky postupne počas roka 2023 hradil štátny rozpočet.
Pôvodným zámerom bolo, že náklady na rôzne formy dotovania energií síce priebežne zaplatí štát, ale napokon budú pokryté z nevyužitých eurofondov, na ktorých dočerpanie malo Slovensko čas do konca roka 2023. „Rezort hospodárstva pre portál Euractiv Slovensko uviedol, že mechanizmus kompenzácií za ceny energií bude zatiaľ hradiť zo štátneho rozpočtu. Poskytnutá pomoc sa potom preplatí z eurofondov,“ priniesol Euractiv v decembri 2022.
Ako to dopadlo
Energie-portal.sk teraz zmapoval, koľko financií z nevyužitých eurofondov sa naozaj podarilo štátu presunúť na energopomoc. Financie z bývalého programového obdobia rokov 2014 - 2020 bolo potrebné reálne vyčerpať do konca roka 2023. Týkalo sa to všetkých projektov, ktoré získali financie z operačných programov.
Z uzatvorených zmlúv vyplýva, že najväčšiu sumu na pokrytie energopomoci rezortu hospodárstva poskytli z nevyčerpaných eurofondov vo svojej gescii ministerstvo dopravy a ministerstvo životného prostredia, ktoré kvôli tomu vlani aj zrušilo tri výzvy v oblasti odpadov. Menšiu sumu „prihodilo“ tiež ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI).
Formálne bol presun eurofondov zastrešený novým „národným projektom“ pod názvom „Podpora zraniteľných domácností prostredníctvom kompenzácie ich nákladov na energie.“ Zapojili sa rezorty dopravy, životného prostredia aj investícií.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.