Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

EÚ by mala na vyraďovanie JE Bohunice V1 prispieť viac, žiadajú europoslanci

Európsky parlament schválil návrh, aby finančná spoluúčasť EÚ na vyraďovaní už odstavenej elektrárne Bohunice V1 dosiahla minimálne 50 % nákladov.

vyraďovanie V1, Európsky parlament

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzývajú na zvýšenie príspevku Európskej únie v procese vyraďovania už odstavených jadrových zariadení, vrátane slovenskej jadrovej elektrárne Bohunice V1.

Uznesenie EP počíta so zvýšením spolufinancovania aktivít súvisiacich s procesom vyraďovania odstavenej jadrovej elektrárne Bohunice V1 na Slovensku a štyroch odstavených blokov jadrovej elektrárne Kozloduj v Bulharsku v rokoch 2021 až 2027.

„Minimálna miera spolufinancovania Únie platná pre program Kozloduj alebo pre program Bohunice nesmie byť nižšia ako 50 percent. Zostávajúce spolufinancovanie poskytne Bulharsko a Slovensko,“ píše sa v legislatívnom uznesení. Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Plénum schválilo tento návrh v stredu 16. januára veľkou väčšinou 494 hlasov. Proti bolo 35 poslancov, ďalších 32 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Štefanec: EÚ je pripravená pomôcť

„Podporujem tento program. Zo zvýšenej finančnej spoluúčasti EÚ bude profitovať aj Slovensko,“ povedal poslanec EP Branislav Škripek.

„V čase trendu implementovania politík obnoviteľných zdrojov je rozumné podporovať výskum v oblasti jadrovej energetiky, ktorá ostáva spoľahlivou cestou energetickej diverzifikácie pre Slovensko aj Európu,“ doplnil.

Pôvodný návrh Európskej komisie počítal s tým, že finančná spoluúčasť Únie na projektoch a činnostiach týkajúcich sa vyraďovania v rokoch 2021 - 2027 dosiahne maximálne 50 percent. Poslanci EP poslanci však materiál prepracovali tak, aby spolufinancovanie Únie tvorilo, naopak, aspoň 50 percent.

 „Jadrové elektrárne a odpad z nich sú problémom, ktorý nemôžeme nechávať na ďalšie generácie. Tak ako v prípade iných environmentálnych záťaží, je Európska únia pripravená pomôcť s jeho riešením,? uviedol poslanec EP Ivan Štefanec.

Konečné slovo majú ministri

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vláda začne míňať obrovský balík peňazí z emisných kvót. Zmenila pravidlá prerozdeľovania

Vláda začne míňať obrovský balík peňazí z emisných kvót. Zmenila pravidlá prerozdeľovania

Ministerstvo životného prostredia bude rozhodovať o využití celého objemu, nielen 40 %. Do prerozdeľovania sa zapoja ďalšie rezorty.

SPP spustil v Michalovciach novú fotovoltickú elektráreň

SPP spustil v Michalovciach novú fotovoltickú elektráreň

Fotovoltická elektráreň sa nachádza na pozemku bez zatienenia a poskytuje ideálnu polohu na získavanie energie zo slnečného žiarenia.

Zmenili plán. Štátne teplárne chceli uhlie opustiť do roku 2023, ale pália ho ďalej

Zmenili plán. Štátne teplárne chceli uhlie opustiť do roku 2023, ale pália ho ďalej

Uhlie stále využívajú veľké teplárne v Košiciach a Žiline. Zisťovali sme, do kedy s ním rátajú.

X
X
X
X