Kompenzácie poskytnú podľa novej schémy štátnej pomoci. Vyplatia ich za rok 2022.
Environmentálny fond tento týždeň otvoril novú výzvu, cez ktorú môžu podniky žiadať o tzv. kompenzácie za nepriame náklady uhlíka. Financie majú priemyslu kompenzovať časť nepriamych nákladov, ktoré vznikajú tým, že do ceny elektriny sa premietajú náklady súvisiace s emisiami skleníkových plynov prostredníctvom kvót CO2.
V predošlej výzve viažucej sa k roku 2021, ktorú Envirofond vyhlásil vo februári 2023, bola k dispozícii historicky najnižšia suma 1,6 mil. eur. Pri najnovšej výzve, ktorá sa týka kompenzácií nákladov za rok 2022 je situácia opačná a podniky by sa mali dostať k doposiaľ najvyššej sume poskytnutej cez tento nástroj.
„K 31. decembru 2021 sa ale skončila platnosť schémy štátnej pomoci a bolo treba vypracovať novú. Bez nej nebolo možné, aby Environmentálny fond vyhlásil novú výzvu,“ vysvetľoval riaditeľ Envirofondu Ľubomír Vačok v nedávnom rozhovore pre Energie-portal.sk.
Najnovšiu výzvu podobne ako predošlú za rok 2021 Envirofond realizuje už podľa novej schémy štátnej pomoci. Podniky sa preto musia pripraviť na zmenené podmienky.
V článku sa dozviete:
- koľko financií je k dispozícií,
- aký podiel výnosov z emisných kvót takto Envirofond rozdelí,
- ako sa kompenzácie zmenili oproti minulým rokom,
- čo priemysel kritizuje na novej schéme štátnej pomoci,
- ako podmienky kompenzácií vysvetľuje Envirofond,
- dokedy môžu podniky žiadať o kompenzácie.
Kompenzácie sú dlhodobo nízke
Nepriame náklady uhlíka sa na Slovensku veľkým odberateľom elektriny kompenzujú prostredníctvom výziev, ktoré realizuje Environmentálny fond.
Kompenzácie sú podobne ako v ostatných krajinách financované výnosmi z dražieb emisných kvót, ktoré tečú práve do Envirofondu. Ten z nich minulý rok zinkasoval rekordnú sumu 343 mil. eur.
Väčšina týchto financií každoročne zostáva v Envirofonde, v dôsledku čoho sa na účte fondu ku koncu vlaňajška naakumulovalo už viac ako 1,3 mld. eur. Tieto „nahromadené“ financie však už Envirofond prakticky nemá k dispozícii – štát ich priebežne využil na iné účely.
Priemysel preto fungovanie Envirofondu dlhodobo kritizuje. Podniky poukazujú, že ostatné štáty EÚ, ktoré poskytujú kompenzácie za nepriame náklady uhlíka, používajú tento nástroj oveľa štedrejšie. Kým na Slovensku sa takto každoročne rozdeľujú len jednotky percent z výnosov z emisných kvót, v Nemecku, Francúzsku, Fínsku či Belgicku ide o jednu pätinu až jednu tretinu.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.